Bel Fıtığı Bitkisel Tedavi Bel Fıtığı Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bel Fıtığı Bitkisel Tedavi Bel Fıtığı Nasıl Tedavi Edilir?

Bel fıtığı bitkisel tedavi, kürleri sayesinde hastanın rahatlamasını sağlayan etkiler yapabilir. Herni diskal denilen bel fıtığı çoğu kişinin yakındığı sağlık sorunlarından biridir. Hastalarda günlük yaşamda hareketleri kısıtlayıcı etki yapan, belde aynı zamanda bacaklarda ağrıya yol açan, bacaklarda uyuşmayla birlikte yürümede zorluğa neden olan bel fıtığı için öncelikle tıbbi tedavilere başlanmalıdır. Gerekirse diğer tedavilerden olumlu yanıt alınamazsa, cerrahi girişim yapılarak rahatsızlık tedavi edilmelidir. Bel fıtığı bitkisel tedavi önerileri hastanın bu rahatsızlık nedeniyle yaşadığı sıkıntıları hafifletmeye yarayabilir. Tedavi süresince hastanın dik oturması, yüksek topuklu ayakkabı giymekten kaçınması, ağır eşyaları eşit olarak iki elle kaldırma gibi önlemler alarak, beline binen yükü, baskıyı azaltması da gerekir. Bel fıtığı bitkisel tedavi seçenekleri konusunda mutlaka doktora danışarak uygulama yapmanızda önemlidir. Çünkü bitkilerde içerdikleri maddelerle hastanın kullandığı ilaçlarla etkileşime geçerek olumsuz etkilere yol açabilir.


Bel fıtığı bitkisel tedavi önerileri

  • Anason: Bel fıtığı bitkisel tedavi için kullanılacak olan bu kürü hazırlamanız da kolay olacak. 3-5 gram anasonu 1 su bardağı sıcak suda 10 dakika kadar demleyin. Bundan her gün 2-3 fincan içerek rahatlayabilirsiniz.
  • Kozalak: Aktardan alacağınız 5 gram taze kozalağı 1 su bardak suyun içinde 10 dakika kadar kaynatın. Her gün bu ölçüyü balla ya da şekerle tatlandırarak içebilirsiniz.
  • Defne yaprağı: 1 su bardağı suyu önce kaynatın. Bunun içine 10 gram defne yaprağı koyarak, ağzı kapalı şekilde 10 dakika kadar demleyin. Bel fıtığı nedeniyle oluşan ağrılarınızı hafifletecek bu karışımdan günde 2-3 fincan içebilirsiniz.
  • Rezene: Çok sayıda rahatsızlığa olumlu etkileri olan rezene tohumu sıcak suyun içinde demlenerek hazırlanıyor. Tadı ve içimi güzel olduğundan bunu içmekte zorluk çekmezsiniz. 1 su bardağı suya 4 gram kadar rezene tohumu ölçü için yeterli olur. Bel fıtığı bitkisel tedavi önerileri arasında severek içeceğiniz bitkisel bir çaydır.
  • At kuyruğu (Kırk kilit otu) ve ardıç yağı: Bitkisel alanda Uzman kişilerin önerdiği bu ikili bel fıtığı hastalarının ağrılarının hafiflemesine çok faydalı olur. 1,5-2 tutam kırk kili otunu 1 su bardağı sıcak suya katın. Bunu bir süre kısık ateşte kaynatın. Karışımı süzerek, bir süre soğutun. Daha sonra ense kökünden kuyruk sokumuna kadar olan bölgeye bunu hafifçe bastırarak sürün. Bunu kendiniz biraz zor yapabilirsiniz. Size yardımcı olacak biri olursa iyi olur. 1 gün bunu yapacaksınız, diğer günde aynı bölgeye ardıç yağını aynı şekilde süreceksiniz. Buna 1 ay devam etmeniz gerekiyor. Eğer atlamadan her gün yaparsanız, bel fıtığının neden olduğu ağrıların azaldığını fark edebilirsiniz. Umarız sizlere de faydalı olan bir tedavi olur.
  • Aksöğüt: Bel fıtığından kaynaklanan ağrılar için aksöğüt bitkisinin gövdesi oldukça faydalıdır. İçeriğinde bulunan salisin maddesiyle büzücü ve yatıştırıcı etki yaparak, ağrıların hafiflemesine neden olur.
  • Çarkıfelek: Bel fıtığı hastalarında oluşan spazm ve batma gibi sorunların azaltılması için önerilen bir bitkidir.
  • Kurbağa otu, biberiye ve binbirdelik otu: Bel fıtığı yüzünden çekilen sinir ağrıları için bu bitkilerle hazırlanan çayı tüketebilirsiniz.
  • Amberbarıs: Bel fıtığı bitkisel tedavi için bitkinin kökleri, gövdesi ve meyveleri kullanılarak çay hazırlanırsa, ağrıların hafiflemesine neden olur.
Bel fıtığı bitkisel tedavi için ağrı kesici etkileri olan keçi sakalı, zerdeçal, kava, hint yer elması gibi bitkilerde kullanılabilir. Bu tedaviler uygulanırken vücudun uygun beslenme diyetiyle desteklenmesi, sorunun daha kolay iyileşmesi açısından önemlidir. Yağlı balıklar, sebze ve meyveler, tam tahıllı ürünler, kuru yemişler bel fıtığı hastaları için faydalı olur. Vücut direncini güçlendirir ve kendi kendini daha kolay tamir edebilir.

Bel Fıtığı Bitkisel Tedavi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Güncel

Dizde Kök Hücre Tedavisi

Dizde Kök Hücre Tedavisi

Güncel

Kellik Tedavisi Kellik Nasıl Tedavi Edilir?

Kellik Tedavisi Kellik Nasıl Tedavi Edilir?

Güncel

Seboreik Dermatit Tedavisi

Seboreik Dermatit Tedavisi