Doğum Lekesi Tedavisi Doğum Lekesi Nasıl Tedavi Edilir?
26 Haziran 2024

Doğum Lekesi Tedavisi Doğum Lekesi Nasıl Tedavi Edilir?

Doğum Lekesi Tedavisi

Doğum lekeleri, genellikle cilt üzerinde doğuştan var olan ve zamanla belirginleşebilen lekelerdir. Bu lekeler, yapılan doğal maskelerle hafifletilebilir ancak tamamen ortadan kaldırılması zor olabilir. Kozmetik maskeler, evde yapılan maskeler veya kremlerle doğum lekesini gidermek oldukça güçtür. Bu nedenle, doğum lekelerini gidermek için daha etkili yöntemler arasında lazer tedavileri tercih edilmektedir.

Doğum Lekesi Tedavisinde Kullanılan Yöntemler

  • Q-switched Nd:YAG Lazerler: Bu lazerler 1064 nm dalga boyunda çalışır ve nanosaniye gibi kısa sürede atış yapar. Kısa sürede atış yapan bu lazerler, renk maddesini patlatarak leke üzerinde etkili olur. Bu kadar kısa sürede atış yapıldığında sadece ciltte koyu renk olan bölgede renk patlaması yaşanarak o bölgedeki renk bozukluğu giderilir. Çevre dokulardaki hücreler etkilenmez veya zarar görmez. Bu tedavi, ciltte hasar oluşturmadan ve cildin zarar görmeden tedavi edilmesini ve olumlu sonuçlar alınmasını sağlar. Bu tür lazerler, cilt üzerindeki doğum lekelerini gidermenin yanı sıra cildin yenilenmesine de fayda sağlar.

  • Karbon Peeling: Q-switched Nd:YAG lazer uygulanmasından 15-20 dakika önce doğum lekesi olan bölgelere siyah renkte karbon sürülür. Karbon, yağ kanalları tarafından emilerek cilde geçer. Renk duyarlılığı düşük olan Nd:YAG lazerin etkinliği, karbon maddesi sayesinde derinin üstüne ve altına renk maddesi yerleştirildiğinden artar. Lazer cildi tararken karbon partikülleri peeling etkisi de yapar. Karbon peeling 3 hafta aralıklarla yapılabilir ve diğer tedavilerle birlikte uygulanabilir. En az 6 seans önerilmektedir.

  • KTP Lazer: En iyi leke giderici lazer çeşitleri arasında yer alır. Renk maddesini en iyi yakalayan lazerdir. Bu lazer, cildin alt dokusuna inemez, bu nedenle yüzeysel lekelerde başarılıdır. Derin doğum lekelerinde çok sayıda seans gerektirebilir.

  • IPL (Yoğun Atımlı Işık) Tedavisi: Bu tedavi türü ışık sistemi ile yapılır. IPL tedavileri, leke tedavisinde başarıyla kullanılır ancak lazer tedavilerine oranla daha çok seans gerektirir.

  • Fraksiyonel Lazerler: Cildi yenileyen fraksiyonel lazerler olarak bilinir. Değişik oranlarda tedavi başarısından bahsedilmektedir. Ancak reaksiyon olarak lekelenmeyi artırma ihtimalleri yüksek olabilir. Bu durumdan ötürü hassas, kızarık ve koyu tenli ciltlerde bu lazer seçeneğinden kaçınılmalıdır.


Ekstra Bilgiler

Doğum lekesi tedavileri, bireylerin cilt yapısına ve lekenin derinliğine göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle, her tedavi yöntemi her kişide aynı başarıyı göstermeyebilir. Tedavi sürecinde dermatologlar tarafından yapılan değerlendirmeler ve öneriler büyük önem taşır. Ayrıca, lazer tedavilerinin ardından cilt bakımına özen göstermek, güneş koruyucu kullanmak ve düzenli olarak dermatolog kontrolüne gitmek tedavi başarısını artırabilir.

Sonuç olarak, doğum lekesi tedavisi için çeşitli yöntemler mevcuttur ve her bir yöntemin kendine özgü avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. En uygun tedavi yönteminin belirlenmesi için bir dermatolog ile görüşülmesi önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni