Lazer Tedavisi Türleri ve Özellikleri
09 Temmuz 2024

Lazer Tedavisi Türleri ve Özellikleri

Lazer tedavisi, tıpta birçok alanda kullanılan ve tıbbi problemlerin daha estetik ve uğraş vermeden çözülmesine yarayan teknolojidir. Lazer kelimesi Light amplification by stimulated emission of radiation sözcüklerinin baş harflerinin birleşimidir. Uyarılmış radyasyon salınımıyla ışığın daha güçlü hale gelmesi manasına gelmektedir. Değişik frekansta bulunan ışıkların çok yoğun, dar ve dağılmayan, tek renkte yeni bir ışık haline gelmesi sürecidir. Bütün ışınlar tek dalga boyutunda yol almaktadır. Lazer teknolojisi kullanılarak çok ince bir ışınla çok büyük bir yoğunluk elde etmek mümkündür. Oluşum sürecinde zayıf olan ışınlar, aynalar ve mercekler ile odak noktasında toplanıp çok daha kuvvetli bir forma gelirler. İşte bu oluşan yeni ışık formu lazer tedavisinin tıpta yerini almasını sağlamıştır. Lazer tedavisinin tıpta kullanıldığı alanlar şöyledir,
  • Epilasyon: Bildiğiniz gibi lazer epilasyon artık hayatımızın bir parçası haline geldi. Sanırım lazer tedavisinin en sık kullanıldığı birimdir. Lazer tedavisinin buradaki sürecinde gittiğiniz cilt uzmanı el ile kullandığı lazer cihazı sayesinde cildinizde istenmeyen tüylerin olduğu bölgeye lazer atımları yapmaktadır. Lazer ışınları ile yanan tüy kökleri birkaç seans sonra işlevini kaybeder ve çıkmaz hale gelir. Lazer tedavi sürecinin başarılı olabilmesi için gereken seanslara uyulması gerekir. Süreç tüylerin yoğunluğuna bağlı olarak değişebilmektedir.
  • Dermatoloji: Lazer tedavisinin bir diğer kullanım alanı ise cildiye bölümünde olmaktadır. Daha çok deri çatlaklarında kullanılan bu tedavi ayrıca dövme sildirme, akne, yanık izleri vb. Durumlarda da kullanılmaktadır. Tabi rahatsızlığın durumuna göre farklı lazer cihazları kullanılmaktadır. Mesela; cilt çatlaklarında freksiyonel lazer daha etkili olduğu düşünülmektedir. Dövme sildirmede ise Q-swithched adı verilen lazer kullanılmaktadır. Bu sistem dövme boyasını küçük parçalara ayırmaktadır ve dövme rengine göre cihazın çeşitleri vardır.
  • Cerrahi: Artık sıkça karşımıza çıkan ve tedavi sürecini kolaylaştıran lazer tedavisi genel cerrahinin birçok alanında kullanılmaktadır. Daha az kan kaybı, dikiş izleri ve iyileşme sürecinin hızlanması gibi birçok faydası vardır. Ayrıca daha hijyenik olduğu düşünülmektedir.
  • Diş hekimliği: bu bölümde kullanılan lazer tedavisi ile hasta klasik cihazların verdiği baskı hissinden kurtulmaktadır. Özellikle diş dolgusu yaparken çürüğün temizlenmesine yarayan cihazlar, diş kesimi yapmaya yarayan cihazlar ve dolgu için artık lazer teknolojisi kullanılan cihazlar kullanılmaya başlamıştır. Çoğu zaman uyuşturmanın sprey yardımı ile yapıldığı lazer tedavisinde, tedavi sonrası ağrı ve şişlik hissi minimum seviyede hatta bazı vakalarda hiç olmamaktadır. Lazer tedavisi özellikle diş beyazlatmada çok sık kullanılmaktadır.
  • KBB: Lazer tedavisinin kullanıldığı diğer tıp alanı kulak burun boğaz olmaktadır. Genel olarak iç ve dış kulak iltihaplarında, kulak çınlamasında, işitme kayıplarında, alerjik burun iltihabında, sinizütte ve basit bademcik ameliyatlarında kullanılmaktadır. Bunların dışında ses tellerinde oluşan tümörler içinde kullanılmaktadır.
  • Görme bozuklukları: Göz hastalıklarının tedavisinde yine ön plana çıkmaya başlamış bir teknolojidir. Özellikle çok ilerlememiş görme bozukluklarında kullanılan lazer tedavisi bu alanda hem hastalar hem de hekimler için tedavi sürecini kolaylaştırmıştır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Serâser

19 Nisan 2024 Cuma

Merhabalar. Yüzümde iki tane ben var özellikle gözümün hemen yanında olan çok büyük ve yok olmasını istiyorum. Sizce lazer tedavisi ile bu ben alınabilir mi yoksa ameliyat mı gerekli?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Serâser,

Yüzündeki benlerin durumu hakkında endişelerini anlıyorum. Lazer tedavisi genellikle küçük ve yüzeysel benler için etkili olabilir, fakat gözün hemen yanında olan büyük bir ben için ameliyat daha uygun bir seçenek olabilir. En doğru bilgi ve tedavi yöntemi için bir dermatoloğa danışmanı tavsiye ederim. Sağlıklı günler dilerim.

2. Cevap
cevap

Eretna

Lazer tedavisi yeni dönemde en çok kullanılan tekniklerdendir ve bir çok konuda sık sık kullanılan bir yöntemdir. Ben aldırırken de bu tekniği kullanabilirsiniz. Bu tekniğin en güzel yanı normal ameliyatla alınan benin yenileme ihtimali varken bu yöntemle yenileme ihtimali ortadan kalkar. Ayrıca iyileşme süreci hızlıdır ve iz bırakmaz.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bebeklerde Grip Tedavisi

Bebeklerde Grip Tedavisi

Haber Bülteni

Güncel

Okb Tedavisi Okb Nasıl Tedavi Edilir?

Okb Tedavisi Okb Nasıl Tedavi Edilir?

Güncel

Genital Bölgede Siğil Tedavisi

Genital Bölgede Siğil Tedavisi