Çikolata Kisti Tedavisi Çikolata Kisti Nasıl Tedavi Edilir?
06 Temmuz 2024

Çikolata Kisti Tedavisi Çikolata Kisti Nasıl Tedavi Edilir?

Çikolata Kisti Tedavisi

Çikolata kisti, rahim içi duvarını saran endometrial dokunun rahim dışında başka bir yerde yerleşmesiyle oluşan endometriozis hastalığına bağlı olarak gelişir. Endometriozis özellikle yumurtalıkları etkileyerek zamanla kiste dönüşür. Bu kistler, içlerinde koyu kahverengi bir sıvı bulunduğu için "çikolata kisti" olarak adlandırılır. Sol yumurtalıkta gelişme olasılığı sağ yumurtalığa göre daha yüksektir. Çikolata kistinin kesin nedeni bilinmemekle birlikte, adet kanının karın boşluğuna kaçması ve buradan yumurtalıkların arkasına yapışması ile meydana gelebilir. Çikolata kisti, toplumda %5 oranında görülen bir rahatsızlıktır ve özellikle kısırlık problemi yaşayan kadınlar ile kasık ağrısı çeken kadınlarda sıkça karşılaşılabilir. Genetik yatkınlık da önemli bir faktördür; annesinde çikolata kisti olan bir kadının bu hastalığa yakalanma riski 7 kat fazladır.

Çikolata Kisti Belirtileri

Çikolata kisti, sürekli kasık ağrısı, adet döneminde şiddetli ağrı, gebe kalamama, kabızlık, ishal, cinsel birliktelik sırasında ağrı, kanlı idrar, sırt ağrısı ve sık idrara çıkma gibi belirtilerle kendini gösterebilir. Eğer tedavi edilmezse ilerleyerek ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Çikolata Kisti Tedavi Yöntemleri

Çikolata kisti tedavi planı hastaların şikayetleri göz önünde bulundurularak yapılır. Tedavi planında hastanın ileride anne olma isteği, yaşı ve kistin evresi önemlidir. Bazı hastalarda kistin yakından takibi önerilebilir. Tesadüfen fark edilmiş kistlerde henüz kısırlık sorunu ya da ağrı gibi şikayetler yaşanmayabilir. Bu nedenle takip edilir. Ancak tedavi başlanması gereken kistler için farklı yöntemler uygulanabilir.

Ağrı Kesici İlaçlar

Çikolata kisti nedeniyle ağrı yaşayan hastalar için ağrı kesici ilaçlar reçete edilir. Reçete edilen ilaçlar mutlaka doktorun önerdiği dozda ve şekilde kullanılmalıdır. Eğer ağrı kesici ilaçlar hastanın şikayetlerini azaltmazsa farklı tedavi yöntemlerine geçiş yapılabilir.

Hormon Tedavisi

Dışarıdan verilen hormonlar kistin ortadan kaldırılmasını sağlayabilir. Hormon takviyesi kistin büyümesini yavaşlatır ya da yeni kistlerin oluşumunu engelleyebilir. Bu tedavi seçeneği kalıcı değildir; tedavi kesildiğinde çikolata kisti yeniden tekrarlayabilir. Tedavide kullanılan hormon tedavileri şunlardır:

 • Hormonal Kontraseptifler

  Hormon içeren doğum kontrol hapları ya da vajinal halkalar endometriyal dokudan sorumlu olan hormonları kontrol altına almak için kullanılabilir. Bu tedavi, adet kanamalarını daha kısa süreli yapar ve çikolata kisti nedeniyle yaşanan şiddetli ağrıların hafiflemesini sağlar.
 • Medroksiprogesteron

  Enjekte yoluyla kullanılan bir ilaç türüdür. Çikolata kisti nedeniyle yaşanan şikayetlerin giderilmesini sağlar. Endometrial dokunun büyümesini engeller ve adet döngülerini kesebilir. Yan etkileri arasında kilo alımı, kemik problemleri ve ruh halinde olumsuzluklar bulunabilir.
 • Gonadotropin Salgılatıcı Hormon

  Östrojen düzeyinin düşmesine yardımcı olur. Adet döngüsünü ve yumurtalıkları uyaran hormonları baskılar. Bu sayede endometriyal dokunun küçülmesi sağlanabilir. Kullanılan ilaçlar kadında yapay menopoz oluşturabileceği için, östrojen ve progesteron hormonu da verilmelidir. Bu hormonlar, ateş basması, çarpıntı, kemik erimesi ve vajinal kuruluk gibi yan etkileri önler.
 • Danazol

  Yumurtalıkları uyaran hormonları baskılamak amacıyla kullanılan bir ilaçtır. Endometrial gelişimi önler fakat ciddi yan etkilere yol açabilir. Gebe olan kadınlarda anne karnındaki bebeğe zarar verebilir.

Konservatif Cerrahi

Çikolata kisti olan ve bebek sahibi olmak isteyen kadınlar için konservatif cerrahi tedavi uygulanabilir. Bu tedavide rahim ve yumurtalıklardan endometriozis dokusu temizlenerek kadının gebe kalma şansı artırılabilir. Aynı zamanda çikolata kisti nedeniyle şiddetli ağrı yaşayan kadınlar için de etkili bir tedavidir. Tedaviden sonra hastalığın nüksetme olasılığı vardır. Ameliyat laparoskopik ya da açık olarak tercih edilebilir.

Sonuç

Çikolata kisti, kadın sağlığını ciddi şekilde etkileyebilen ve tedavi edilmezse ilerleyerek daha büyük sağlık sorunlarına yol açabilecek bir hastalıktır. Erken teşhis ve uygun tedavi yöntemleri ile bu hastalığın kontrol altına alınması mümkündür. Kişisel sağlık durumu ve hastanın istekleri doğrultusunda, en uygun tedavi yöntemi belirlenmeli ve uygulanmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Tsh Yüksekliği Tedavisi

Tsh Yüksekliği Tedavisi

Haber Bülteni

Güncel

Borderline Kişilik Bozukluğu Tedavisi

Borderline Kişilik Bozukluğu Tedavisi

Güncel

Bel Fıtığı Ozon Tedavisi

Bel Fıtığı Ozon Tedavisi