Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu Tedavisi

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu Tedavisi; özellikle soğuk havalarda yakalandığımız hastalıkları üzerimizde çabucak atmak için yaptığımız ve başvurduğumuz yöntemlerdir. Üst solunum yolu enfeksiyonu, burun boğaz, sinusler ve soluk borusunu tutan bakteriler veya virüslerin sebep olduğu bir hastalık çeşididir. Grip ve nezle bu tür organların birini veya birkaçını etkileyerek en sık görülen üst solunum yolu enfeksiyonlarını oluşturur. Yetişkin insanlarda yılda 3-4 sefer küçüklere ise bu sayı iki katı artarak 6-8 sefer arasında geçirdiği gözlenir. Bu sayı olağandır. Bu hastalığın çoğunda virüsler etkili olmakta ve çoğu seferde yaklaşık olarak 7 gün kadar sürüyor. Üst solunum yolu enfeksiyonlarında görülen en sık belirtiler burun akıntısı, hapşırık, gözlerde yaşarma, kulak kapanması, vücutta, eklem ve kaslarda ağrı ve üşüme, boğazda ağrı ve yanma, öksürük, burun tıkanıklığı, baş, boyun ve göz çevresinde ağrı, titreme hafif ateş, iştahsızlık, halsizlik ve yorgunluk ve uyku halidir. Bu şikâyetler arttığı halde ateş yükselmesi durumunda, ishal veya mide bulantısı, kusma ve nefes darlığı gibi şikâyetleri artması halinda hemen bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekmektedir. Nezlede bu belirtiler daha hafif görülürken, gripte daha ağır geçer. Üstelik grip tek başına başka enfeksiyon hastalıklarına da yol açar.


Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu Tedavisi Nelerdir?

 • Üst solunum yolu enfeksiyonu tedavisini listenin en başında alloparhic ilaç adı verilen ilaç çeşidinin kullanımı alır. Fakat Uzman doktorlar antibiyotik kullanımının önemli ölçüde hastalığın süresinde azalma olmayacağını belirttiler. Solunum yolu hastalıklarında özellikle virüslerin neden olduğu bakterilerin ise daha az miktarda neden olduğu düşünülürse antibiyotik kullanımının etkisi oldukça sınırlamaktadır. Bu sebeple hastalar sağlık uzmanlarının tavsiyeleri üzerine sıvı tüketiminin artırılması gibi evde yapılabilen basit uygulamaları önermiş ve aynı zamanda da benimsemişlerdir. Eskiden günümüze kadar gelen geleneksel ve bitkisel ilaçlar üst solunum yolu enfeksiyonları tedavisi için en etkili tedavi yöntemi gibi görünüyor.
 • Eczanelerde satılan reçetesiz grip ve soğuk algınlığı ilaçları şikâyetlerin azaltılması adına geçici kısa süreli bir rahatlama sağlayabilir fakat hastalığın olağan süresini azalmak için hiçbir işe yaramaz lar. Evde yapılabilen doğal ilaçlar hızlı bir sonuç almak için etkili bir yöntemdir.
 • Öncelikle bol bol istirahat edin ve sıvı tüketimini arttırın.
 • Boğazını tuzlu su yapıp o su ile gün içinde gargara yapıp boğazınızı yıkayın
 • Burun tıkanıklığını gevşeyerek rahatlamak için limonlu veya üzerine kara biber serpilmiş dumanı üstünde bir çorba için
 • Ses kısıklığı durumunda yüksek sesle konuşmayın ve ses telleri bizi yormayın
 • Bol protein içeren yiyecekler beyaz et, balık, deniz ürünleri ve kırmızı et, süt ve yoğurt gibi yiyecekleri tüketerek enerji depolarınızı doldurun.
 • Şeker ve rafine edilmiş tahıllı ürünlerden kaçının bunların yerine bol sebze ve meyve tüketiminde bulunun.
 • C vitamini solunum yolu enfeksiyonları için çok etkili bir seçimdir. Özellikle ılık su ile limon suyunu karıştırın ve biraz bal ile tatlandırılıp için bu karışım öksürüğe iyi gelecektir.
 • Çocuklarda solunum yolu enfeksiyonu için zencefil ve bal karışımı vermek yararlı olacaktır.
 • Burun tıkanıklığını açmak için kaynar su dolu bir kabın içine okaliptüs yaprağı ve pudina nane yaprağı koymak nefesimizi açmaya yardımcı olacaktır.
 • Soğan ve sarımsak doğal bir antibiyotik kaynağıdır. Çocuklarda yapılan çorbaların veya yemeklerin içine katarak yedirebilirsiniz. Yetişkinlerde ise bir diş sarımsak direkt olarak yutulabilir veya yemeklerde kullanarak tüketebilirsiniz.
 • Bir adet kırmızı turbu oyun ve uç tarafını kesip bir bardağın üzerine oturtun ve içine bal doldurun. Birkaç saat sonra bardağın içine ballı turp karışımı damlayacaktır. Bu kürden sabah akşam bir yemek kaşığı kadar çocuklarınıza ve kendinize verin büyük ölçüde öksürüğe iyi geliyor.

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Belde Kireçlenme Tedavisi

Belde Kireçlenme Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Pamukçuk Tedavisi Pamukçuk Nasıl Tedavi Edilir?

Pamukçuk Tedavisi Pamukçuk Nasıl Tedavi Edilir?

Tenya Tedavisi Tenya Nasıl Tedavi Edilir?

Tenya Tedavisi Tenya Nasıl Tedavi Edilir?

Polip Tedavisi Polip Nasıl Tedavi Edilir?

Polip Tedavisi Polip Nasıl Tedavi Edilir?

Tetik Parmak Tedavisi Tetik Parmak Nasıl Tedavi Edilir?

Tetik Parmak Tedavisi Tetik Parmak Nasıl Tedavi Edilir?

Bebeklerde Nezle Tedavisi

Bebeklerde Nezle Tedavisi

Bioenerji ile Tedavi Bioenerji ile Tedavi Nasıl Yapılır?

Bioenerji ile Tedavi Bioenerji ile Tedavi Nasıl Yapılır?

Rahim İltihabı Bitkisel Tedavi

Rahim İltihabı Bitkisel Tedavi

Gebelikte Mantar Tedavisi

Gebelikte Mantar Tedavisi

Diz Kapağı Kayması Tedavisi

Diz Kapağı Kayması Tedavisi

Koah Bitkisel Tedavi

Koah Bitkisel Tedavi

Emboli Tedavisi Emboli Nasıl Tedavi Edilir?

Emboli Tedavisi Emboli Nasıl Tedavi Edilir?