Orta Kulak İltihabı Bitkisel Tedavi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Orta Kulak İltihabı Bitkisel Tedavi

Orta kulak iltihabı bitkisel tedavi, tıpta otitis media olarak adlandırılan kulak iltihabı tüm yaş gruplarında etkili olsa da daha çocuk çocuklarda görülen bir rahatsızlıktır. Soğuk algınlığına bağlı gelişen hastalıklar tarafından tetiklenen, orta kulak iltihabı hızlı bir şekilde gelişen ve çabuk iyileşen bir enfeksiyon türüdür. Genelde burun akıntısıyla birlikte başlar ve kulakta sarımsı bir akıntı görülebilir. Bu akıntıyla beraber boğaz ağrısı, ateş yaşanabilir. Eğer enfeksiyon soğuk algınlığı nedeniyle ortaya çıkmışsa 4-5 gün içinde kulak iltihabına dönüşür. Kulak ağrısı, baş ağrısı, iştah kaybı, sinir, kusma, ishal, baş dönmesi, ateş, otore görülebilecek belirtiler arasında yer alır.


Orta kulak iltihabı bitkisel tedavi nasıl yapılır?


Orta kulak iltihabı nedeniyle belirtiler yaşanıyorsa ilk olarak mutlaka bir doktora başvurmak gerekir. Doktor muayene sonucu kesin tanıyı koyarak tedavi şeklini planlar. Tedavi hastalığın seyri, şiddeti ve ne kadar süredir devam ettiğine bağlı olarak değişik şekillerde yapılabilir. Uygulanan ilaç tedavisi işe yaramamışsa cerrahi işleme gerek duyulabilir. İlaç tedavisinin yanı sıra orta kulak iltihabı bitkisel tedavi yöntemleriyle de kontrol altına alınabilir. Ancak öncelikli olarak tıbbi tedavi uygulanmalı, bitkisel tedavi tıbbi tedaviye destek amacıyla uygulanmalıdır.

Sarımsak: Sarımsak antibiyotik içeriğiyle halk arasında yaygın şekilde iltihap hastalıklarına karşı kullanılmaktadır. Orta kulak iltihabı için sarımsak damlasından yararlanılabilir. Eczanelerden temine dilebileceği gibi evde de hazırlanabilir. Sarımsak yağını hazırlamak için bir miktar hakiki zeytinyağı ocakta kızdırılır. Kızan yağ ocaktan alınarak 1 diş sarımsak yağa atılır. Yağ ılıdıktan sonra sorunlu kulağa bir iki damla damlatılarak rahatlama sağlanabilir. İşlem iltihap ortadan kaybolana kadar birkaç gün günde iki defa tekrarlanabilir. 2 diş sarımsak 1 tatlı kaşığı hardal yağına ilave edilip ısıtılır. Yağ ocaktan alınarak sarımsağın hardal yağına tamamen işlemesi için biraz beklenir. Karışımdan sarımsak alınarak sorunlu kulağa sıkılır. Gün içinde iki defa uygulanabilir.

Fesleğen: Mikrop kırıcı etkisi olan fesleğen orta kulak iltihabı bitkisel tedavi olarak kullanılabilir. Ancak fesleğen sarımsakta olduğu gibi kulağın içine damlatılmamalıdır. Fesleğen iyice doğrandıktan sonra suyu çıkarılır ve elde edilen su sorunlu kulağın çevresine masaj yapılarak sürülür. Bunun yanı sıra Fesleğen yağıyla aynı ölçülerde Hindistan cevizi yağı karıştırılıp, elde edilen karışım bir pamuk parçasıyla kulak etrafına sürülebilir. Gün içinde iki kez yapılabilir.

Elma sirkesi: Enfeksiyonlara karşı doğal bir şifa kaynağı olan elma sirkesi, yine kulağa damlatılarak kullanılmamalıdır. Elma sirkesi bir parça pamuğa damlatılıp kulağa tıkaç olarak uygulanır. Yaklaşık 10-15 dakika bekletilerek tıkaç kulaktan alınır ve yine 10 dakika sorunlu kulağın üzerine yatılır.

Soğan suyu: Çiğ soğanın suyu çıkarılarak iltihap olan kulağa bir damla damlatılabilir. Bir süre sonra kulak temizleme çubuğuyla temizlenir. İşlem iltihap geçene kadar birkaç gün tekrarlanır.

Ekinezya ve altınmühür: Her iki bitki de iç organları temizleyici etkiye sahiptir. Kulak enfeksiyonlarında yaygın şekilde kullanılan bitkilerin kaynatılarak suyu içilir. Gün içinde 2 defa içilmesi iltihabın sökülmesine yardımcı olur.

Çay ağacı yağı: İltihap nedeniyle yaşanan kulak ağrısı için anlık çözüm sağlayabilecek bitkisel yağlardan biridir. Güçlü bir yağ olduğu için kullanılmadan önce seyreltilmesi gerekir. 3 damla çay ağacı yağı, 1 çorba kaşığı elma sirkesi ve 2 çorba kaşığı hakiki zeytinyağı ile karıştırılır. Elde edilen karışım ocakta hafif ılıtılır. Hazırlanan karışım damlalık aparatı olan bir şişeye alınarak sorunsuz kulağın üzerine yatılır ve sorunlu kulağa bu karışımdan damlatılarak beş dakika beklenir. Sonra sorunlu kulağın üzerine yatılarak yağın dışarı akması sağlanır. Uygulama iki gün süreyle günde 2 defa tekrarlanabilir.

Orta Kulak İltihabı Bitkisel Tedavi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yetişkinlerde Dikkat Eksikliği Tedavisi

Yetişkinlerde Dikkat Eksikliği Tedavisi

Depresyon Tedavisi Depresyon Nasıl Tedavi Edilir?

Depresyon Tedavisi Depresyon Nasıl Tedavi Edilir?

İmplant Tedavisi İmplant Nasıl Tedavi Edilir?

İmplant Tedavisi İmplant Nasıl Tedavi Edilir?

Siyah Nokta Tedavisi Siyah Nokta Nasıl Tedavi Edilir?

Siyah Nokta Tedavisi Siyah Nokta Nasıl Tedavi Edilir?

Çocuklarda Kekemelik Tedavisi

Çocuklarda Kekemelik Tedavisi

Güncel

Brusella Tedavisi Brusella Nasıl Tedavi Edilir?

Brusella Tedavisi Brusella Nasıl Tedavi Edilir?

Güncel

Erken Boşalma Bitkisel Tedavi

Erken Boşalma Bitkisel Tedavi

Güncel

Hipoglisemi Nasıl Tedavi Edilir?

Hipoglisemi Nasıl Tedavi Edilir?