Boğmaca Tedavisi Boğmaca Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024

Boğmaca Tedavisi Boğmaca Nasıl Tedavi Edilir?

Boğmaca tedavisi, üç maddeyi içermektedir. Haemophilus pertussis'e karşı antibiyotikler, bronş mukozasının şiddetli iltihaplanmasına karşı kortizonlu ilaçlar, şiddetli nöbetlerde öksürüğü ve sinir sistemini yatıştıran ilaçlar.

Boğmaca; Bordatella pertussis, adlı bakterinin vücutta çok hızlı bir şekilde çoğalması ile meydana gelen bir hastalıktır. Bulaşıcı bir hastalıktır, vücutta başta akciğer olmak üzere tedavide geç kalınması sonrası birçok kalıcı rahatsızlığa neden olabilir. Özellikle çok küçük bebeklerde görülen ve ölümle sonuçlanan bir rahatsızlıktır. Beyne oksijenin az gitmesi ve teşhis konulamaması sonucu ölüm kaçınılmazdır, bu nedenle boğmaca aşılarının düzenli yapılması çok önemlidir.

Boğmaca tedavisi nasıl yapılır?

Küçük bebeklerde genellikle daha şiddetli geçen boğmaca, yeni boğmaca tedavisi yöntemleri sonucunda artık daha hafif geçirilmektedir. Boğmaca olan çocuk, eğer arkadaşları bu hastalığı geçirmemişse bir süre arkadaşlarından ayrı kalması gerekir. Öksürük krizlerini azaltmak ayrıca yemekle bağlantılı kusmanın yol açtığı iştahsızlığı azaltmak için hasta kişinin açık temiz havada uzun yürüyüşler yapması oldukça faydalıdır. Yürüyüşler çocuğun öksürük krizlerinin yatışmasını sağlayacaktır. Nedeni bilinmemekle birlikte uçakla yolculukta boğmaca hastalığı için faydalıdır.

Altı aylıktan küçük bebeklerin ve ağır hastaların öksürük nöbetleri, ani nefes alamama, morarma, beslenmede sıkıntı yaşanması ve diğer oluşabilecek problemler açısından boğmaca tedavisi uygulanabilmesi için genellikle hastanede gözetim altında tutulmaları, yatırılmaları gerekir. Hastalarda antibiyotik kullanımı zorunludur. Boğmaca hastalığını bir kez geçiren kişiler, hayatında bir daha boğmaca hastalığına yakalanmazlar. Hastalığın bulaşıcı olması ve özellikle altı ay altındaki çocuklarda ölüme sebebiyet vermesi nedeniyle Uzman bir doktor tarafından takip edilmesi, bebek ve çocukların boğmaca aşılarının zamanında yapılması bu yüzden çok önemlidir.

Boğmaca aşısı kaç etapta yapılmalıdır?

Boğmacaya yakalanmadan önce aşı olmak hastalıktan kişiyi hayatı boyunca koruyabilir. Boğmaca aşısı dört farklı etapta yapılmaktadır. İlk etapta 2 aylıkken yapılır, diğer etaplar ikişer ay arayla yapılmaktadır. 7 yaşından sonra boğmaca aşısı yapılmamaktadır. Boğmaca tedavisi olarak öksürük ilaçları da kullanılmaktadır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Simre

29 Nisan 2024 Pazartesi

Bebeğim çok küçük boğmaca tedavisi görmesi istendi bu tedavi nasıl kim tarafından yapılır ne kadar sürer yan etkileri nelerdir ne derecede yararlı olır bilgi verir misiniz

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Boğmaca tedavisi çocuğun yaşına ve hastalığın şiddetine göre değişebilir. Genellikle antibiyotik tedavisiyle yapılır ve bu tedavi bir doktora danışarak uygulanmalıdır. Tedavi süresi 7-14 gün arasında olabilir. Yan etkiler antibiyotiğe bağlı olarak değişebilir; yaygın yan etkiler mide bulantısı, ishal ve deri döküntüleridir. Tedavi, hastalığın yayılmasını önlemek ve semptomları hafifletmek için önemlidir. Doktorunuza danışmadan herhangi bir tedaviye başlamamanız önerilir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bipolar Bozukluk Tedavisi

Bipolar Bozukluk Tedavisi

Haber Bülteni

Güncel

Çocuklarda Yanık Tedavisi

Çocuklarda Yanık Tedavisi

Güncel

Karpal Tünel Sendromu Tedavisi

Karpal Tünel Sendromu Tedavisi