Alerjik Bronşit Tedavisi Alerjik Bronşit Nasıl Tedavi Edilir
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Alerjik Bronşit Tedavisi Alerjik Bronşit Nasıl Tedavi Edilir

Alerjik bronşit tedavisi: Çocuklarda bulunan alerjik bronşit çoğu zaman astım adı altında bilinmektedir. Bu rahatsızlık çocuklarda tekrarlayan öksürük, bronşlarda hırıltı, hışırtı, nefes almada zorluk şikâyetlerine neden olmaktadır. Genellikle üst solunum yolu enfeksiyonuna bağlı ataklar oluşmaktadır. Bu atakların belirli aralıklarla tekrarlaması, bronş gevşetici ilaçlarla şikâyetleri en aza düşürmek ve hastalığın düzelmesine fayda sağlamaktadır. Kişide enfeksiyon haricinde sigara dumanı, küf, rutubet, ağır kokular, kimyasal içerikli kokular ve hava kirliliği alerjik bronşit belirtilerinin kişide oluşmasına neden olmaktadır.

Alerjik bronşit tedavisi için rahatlatıcı ilaçlar: Alerjik bronşitte kişide rahatlamayı sağlayacak ilaçlar tercih edilmektedir. Rahatlatıcı ilaç kategorisinde salbutamol ya da terbutaline içeren bronş gevşetici ilaçlar yer almaktadır. Bronş gevşetici bu ilaçlar sadece hastalığın hararetlendiği anlarda kullanılmaktadır. Alerjik bronşit hastalığında rahatlatıcı ilaçlar doktor tavsiyesi altında kullanılmalıdır.

Alerjik bronşit tedavisi için kontrol edici ilaçlar: Özellikle çocuk astım hastalığında alerjik bronşit ataklarını önlemeye yönelik ilaçlar kullanılmaktadır. Astım hastalıklarında kana karışma oranı en az olan yeni kuşak kortizon esaslı sprey ilaçlar tercih edilmektedir. Kişide bulunan alerjinin bronşlarda yapabileceği kalıcı hasarı önlemede en etkili yöntem olarak bilinen bu ilaçlarla çocuklarda bulunan astım hastalığının belirtileri en aza indirilmektedir. Çocuklarda alerjik bronşit tedavisinde kullanılan kortizonlu sprey ilaçlarda uygun dozda bir çocuk alerjisi uzmanı kontrolünde kullanılmalıdır. Böylece kullanıldığı kişide ilaç yan etkilere neden olmaz. Sprey ilaçların mutlaka aracı tüp ile kişide kullanılması gerekmektedir. Maskeli ve maskesiz formları olan bu aracı tüplerin 2 yılda bir değiştirilmesi gerekmektedir. Özellikle çocuklarda sprey ilaçlar kesinlikle direk ağza sıkılmamalıdır. 6 yaşından büyük çocuklarda ise direk ağzın içine sıkılan toz şeklinde astım ilaçları bulunmaktadır. Bu ilaçların doğru teknikle alınıp alınmadığına alerji uzmanları tarafından denetlenerek kontrol altında tutulmalıdır. Kişide ilaç kullanımı yanlış bir teknikle uygulanıyorsa bu yapılan hata ilacın akciğere ulaşmamasını sağlayabilir. Alerjik bronşit tedavisinde kullanılan spreyler veya toz şeklindeki kortizon bazlı ilaçlar doğru kullanıldığı takdirde fayda sağlamaktadır. Kişinin hastalığının altında yatan alerjik durum tedavi edilmediğinde hastaların büyük çoğunluğunda bu ilaçlar kesildiğinde kişide astım belirtileri geri dönmektedir.

Alerjik bronşit tedavisi için alerji aşıları: Çocuklarda ve yetişkin insanlarda çeşitli nedenlerle oluşan alerjik bronşit tedavisinde alerji aşıları da kullanılmaktadır. Alerjik bronşit tedavisinde ilaç tedavisi beraberinde altta yatan alerjinin çözümü için alerji aşı tedavisi doktor tavsiyesi ile başlanmalıdır. Ancak aşı yöntemi ile kontrol edici ilaçlar kesilse bile kişi alerjik bronşit atakları geçirmeyecek bir durumda olacaktır. Alerji aşısı bazen iğne aşısı olarak bazen de dil altı damla aşı olarak uygulanmaktadır. Alerjisi olan tüm çocuklar çocuk doktoru tarafından iyice kontrol edildikten sonra ve gerekli tüm tetkikler yapıldıktan sonra çocuklarda bu uygulama tercih edilmelidir.

Alerjik Bronşit Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Tükenmişlik Sendromu Tedavisi

Tükenmişlik Sendromu Tedavisi

Haber Bülteni