B12 Eksikliği Tedavisi B12 Eksikliği Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

B12 Eksikliği Tedavisi B12 Eksikliği Nasıl Tedavi Edilir?

B12 Eksikliği Tedavisi, B12 eksikliği tedavisi, bazı yiyecek ve içeceklerin vitamininden yoksun kaldığımız zaman çıkan bir reaksiyondan önlemini almak için aldığımız bir yoldur. B12 vitamini, kırmızı kan hücresi, DNA ve sinir başka gelmek üzere insan vücudunda yapılan eylemler için çok önem taşıyan vitaminler arasında yer alıyor. B12 vitamini diğer vitaminler gibi vücutta üretilmediği için yediğimiz gıdalarla veya dışarıdan takviye edici ürünler kullanarak alınması gerekir. B12 eksikliğinin iki nedeni vardır. Birinci nedeni gıdalarda bulunan vitaminlerin vücuda yeteri kadar verilmemesi. İkincisi de bu vitamini istediği kadar alınırsa alınsın vücudun yeteri kadar bu vitamini emilim yapmamasıdır. Basit ve orta dereceli b12 vitamininin belirtileri hafif olur. Fakat bu eksikliğin uzun vadeli sürmesi nedeniyle belirtiler şiddetlenir ve kalıcı olabilir. B12 eksikliğine bağlı olarak kanın vücuda yeteri kadar dağılmaması nedeniyle halsizlik, yorgunluk ve baş dönmesi gibi rahatsızlıklar ortaya çıkar. Zaman zaman kalp çarpıntısı görülür ve hızlı nefes alıp verme ihtiyacı hissedersiniz. Yüzünüz genel olarak beyaz bir renk alır solgun durursunuz ve sürekli bir boğaz ağrısı görülür. Kolunuzu ve bacağınızı bir yere çarptığında morarması diğerlerine göre daha çabuk olur ve daha yaygın ve geniş olur, iyileşme süresi ise daha geç olur, diş etinde kanamalar görülür zaman zaman, normalde çabuk kesilen küçük bir yara daha uzun kanar, ayrıca ishal ve kabızlık sorunu yaşanır, baş ağrısı yaşanabilir, konsantrasyon kaybı görülür, yürümede güçlük çekilir ve denge sorunu yaşanır, depresyon ve ruh halinde dalgalanmalar görülür, paranoyak haller gözlenir ve zaman zaman halüsilasyonlar görülür, dilde şişmeler meydana gelir, hafızanın zayıflaması yani erken bunama zihin karışıklığı, unutkanlık kaslarda genel olarak zayıflama görülür, B12 vitamini eksikliği tedavi edilmediği taktirde sinir hücrelerinde kalıcı hasar oluşabilir. Bu hasarlara bağlı olarak bu tür belirtilen ortaya olabilir. Çocuklarda görülen B12 eksikliği zamanında fark edilip tedavi edilmez ise sinir sisteminde kalıcı hasar oluşabilir. Bu nedenle çocuğunuzun B12 vitaminini ölçüp B12 eksikliği tedavisine başlanmalıdır.


B12 vitamini eksikliğinin tedavisi nasıl yapılır?


B12 eksikliği tedavisini gerek dışarıdan takviye ürünler ile gerekse aldığımız gıdalar ile tedavi etmeye çalışırız. Bu nedenle düzenli ve sağlıklı bir beslenme listesi ile beslenmenizi değiştirebilmeniz mümkündür.
  • B12 vitamini eksikliği tedavisini daha çok balık, kırmızı et ve kümes hayvanlarından tüketilmesi halinde bu eksikliği giderebiliriz.
  • Ayrıca deniz ürünleri ve süt, yumurta ve peynir de iyi birer B12 kaynağını içinde barındırır.
  • Ayrıca B12 vitamini eksikliği bir doktor kontrolünde veya eczaneden alabileceğiniz bırakın enjeksiyonu ile tedavi edilir.
  • Hidroksokobalamin olarak bilinen bir tür B12 vitamini iki günde bir veya 4 günde bir vücudun herhangi bir kadına enjekte edilir. Yaklaşık olarak B12 eksikliği tedavi etmek için altı enjeksiyon yeterli olacaktır.

B12 Eksikliği Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ameliyatsız Miyom Tedavisi

Ameliyatsız Miyom Tedavisi

Behçet Hastalığı Tedavisi

Behçet Hastalığı Tedavisi

Haber Bülteni

Güncel

Faranjit Tedavisi Faranjit Nasıl Tedavi Edilir?

Faranjit Tedavisi Faranjit Nasıl Tedavi Edilir?

Güncel

Lazer Tedavisi Türleri ve Özellikleri

Lazer Tedavisi Türleri ve Özellikleri

Güncel

İnsülin Direnci Tedavisi

İnsülin Direnci Tedavisi