Nevralji Tedavisi Nevralji Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Nevralji Tedavisi Nevralji Nasıl Tedavi Edilir?

Nevralji tedavisi; vücudun yüz tarafında ve genellikle bir tarafında görülen elektrik çarpması veya anlık batma şeklinde ağrı ile kendini belli eden sinirsel bir hastalık türüdür. Ağrının genellikle yüzün alt ve üst çene bölümünde görülmektedir. Nevralji ağrısı sürekli, yanıcı veya sancılı bir ağrıdır. Bu durum da hastayı sıkıntıya sokmaktadır. Bazı hastalar bu ağrı sebebiyle su içemez, yemek yiyemez duruma gelmektedir. Soğukta yüzün rüzgâra maruz kalması ve soğuk hava ağrıyı tetikleyebilir. Bu sebeple soğuk havalarda yüzün atkıyla korunması gerekir. Nevralji rahatsızlığında mutlaka bir sağlık kuruluşuna gidilip Uzman doktordan yardım alınmalıdır. Hastalığın belirlenmesinde doktorun yapacağı çeşitli testler ve laboratuvar için kan örnekleri alınmaktadır. Nevralji tedavisinde, doktorun tedavi planına harfiyen uyulmalıdır.


Nevralji için ağrı kesici ilaçlar


Nevralji rahatsızlığında ağrı kesici ilaçlar fayda gösterebilir. Doktorun yazacağı hafif ağrı kesiciler şöyledir; aspirin, naproksen (Aleve), asetaminofen (Tylenol) ve ibuprofen (Advil, motrin) kullanılmaktadır. Ayrıca tedavide kapsaisin içeren topikal krem de kullanılmaktadır.


Nevralji tedavisinde etkili olan anti-nöbet ilaçları

  • Gabapentin (Neurontin)
  • Karbamazepin (Tegretol)
  • Topiramat (Xenical)
  • Pregabalin (Lyrica)
  • Fenitoin (Dilantin)
Nevralji tedavisinde nortriptilin (Pamelor), amitriptilin (Elavil) ve duloksetin (Cymbalta) gibi antidepresanlar ek seçenekleri oluşturmaktadır. Daha nadir görülen tedavi yöntemleri ise sinirleri bloklama veya ağrılı bölgeye ağrı kesici ilaçların enjeksiyonu uygulanır.

Nevralji rahatsızlığında cerrahi tedavi nadiren uygulanır. Sinirlerdeki ağrı hissini azaltmak için farklı yöntemler aracılığı ile ablasyon uygulanabilir. Ablasyon, ağrıya katkıda bulunan doku ya da anormal büyümelerin kaldırılmasını içermektedir.


Nevralji'de tamamlayıcı tedaviler

  • Masaj tedavisi
  • Akupunktur
  • Yoga
Nevraljide tamamlayıcı tedaviler bazı insanlara fayda sağlamaktadır. Ancak bu tedavi yöntemleri tıbbi bakım anlamına gelmez.


Nevraljide potansiyel komplikasyonlar

Nevralji tedavi edilmediği takdirde ciddi komplikasyonlar, hatta hayatı tehdit edici sonuçlar yaratabilir. Uzman doktor tarafından hasta için belirlenecek olan özel tedavi planı ile komplikasyon riski en aza indirilebilir. Nevraljide oluşabilecek olası komplikasyonlar kronik ağrı ve yaşam kalitesinin düşmesidir.

Nevralji Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni