Kıl Kurdu Tedavisi Kıl Kurdu Nasıl Tedavi Edilir?
20 Haziran 2024

Kıl Kurdu Tedavisi Kıl Kurdu Nasıl Tedavi Edilir?

Kıl kurdu enfeksiyonu oldukça yaygın görülen bir paraziter enfeksiyon türüdür. Her yaş grubunda görülmekle birlikte, en sık 5-14 yaş aralığında rastlanır. Kalabalık ortamlarda bulunan insanlar arasında daha fazla yaygındır. Kıl kurdu insanlar arasında oldukça yaygın ve rahatsızlık verici olmasına rağmen, ciddi sağlık sorunlarına yol açmaz. Ancak, kıl kurdu tedavisi ile ilgili uygulamalar yapılarak bu parazitlerden kurtulmak gereklidir.

Kıl Kurdu Enfeksiyonunun Belirtileri ve Bulaşma Yolları

Kıl kurdu bulunan kişilerde, bu parazitlerin dişi olanları gece uyurken anüs dışına çıkarak makat çevresine binlerce yumurta bırakır. Bu yumurtalar kısa sürede canlılıklarını kaybetse de anüs çevresinde yayılım gösterir ve 6 saat gibi kısa bir sürede enfektif hale gelir.

İç çamaşırları, kişinin yattığı yatak gibi yerlere bulaşarak, kaşıntıya neden olabilir ve tuvalet sonrası temizlik sırasında kişinin eline bulaşarak tırnak aralarına kadar işleyebilir. Bu nedenle kıl kurdu enfeksiyonu bir çocuktan diğerine kolayca bulaşabilir.

Kıl kurdunun bulaşma ihtimalinin yüksek olduğu bir başka ortam ise yatak çarşaflarıdır. Çarşaflardan dökülen yumurtaların ağız yoluyla bulaşma olasılığı da oldukça yüksektir. Genel olarak, enfeksiyon belirti göstermediği için kişinin durumdan haberi olmayabilir. En sık rastlanan belirtisi, geceleri artan makat çevresindeki kaşıntıdır. Bazen vücudun bazı alanlarında cerahatli bir enfeksiyon görülme olasılığı da vardır. Kıl kurtları normal oda sıcaklığında yaklaşık 3 hafta boyunca canlılıklarını korur.

Kıl kurdu tedavisi için tüm ailenin aynı anda tedaviye dahil olması gereklidir. Tedavinin başarılı olabilmesi için bireylerin temizlik kurallarına çok fazla özen göstermesi önemlidir. Tedaviden başarılı sonuç alınabilmesi için tuvalet ve tırnak temizliği en büyük kuraldır.

Kıl kurdu teşhisi konulan çocukların, sabah kalktıklarında makat bölgesini sabun ile yıkamaları gereklidir. İç çamaşırları belli aralıklarla düzenli olarak değiştirilmelidir. Kirlenmiş iç çamaşırları kaynar su ile kaynatılıp ütülenmelidir. Kıl kurdu tedavisi için bu ayrıntılara dikkat edilmesi halinde bu rahatsızlığın tekrar bulaşma tehlikesi azalacaktır.

Doktor, kıl kurdu tedavisinde kullanılmak üzere pyrantel pomat isimli ilacı reçete eder. Bu ilaç, kilo başına 11 miligram olarak tek doz şeklinde kullanılır. İlaç 15 gün ara verildikten sonra tekrar uygulanır.

Kıl Kurdunda Bitkisel Tedavi Yöntemi

  • Soğan
  • Sarımsak
  • Süt
  • Sirke
  • Havuç

Bitkisel Kürün Yapılması

Havuç yıkanır ve rendelenir. Soğan dövülerek veya robottan geçirilir, rendelenmiş havuç ile kaynatılır. Bu karışım süzgeçten geçirilip, suyuna sirke eklenir. Yapılan karışım ile makat bölgesi, gün içinde 2-3 kez temizlenir.

Sarımsaklar soyularak rendelenir ve sütle kaynatılır. Kaynayan karışım süzgeçten geçirilir. Elde edilen sudan, yemek sonrası ve yatmadan önce bir kahve fincanı içilir. Kıl kurdu bulunduğu sürece, makat bölgesi üçer saat arayla sirkeli suyla yıkanır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni