İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi

İdrar yolu enfeksiyonu tedavisi kadar bu hastalığın nedenleri de önemlidir. İdrar yolu enfeksiyonu; cinsel organın temiz tutulmaması, yanlış tuvalet alışkanlıkları, idrar yollarının tıkanması, vücut direncinin düşmesi, toplu kullanılan mekanların hijyeni gibi nedenlerle oldukça yaygın bir enfeksiyon türüdür. Vücuttan atılamayan bakteriler en temel nedenidir. Bu bakteriler savunma mekanizmasını etkileyerek enfeksiyona neden olur. Erkekler göre bayanlarda görülme oranı genital bölgenin yapısı nedeniyle küçümsenmeyecek kadar fazladır.

İdrar yolu enfeksiyonu tedavisinde en çok uygulanan yöntem antibiyotik tedavisidir. Yaşanan idrar yolu enfeksiyonları dikkat edilmediği durumlarda sık sık tekrarlamaktadır. İdrar yolu enfeksiyonu tedavi edilmediği takdirde hastanın hayat standartlarını dahi düşürmektedir. Ayrıca ilerleyen dönemlerde başka hastalıklara da davetiye çıkarılmasına neden olmaktadır. Her hastalıkta olduğu gibi idrar yolu enfeksiyonunda da esas olan hastalıktan korunmak için gereken önlemlerin alınmasıdır.


İdrar yolu enfeksiyonunun teşhisi ve tedavisi nasıl yapılır?


İdrar yolu denilen bölge pek çok organımızı kapsar. Bunlar böbrek, idrar kanalları, üretra ve meshanedir. Kulaktan dolma da olsa halk arasında da bilinen idrar yolları enfeksiyonu belirtileri ile ilgili idrarda yanma, idrara çıkmada sıklık, zorlanma, akıntı ve idrarı tutamama gibi belirtiler baş göstermiş ise ihmal etmeden bir hekime gidilmesi ayrıca sıvı tüketiminin normalin üzerine çıkartılması gerekmektedir. Sıvı tüketimi arttıkça vücuttaki bakterilerin idrar yolu ile dışarı atılması kolaylaşır. Bu belirtilerin yaşanması ile doktor tarafından idrar tahlili istenir ve tanı konulamazsa şikâyetlerin sebebinin bulunabilmesi için idrar kültürü de alınabilir.

Enfeksiyonun iyileştirilmesi kadar neden kaynaklandığının da araştırılması tekrarının önlenmesi ve büyük şikâyetlere neden olmaması açısından tedavinin bir parçası olarak görülmelidir. Ağrılı geçen enfeksiyon durumlarında bir an önce ilaç tedavisine başlanılması gerekmektedir. Ancak uygun bir antibiyotik önerilmesi şarttır. Enfeksiyona karşı en etkili ilacın seçilmesi önemlidir. İlave olarak ağrının şiddetinin azaltılması için ağrı kesici de önerilebilir. Unutmamak gerekir ki önerilen ilaç kadar ilaç kullanımında gösterilen özenin ve enfeksiyonun altındaki nedenlerin bertaraf edilmesinin de önemi büyüktür. Tedavi için kullanılan ilacın saatleri ve kullanım süresine riayet edilmelidir. Eğer enfeksiyon basit bir düzeyde ise 3 gün boyunca alınan doğru antibiyotik sorunu çözecektir. Ayrıca günlük hayatta da alınan vitamin, sıvı ve doğal bileşimler idrar yolu enfeksiyonu tedavisinde destek olacak alternatiflerdendir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yağlı Egzama Nasıl Tedavi Edilir?

Yağlı Egzama Nasıl Tedavi Edilir?

Karın Ağrısı Tedavisi Karın Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Karın Ağrısı Tedavisi Karın Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Kanal Tedavisi Kanal Nasıl Tedavi Edilir?

Kanal Tedavisi Kanal Nasıl Tedavi Edilir?

Bağırsak Kanseri Tedavisi

Bağırsak Kanseri Tedavisi

Eklem Romatizması Tedavisi

Eklem Romatizması Tedavisi