Hepatit C Tedavisi Hepatit C Nasıl Tedavi Edilir?
22 Haziran 2024

Hepatit C Tedavisi Hepatit C Nasıl Tedavi Edilir?

Hepatit C Tedavisi

Hepatit C, virüslerle bulaşan hepatitler arasında kan yolu ile bulaşan bir hastalık tipidir. Bu hastalık genellikle kan nakli ve enfekte kan yoluyla bulaşır. Hastalık çoğu zaman ani ve kısa sürede başlar. Hafif ve orta derecede geçirilen bazı belirtiler genellikle kişi tarafından fark edilmez. Karaciğer enzimlerinde ve kan değerlerinde hafif bir yükselme görülebilir. Akut dönemde hastalığı geçiren kişilerin %80'inde hastalık kronik hepatite doğru ilerler. Bu oldukça yüksek bir orandır ve %20'sinde ise siroza yol açar.

Hepatit C'nin Tedavi Süreci

  • Tedavi süresi genellikle 6 ay ile 1 yıl arasında değişir.
  • Genotip 2 ve genotip 3 olan hastalarda tedavi süresi 6 aydır.
  • Genotip 1 olan hastalarda ise tedavi süresi 1 yıl devam eder.

Hepatit C Tedavisinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Alkol kullanılmamalıdır.
  • Sigara kullanılmamalıdır.
  • Karaciğerden atılan ilaçlara mutlaka dikkat edilmeli ve bu durum doktorunuzla paylaşılmalıdır. Bu tür ilaçlar kullanılmamalıdır.
  • Eğer Hepatit B aşınız yoksa yaptırın ve Hepatit A aşısını mutlaka yaptırın.

Hepatit C Tedavisinde Karaciğer Takibi

Hepatit C tedavisinde, karaciğer enzimleri yüksek olan ve karaciğer biyopsisinde ağır hasar olmayan hastaların, hekimleri tarafından düzenli olarak izlenmesi tavsiye edilir. Bu hastalar, karaciğer enzim ve testlerini düzenli olarak yaptırmalı ve her 3 ila 5 yıl içinde karaciğer biyopsisi yaptırmalıdır.

Evde Hepatit C Tedavisi

Hepatit C tedavisi evde yapıldığında, günlük aktivitelerin azaltılması gerekmektedir. Yorucu hareketlerden kaçınılmalı ve yorulduğunuzu hissettiğinizde hareketlerinizi yavaşlatmanız gerekmektedir.

Hepatit C Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Hepatit C tedavisi, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan interferon adı verilen ilaçların 6 ay süreli enjeksiyonu ve ağızdan alınan bazı ilaçlarla yapılır. Ancak, Hepatit C için henüz radikal bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Hastalık geç teşhis edildiğinde veya ilerlediğinde tedavi sürecinin başarı şansı düşmektedir. Çünkü karaciğerde ve özellikle fibrin dokusunda meydana gelen hasarın geri dönüşü yoktur. Bu nedenle hastalık erken dönemde fark edildiğinde ve tedavi kriterleri içerisine giren durumda tedaviye başlanmışsa, hastalığın ilerleyişinin durdurulması veya geciktirilmesi ile kötü sonuçların oluşması önlenebilir.

Bağışıklık sistemini güçlendirici tedavi yanında, ağızdan alınacak ilaçlar varsa bunların uzun yıllar kullanılması gerekebilir. Ayrıca, hastaların yaşam tarzlarına dikkat etmeleri, doktor kontrollerini aksatmamalı ve tedavi sürecini disiplinli bir şekilde sürdürmeleri önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Orta Kulak İltihabı Tedavisi

Orta Kulak İltihabı Tedavisi

Haber Bülteni

Güncel

Çocuklarda Grip Tedavisi

Çocuklarda Grip Tedavisi

Güncel

Fıtık Tedavisi Fıtık Nasıl Tedavi Edilir?

Fıtık Tedavisi Fıtık Nasıl Tedavi Edilir?