Arı Sokması Tedavisi Arı Sokması Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Arı Sokması Tedavisi Arı Sokması Nasıl Tedavi Edilir?

Arı sokması tedavisi, Arı sokmaları genelde insanları dışarıda daha fazla bulunduğu sıcak yaz aylarında daha sık rastlanan olaylardandır. Arı sokması verdiği acı sebebi ile rahatsız edicidir fakat, birçok insan bunu herhangi bir komplikasyon belirtisi olmadan atlatabilir. Arı sokması sonucu insanların %10. Da kızartı şeklinde hafif reaksiyonlar oluşur, bunlarda genellikle ağrı, kızarıklık, şişlik ve bunlarla birlikte oluşan kaşıntı şeklinde olur.


Arı sokması tedavi nasıl yapılır?


Arı sokması tedavisindehafif ve orta derece reaksiyonları evde tedavi etmek mümkündür. Bunu yapmak için öncelikle eğer cilt üzerinde zehirli iğne duruyorsa iğneyi çıkarmak, daha sonra arı sokmasının olduğu yeri sıkmak sureti ile zehrin bir kısmını çıkarmaya çalışmak, daha sonra da o bölgeyi sabunlu su ile yıkayıp şişmeyi önlemek içinde buz konulmalıdır. Oluşabilecek enfeksiyonları önlemek amacı ile de pansuman yapıp bandajla da kapatabilirsiniz. Oluşabilecek kaşıntılar ve cildi tahriş edici durumların ortaya çıkması halinde bunu önlemek için, hidrokortizon krem yahut calamine losyon kullanabilirsiniz. Bunların haricinde karbonat, jel kıvamında yulaf ezmesi cildi yatıştırıcı olması bakımından faydalıdır. Ağrı kesici olarak ibufen gibi reçetesiz satılan ağrı kesiciler ağrıların hafifletilmesinde yardımcı olacaktır. Klorfeniramin maleat, difenhidramin içeren ilaçlarda alerjik kaşıntılar için kullanılabilir.

Şiddetli seyreden reaksiyonlarda ise acil tıbbi müdahale gerektirir. Eğer yanınızda epinefrin iğnesi bulunuyorsa belirtiler başladığında kullanmanız gereklidir, eğer daha önce arı sokması ile ilgili bir olay yaşadıysanız, enjeksiyonu mümkün olduğunca yapmakta çabuk davranıp, daha sonra da acil servisi arayarak yardım isteyiniz. Şiddetli alerjik reaksiyon vak'alarında şu tedaviler önerilebilir. Bağışıklık sistemini sakinleştirmede ilave olarak epinefrin enjeksiyonu, inflamasyonu azaltmak için damardan kortizon enjeksiyonu, solunumun geçici olarak durmasını önlemek için kardiyopulmoner resüsitasyon uygulaması, solunumu tekrar düzeltmek amacı ile de oksijen ve sterodiler ile diğer ilaçlar uygulanmalıdır.

Çok nadir de olsa arı sokması nedeniyle sinir sistemi ile ilgili komplikasyonlar yaşanabilir. Çocuk veya genç ergenlerde yaban arısı sokması sonucu kas güçsüzlüğü, göz bebeklerinde büyüme, konuşma ve yazma yetilerinin bozulması veya kaybolması vakası görülebilse de bu çok nadir olan bir olaydır, hastada bu tür reaksiyonların görülmesinin sebebi şiddetli reaksiyonlar sonucu oluşan kan pıhtılaşması kaynaklıdır, bu tür özel komplikasyonların görülme oran çok nadirdir.

Bütün bunların dışında uygulayabileceğiniz basit tedavi yöntemleri de vardır. Bir arı sokmasında yapacağınız ilk işlemlerden birisi, arı sokmasının olduğu bölgeyi sabunla iyice yıkanmalıdır, daha sonra bir beze buz sarıp 20 dakika sokulan yerin üzerinde tutun, buz damarları büzücü ve kan akışını yavaşlatıcı etkisinden dolayı zehir daha geç vücuda yayılacağı için acı ve kaşıntı hissi tamamen ortadan kalkacaktır. Karbonat, sirke ve et yumuşatıcı hepsini karıştırıp macun yapın ve sokulan yerin üzerine koyup 20 dakika bekleyin, et yumuşatıcı papain denilen bir madde içermesinden dolayı zehri yok edecektir ve bir saat içerisinde bütün belirtiler ortadan kalkacaktır. Soğan, sokulan yerin üzerine bir dilim çiğ soğan koyun, bu yöntem tam çözüm olmamakla birlikte, arı sokmasından hemen sonra uygulanması halinde soğan zehrin bir kısmını çekeceği için arı sokmasının daha kötüye gitmesini engelleyecektir. Patates, Arı sokulan yerin üzerine kalın bir dilim patates koyun, patates nişastalı yapısı ile zehrin bir kısmını alacağı için geçicide olsa bir rahatlama sağlar ve iyileşme sürecini hızlandırır. Yapılan bazı araştırmalara göre iyileşme süreci, arı sokmasından sonra temizlenen zehir miktarına bağlıdır, arı sokmasından sonra kaşıma hissi oluşacaktır ne olursa olsun kesinlikle arı sokulan bölgeyi kaşımayın, zira kaşıma yaranın daha da kötüleşmesine yol açacaktır.

Arı Sokması Tedavi Yorumları

soru

Öngül

10 Eylül 2018 Pazartesi

Arı soktuğunda çok şiddetli ağrılarım oluyor ve köyde yaşadığım için sürekli bal arılarının sokmalarına maruz kalıyoruz. Arı soktuğu zaman nasıl bir ilkyardım uygulamamızı önerirsiniz? Tam olarak ne yapmalıyız?

Cevap yaz

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Muhabbet Kuşu İshal Tedavisi

Muhabbet Kuşu İshal Tedavisi

Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Varikosel Tedavisi Varikosel Nasıl Tedavi Edilir?

Varikosel Tedavisi Varikosel Nasıl Tedavi Edilir?

Basur Tedavisi Basur Nasıl Tedavi Edilir?

Basur Tedavisi Basur Nasıl Tedavi Edilir?

Helicobacter Pylori Tedavisi

Helicobacter Pylori Tedavisi

Nodül Tedavisi Nodül Nasıl Tedavi Edilir?

Nodül Tedavisi Nodül Nasıl Tedavi Edilir?

Lenf Bezi Şişmesi Tedavisi

Lenf Bezi Şişmesi Tedavisi

Omuzda Kas Yırtılması Tedavisi

Omuzda Kas Yırtılması Tedavisi

Ameliyatsız Fıtık Tedavisi Fıtık Nasıl Tedavi Edilir?

Ameliyatsız Fıtık Tedavisi Fıtık Nasıl Tedavi Edilir?

Orta Kulak İltihabı Bitkisel Tedavi

Orta Kulak İltihabı Bitkisel Tedavi

Tedavisi Olmayan Hastalıklar

Tedavisi Olmayan Hastalıklar

Ameliyatsız Miyom Tedavisi

Ameliyatsız Miyom Tedavisi

Yetişkinlerde Dikkat Eksikliği Tedavisi

Yetişkinlerde Dikkat Eksikliği Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6