Anaflaksi Tedavisi Anaflaksi Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Anaflaksi Tedavisi Anaflaksi Nasıl Tedavi Edilir?

Anaflaksi; Anaflaksi hızlı başlangıçlı olup ve ölüme neden olan ciddi bir alerjik reaksiyondur. Anaflaksi ve anaflaktoid reaksiyonlar hızlı bir şekilde müdahaleye ihtiyaç duyulan ve hayatı risk eden alerjik koşullardandır. Anaflaksinin pratik olarak tanımı ise solunumda olan zorluk ve hipotansiyon klinik özelliğinin birlikte veya en azından birini kapsamaktadır. Bunlar olmadığı taktirde izole ürtiker veya ciddi angioödem anaflaksi olarak tanımlanamamaktadır. Anaflaksi mast hücreleri ve bazofillerden potent kimyasal mediatörlerin salınmasıyla sonuç alan IgE aracılı hipersensitivite reaksiyonunu içine alır. Anaflatik reaksiyon hemen hemen bütün organı etkilemekle birlikte çoğu etkisini solunum, deri, kardiyovasküler ve gastrointestinal sistemleri içine almaktadır. Anaflaksinin erken teşhisi ve tedavisi, hasta olan kişinin mortalitesini ve morbiditesini azaltmakta çok önemli bir yere sahiptir.


Anaflaksi tedavisi nasıl yapılır?


Anaflaksi tedavisi çok acil durumlardan biridir. Hasta olan bir kişiye anında bir girişimde bulunulmadığı takdirde kısa bir zamanda ölüme sebep olabilir. Bu nedenden dolayı anaflaksi belirtileri saptandığı anda bir taraftan en yakın cerraha ya da hastaneye ulaşılmaya çabalarken diğer yönden de yapılması gereken işler vardır.
  • Anaflaksi tedavisinde hasta olan kişide bulunan alerjinin bedene giriş yapıldığı yer biliniyor ise o bilinen yere hemen hızlı bir şekilde turnike yaparak zehrin kana teması engellenir. Eğer var ise arının iğnesi bilinen yerden çıkarılmalıdır.
  • Anaflaksi tedavisinde hasta olan kişi yere sırt üstü yatırılır ve bacakları yukarı doğru olacak şekilde kaldırılır. Bunu sayesinde beyin ve kalp gibi bedende önemli olan organlara daha çok kan gönderilmesi sağlanır.
  • Anaflaksi tedavisinde hasta olan kişi sıcak tutulur.
  • Anaflaksi tedavisinde hasta olan kişiye mümkünse oksijen verilir.
  • Anaflaksi tedavisinde hastaya hayat veren ilaç ise adrenalin olarak bilinmektedir. 1:1000'lik adrenalin, 0.3-0.5 ml dozunda 20 dakikalık olan aralarla cildin alt kısmına zerk edilir.
  • Anaflaksi tedavisinde faydalanılan diğer ilaçlar ise kortizon ve antihistaminikler olarak bilinir. Astım krizi şüphesi görünen hasta kişilere bronş spazmını azaltıcı etkide olan nefes açmaya yarayan ilaçlardan da verilmelidir.
  • Anaflaksi tedavisinde kan basıncı düşük değere sahip olan hastalara hem kan basıncını yükseltecek olan ilaçlar hem de damar yolu yardımı ile sıvı verilmelidir.
  • Anaflaksi tedavisinde gırtlak ödeminden dolayı boğulma belirtilere gösteren hasta kişilere ana nefes borusuna dışarıdan delik açılması gerekebilir.

Anaflaksi Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni