Prp Saç Tedavisi Prp Saç Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024

Prp Saç Tedavisi Prp Saç Nasıl Tedavi Edilir?

Prp saç tedavisi, saç ekiminden sonra, yaraların iyileşmesini, saçların çabuk uzamasını sağlayan bir tedavi şeklidir. Prp saç tedavisinde hedef, dökülme başlamış, canlılığını yitirmiş, zayıflamış ve sağlığını kaybetmiş saç köklerini canlandırmaktır. Prp saç tedavisi yapılan kişilerde saç tellerinin kalınlaştığı ve dökülmelerin azaldığı izlenmiştir. Saç ekimi yaptıran kişilerde ekimden sonra uygulanan Prp saç tedavisi sayesinde ekim sonrasında oluşan yaralar daha kısa sürede iyileşir. Ameliyattan sonra meydana gelen kabuklanma, kızarma bu tedavi sayesinde daha çabuk yok olur ve ekim yapılan saçlar daha çabuk uzar.

Prp saç tedavisi nedir?

Prp saç tedavisi, normalden fazla trombosit içeren, kişinin kendi plazma sıvısı anlamına gelir. Prp tedavisi kişinin kendi kanıyla uygulandığı için kişide herhangi bir sağlık problemi yaratmaz, beraberinde alerjiye yol açabilecek bir tedavi şekli değildir.

Prp saç tedavisi nasıl uygulanır?

Doku yenilenmesi prensibine dayanan prp saç tedavisi, saçla ilgili problem yaşayan kişiler için uygulanır. Hastadan 10 cc oranında kan alınarak, elde edilen kan laboratuvar ortamında ayrıştırılır. Ayrıştırılan kandan kırmızı kan elde edilir. Elde edilen kan özel işlemlere tabi tutularak tedavide kullanılacak plazma hazırlanır. Elde edilen plazma saç dökülmesinin gerçekleştiği alana ya da gücünü kaybetmiş saç köklerine enjekte edilir. Bu sayede Prp saç tedavisi tamamlanır.

Prp saç tedavisi yaklaşık olarak yarım saat içinde gerçekleştirilir. Tedavi sonrasında hastada herhangi bir ağrı ya da iz kalmaz. Plazma hastaya enjekte edildikten ve tedavi tamamlandıktan sonra hasta günlük aktivitelerine dönebilir. Tedavi 3 ay boyunca her ay bir defa tekrarlanmalıdır. Daha sonra tedavinin kalıcı olabilmesi için yılda bir kez tekrarlamak yeterli olur.

Prp saç tedavisi kimler için uygundur?

Saçları güçsüzleşen, genetik ya da mevsimsel olarak saç dökülmesi yaşayan, saçlarının zayıflığından şikâyet eden herkes Prp saç tedavisi uygulatabilir.

Saç ekiminde Prp
  • Prp saç tedavisi saç ekiminden sonra saç köklerinin kalıcılığını sağlamak için uygulanabilir.
  • Saç ekimi sonrasında iyileşme sürecini hızlandırmak için uygulanabilir
  • Saç ekiminden sonra ekilen saçların köklerini canlandırmak amacıyla gerçekleştirilebilir.
Saç kökleri verici bölgeden alınarak alıcı bölgeye transfer edilir. Bu işlem belirli bir zaman içinde gerçekleşir. Bu zaman içinde saç köklerinin canlılığını koruması oldukça önemlidir. Bu hedefi başarmak için elde edilen kökler özel olarak hazırlanmış solüsyonlar içinde ve uygun soğuklukta bekletilir. Bekleme süresinde solüsyonlara Prp eklemek ya da kökleri direkt Prp solüsyonuyla yıkamak daha hızlı etki sağlayabilmek için faydalı olur. Bu nedenle Prp saç tedavisi oldukça önemlidir.

Prp saç tedavisi yan etkileri nelerdir?

Prp saç tedavisinde kişinin kendi kanı kullanıldığı için herhangi bir yan etki oluşmaz. Kendi kanı olduğu için alerjik reaksiyon gelişme olasılığı sıfırdır. Tedavi kişinin kendine kan bağışlaması olarak da isimlendirilebilir. Tedavi her hastada farklı sonuçlara yol açabilir. Tamamen destek bir tedavidir ve ekim sonrası hastanın hayallerine ulaşabilmesi için önemli bir adımdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Uyku Bozukluğu Tedavisi

Uyku Bozukluğu Tedavisi

Haber Bülteni