Gırtlak Kanseri Tedavisi Gırtlak Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024

Gırtlak Kanseri Tedavisi Gırtlak Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Gırtlak kanseri tedavisi, Gırtlak kanseri, genelde sigara ve alkol kullanımı sonucu gelişen, ses kısıklığı ve diğer belirtileri ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Gırtlak kanseri tedavisinin farklı birçok seçeneği vardır. Uluslararası alanda ilk kabul gören yöntem, açık cerrahi uygulamalar olmuştur. Takiben açık cerrahinin yanı sıra, radyoterapi, kemoterapi, lazer, radyofrekans gibi farklı yöntemler uygulanmaktadır. Bu yöntemlerin ya da kombinasyonlarından hangisinin uygulanacağı vaka bazında, uzmanların ve hastaların da içinde bulunduğu birlikte alınan kararlarla belirlenir.

Gırtlak kanseri tedavisi seçenekleri
  • Radyasyon tedavisi, Erken evre gırtlak kanseri tedavisinde sonuç alınan bir yöntemdir. Başarı oranı yüksek olan radyasyon tedavisi avantajları arasında, hastanın ameliyat olmasına gerek kalmaması, herhangi bir doku çıkarılmaması ve ses kalitesinin bozulmamasıdır. Olumsuz yanı ise sadece bir kez uygulanıyor olmasıdır. Dokularda radyasyon birikmesi nedeniyle bir defadan fazla uygulanması halinde normal dokuların da ölmesine neden olmaktadır.
  • Laser cerrahisi, gırtlak kanseri tedavisi Laser cerrahisinde boyuna delik açılmasına gerek kalmadan ağız içinden girilerek yapılan operasyon sonrasında kanserli doku çıkarılmaktadır. Operasyonu geçiren kişilerde görsel olarak bir bozukluk olmamaktır. Ancak bazı hastalarda operasyon sonrasında ses kaliteleri olumsuz etkilenebiliyor. Bazen ise ilk etapta bozulan ses kalitesinin geçici bir süre sonra düzeltiği ve normale döndüğü olabilmektedir.
  • Cerrahi operasyon, Açık veya kapalı olarak değişebilen cerrahi operasyonlar da kanserin konumuna göre gırtlağın bir kısmı ya da çevre dokusu olarak uygulanmaktadır. Erken tanı ile yapılan operasyonda sonuç kısa sürede alınmaktadır. İyileşme süreci hızlı olmakla beraber kişi kısa zamanda normal sesine ve normal fonksiyonlarına dönebilir. Ancak çok geç kalınmış gırtlak kanseri tedavisinde gırtlağı kanserle gırtlağın tamamen sarıldığı ve sağlam kısmının kalmadığı vakalarda uygulanan cerrahi operasyonla gırtlağın büyük bir kısmı ya da tamamı çıkarılır. Bu işleme boyun ön kısmına soluk borusunun ağızlaştırılması işlemi denir. Kanserli bölge alındıktan sonra hastanın konuşabilmesi için ses protezi uygulaması yapılır. Bu süreç önceden doktor ve hasta tarafından detaylı konuşularak planmalıdır. Ameliyat sonrası kritik dönem sonunda hasta rahat yutabilir, boynun ön kısmından açılan bölgeden rahat nefes alabilir.
  • Kemoterapi tedavisi, Gırtlak kanseri tedavisinde yukarıda saydığımız tedavi şekillerine destek amaçlı olarak kemoterapi tedavisi uygulanır. Kemoterapi tedavisi, hastaya ilaç verilerek var olan kanserli hücreleri yok etmek maksatlı uygulanır. Sonuç alınması değişken bir tedavi şeklidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Akciğer Su Toplaması Tedavisi

Akciğer Su Toplaması Tedavisi

Bebeklerde İshal Tedavisi

Bebeklerde İshal Tedavisi

Haber Bülteni

Güncel

Bebeklerde Grip Tedavisi

Bebeklerde Grip Tedavisi

Güncel

İshal Tedavisi İshal Nasıl Tedavi Edilir?

İshal Tedavisi İshal Nasıl Tedavi Edilir?