İdrar Yolu İltihabı Tedavisi ve Tedavi Yöntemleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

İdrar Yolu İltihabı Tedavisi ve Tedavi Yöntemleri

İdrar yolu iltihabı tedavisi, idrar yolu iltihabı mesanede biriken bakterilerin çoğalması olarak tanımlanır. Günümüzde çok sık karşılaşılan bu rahatsızlık oldukça yaygınlaşmıştır. İdrar yolu iltihabı idrarda olan kötü sarı renk, idrar yaparken yanma, kesik yapılan idrar ve kanlı idrar gibi belirtiler en çok karşılaşılan idrar yolu iltihabı belirtisidir. Erkeklere göre bayanlarda daha çok karşılaşılan idrar yolu iltihabı yüksek derecede yanma ve sancı yapar. İdrar yolu iltihabında en çok karşılaşılan durum sistik olarak bilinir. İdrar torbasının yoğun ölçüde bakteri ile dolması sistik oluşumuna sebep olur. İdrar yolu iltihabında en etkili tedavi yöntemi antibiyotik ilaç içimize en kısa sürede başlamak olarak etkili çözüme ulaşılmıştır. İdrar yolu iltihabında bakterilerin fazla olmasına bağlı olarak yanma, ağırı ve kesik yapılan idrarın derecesinde değişimler görülür. Üroloji doktoruna kısa sürede gidip, idrar tahlil sonuçlarına göre en kısa sürede ilaç kullanıma başlamak etkili olacaktır.

İdrar yolu iltihabı tedavisi; en etkili ve doğal tedavi yöntemi bol su tüketilmelidir. Tüketilen bol su böbrekleri temizleyerek bakterilerin kolaylıkla çalışmasını sağlar ve idrar yollarını temizler. İdrar yolu iltihabı olan kişiler günde en az 2 litre su tüketimi yapması gerekir. Tedavide etkili olan antibiyotik ilaç olarak bilinen piyoleseptyl güçlü ve etkili bir ilaç olduğundan doktorlar tarafı sen en çok tercih edilen ilaçtır. İdrar yolu iltihabı olan kişilerin tuvalet sonrası temizliğe oldukça önem vermesi gerekir. Yapılan yanlış anüs temizliği idrar yolu iltihabı oluşmasına sebep neden olur. Kadınlarda idrar yapılan bölge ve anüs yakınlığı olduğu için çok fazla olduğu için idrar yolu enfeksiyonu kadınlarda daha çok görülür. Cinsel yolla bulaşılan idrar yolu iltihabında korunma oldukça önemlidir. İdrar yolu iltihabında cinsel organ temizliğine önem verilip düzenli bir şekilde yıkayıp, kuru havlu ile kurulacak bu sorunu ortadan kaldırmaya yardımcı olur. İdrar yolu iltihabı tedavisinde, gazlı ve asitli içeceklerden uzak durmak oldukça etkili olacaktır.

İdrar yolu iltihabı bitkisel tedavi yöntemleri; idrar yolu iltihabında bitkisel çözümler kullanmak ilaç kadar etkili bir çözüm olmayı başarmıştır. En çok tercih edilen ve kullanılan doğal çözümler arası da maydanoz suyu bakterileri atarak mesaneye ve idrar yollarını temizleyerek iltihabı ortadan kaldırır. Soğan suyunu kaynayıp içmek, antibiyotik özelliği yüksek olan sarımsak ve soğan tüketimini arttırmak idrar yolu iltihabını ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Yeşil çay, melisa çayı, civan perçemi, kuş burnu, dere otu ve rezene çayı tüketimi idrar yolu iltihabı tedavisinde oldukça kullanılan bitkiler arasında yer alır.

İdrar Yolu İltihabı Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Güncel

Diz Kireçlenmesi Tedavisi

Diz Kireçlenmesi Tedavisi

Güncel

Bebeklerde Mantar Tedavisi

Bebeklerde Mantar Tedavisi

Güncel

Böbrek Yetmezliği Tedavisi Tedavi Yöntemleri

Böbrek Yetmezliği Tedavisi Tedavi Yöntemleri