Pankreatit Tedavisi Pankreatit Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Pankreatit Tedavisi Pankreatit Nasıl Tedavi Edilir?

Pankreatit Tedavisi, Pankreatit yani pankreas iltihabı sırasında vücut içerisinde meydana gelen değişimler oldukça hayati bir önem taşıdığından dolayı acilen müdahale edilmesi gerekmektedir.

Pankreatit tedavisinde sindirim sistemindeki semptomlar azaltılarak hastadaki hazımsızlık gibi şikâyetler en aza indirilir ve mide içerisindeki enzimlerin tekrardan işlevini yerine getirebilmesi sağlanır. Yapılacak olan ilk pankreatit tedavisi veya müdahalesi pankreas iltihabını kontrol altına almak amaçlıdır. Bu süreçte pankreatit hastası olan kişi oldukça fazla sıvı kaybı yaşayacağından dolayı sıvı takviyesi yapılmalıdır. Ayrıca hasta olan kişinin bu süreçte sıvı gıdalarla beslenmesi veya az yemek yemesi gerekebilmektedir.

Hastaya pankreatite bağlı olan karın ağrısını azaltma amaçlı analjezik yani ağrı kesici verilmelidir. İltihabın kontrol altına alınması sonrası hasta yavaş yavaş sıvı gıdalardan yumuşak gıdalara geçebilmektedir. Yumuşak ve sıvı özellikli gıdaların yanı sıra, hastaya vitamin ve kalsiyum takviyeleri yapılmalıdır. Hasta tamamen iyileşmeden normal beslenme düzenine geçilmemelidir.

Bütün bu pankreatit tedavisi sonrasında pankreas iltihabının altında yatan sebeplerin tedavisine başlanmaktadır. Eğer pankreatit hastalığı, safra taşı sebebi ile oluşmuş ise safra kesesi cerrahi operasyonu ile bu taşlar alınarak hastalık iyileştirilir. Ancak eğer safra kanalında daraltı var ise bu kanalı genişletmek için ameliyat gibi cerrahi yöntemlere başvurulabilmektedir.

Pankreatit sonrasında pankreas dokusu zarar gördüğünden dolayı etkilenmiş olan bölgelerin cerrahi operasyonlar ile alınması zorunlu kılınabilir.

Ayrıca alkol kullanımı pankreatit hastalığına neden olduğundan dolayı alkol bıraktırma rehabilitasyon programları veya AMATEM yatışı tavsiye edilmektedir. Eğer alkolizm devam eder ise alkol ve pankreatit semptomları oldukça ciddi komplikasyonlara neden olabilmektedir.


Tamamlayıcı ve Destekleyici Pankreatit Tedavisi Nasıl Yapılır?


Pankretit tanısı koyulduktan sonra Uzman bir doktor kontrolünde profesyonel tedaviye başlamak oldukça önemlidir. Ciddi iltihaplar hayati risk taşımaktadır. Pankreatit tedavisi sırasında kullanılan alternatif destekleyici pankreatit tedavi yöntemlerinin tam sonuçları hakkında bilgi bulunmasa dahi, antioksidatiflerin Uzman tedavi sürecine yardım ettiği bilinmektedir. Kanda düşük miktarda olan antioksidanlar serbest radikallerin pankreas dokusu üzerindeki olumsuzluklarını arttırabilir.

Sağlıklı ve düzenli bir yemek programı sayesinde vücudunuzun pankreas tedavisi sürecinde ihtiyaç duymuş olduğu mineral ve vitaminler alınmalıdır. Özellikle antioksidatif etkisi nedeniyle tavsiye edilen sebze ve meyveler düzenli bir şekilde tüketilmelidir. Pankreatit tedavisi sürecinde ve pankreatit tedavisi sonrasında alkol kullanımı kesinlikle sonlandırılmalıdır. Ayrıca yine aynı şekilde pankreatit tedavisi sürecinde ve pankreatit tedavisi sonrasında şunlara dikkat edilmelidir:
 • Vücudunuzda alerjiye sebep olabilecek gıdaları tüketmekten uzak durunuz. Eğer neye alerjiniz olduğunu bilmiyor iseniz, gıda alerji testi yaptırarak hafifte olsa alerjiniz olan besinleri öğreniniz.
 • Beyaz ekmek, makarna ve şeker gibi işlenmiş gıdaları kesinlikle tüketmekten kaçınınız.
 • Demir ve B vitamini açısından zengin olan kepekli tahol, ıspanak gibi koyu renkli yaprağı olan sebzeler tüketiniz.
 • Düzenli olarak kiraz, domates, yaban mersini gibi antioksidan maddeler tüketiniz.
 • Kahve, tütün ve alkolden kesinlikle uzak durunuz.
 • Günde 6-8 bardak arası mutlaka su içiniz.
 • Kırmızı et yemeyi azaltınız ve eğer yerseniz yağsız etleri tercih ediniz.
 • Yağlı balık tüketiniz.
 • Haftanın 5 günü en az yarım saatlik egzersizler yapınız.
 • Öğünlerinizi küçültünüz.
 • Kurabiye, cips ve kek gibi trans yağ içeren abur-cuburlardan uzak durunuz.
 • Kızartmaları tüketmekten uzak durunuz.
 • A, C, E, D, magnezyum, kalsiyum, çinko, B-kompleks vitaminlerini ve selenyum içeren vitamin takviyeleri kullanılabilir.
 • Probiyotik takviyeleri kullanınız.
 • Antioksidan desteği için üzüm çekirdeği tüketebilirsiniz.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirmek amacıyla omega 3 yağları veya balık tüketiniz.
 • Yeşil çay gibi kafein ve tein içermeyen doğal bitkisel çaylardan tüketiniz.

Pankreatit Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Denge Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Denge Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Güncel

Nasır Tedavisi Nasıl Tedavi Edilir?

Nasır Tedavisi Nasıl Tedavi Edilir?