Ürtiker Bitkisel Tedavi
12 Temmuz 2024

Ürtiker Bitkisel Tedavi

Ürtiker Bitkisel Tedavi:

Ürtiker, vücudun alerjenlere karşı verdiği bir tepkidir. Bazı besinler, polen, toz veya hayvan tüyü gibi unsurlar ürtikere sebep olabilir. Ayrıca, stres ve gerginlik de ürtikerin yaygın nedenlerindendir. Herhangi bir alerji karşısında, kan damarları içinde histamin serbest kalır ve bu da vücutta döküntülere neden olur. Ürtiker döküntüleri için ilaç tedavileri ile bitkisel çözümler de bulunmaktadır.
Ürtiker Bitkisel Tedavi Yöntemleri

İlk önce, safra ve karaciğerin temizlenmesi aşamasına geçilir. Kozmik olarak kullanılan beden temizliği ile safra ve karaciğerde meydana gelmiş olan bazı sıkıntıların düzeltilmesi mümkündür. Bitkisel tedavi yöntemleriyle temizlenen bu bölgeler sayesinde cildin görünümü de iyileştirilir.

Ürtiker Bitkisel Tedavi Uygulamaları

Ürtiker Bitkisel Tedavi Kürü Malzemeleri

  • ¼ bardak kahverengi şeker
  • 150 ml sirke
  • 1 çorba kaşığı taze rendelenmiş zencefil
Elinizde bulunan bu tüm malzemeler karıştırılarak hepsi beraber kaynatılır. Elde edilen bu karışımdan şikâyet duyulan deri alanlarına her gün birkaç defa uygulanabilir. Bu karışımın oda sıcaklığına geldikten sonra uygulanması tavsiye edilir.

Isırgan Otu

Isırgan otu, ürtikerin bitkisel tedavisi için oldukça etkili bir bitkidir. Isırgan otu aynı zamanda egzama ve sedef hastalığı için de kullanılır. Isırgan, histamin tüketimini engeller. Isırgan otunun yaprakları kaynatılıp suyu cilde uygulanabilir. Bir avuç kadar ısırgan otu, suda kaynatılır ve buharı teneffüs edilir. Bu bitki, kan damarlarının daralmasını sağlayarak kaşıntıyı hafifletir.

Zencefil

Zencefil, ürtiker hastalığı olan kişilere yararı olan önemli bir bitkidir. Fakat bu bitkiyi çay olarak değil, banyo suyuna katarak uygulamak gerekir. Bunu yapmak için 250 gr zencefili, 4 litre suyun içine koyun ve yedi dakika boyunca dinlendirin. Elde edilen bu zencefilli suyu küvetin içine dökün ve bu su ile banyo yapın.

Stres Yönetimi

Stres, ürtikerin meydana çıkmasına sebep olabilir. Strese karşı kontrol sağlamak amacıyla meditasyon veya yoga kullanılabilir.

Diğer Bitkisel Çözümler

Ürtiker bitkisel tedavi için; peynir suyu, sah dere şerbeti ve hindiba şerbeti malzemeleri karıştırılarak bol bol içilebilir.

Ürtiker İçin Bitki Çayları

Tarhun, papatya, rezene, fesleğen ve yaban mersininden meydana gelen bir karışımdan çay yapılıp günlük olarak tüketilmesi gerekir. İçmek için hazırlanan bitkisel çayı, banyo yapacağınız suyun içine bir bardak atın ve kompres yapın. Bu bitki çayı, hem içecek hem de vücut temizliği için kullanıldığında, size hem içten hem de dıştan yarar sağlar.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Mehmet Efe

12 Temmuz 2024 Cuma

Ürtiker tedavisinde ısırgan otunun bu kadar etkili olduğunu bilmiyordum. Kaynatıp suyu cilde uygulamak kaşıntıyı gerçekten hafifletebilir mi?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Mehmet Efe bey,

Isırgan otunun kaşıntıyı hafifletici etkisi konusunda bazı olumlu geri bildirimler var. Isırgan otunun anti-inflamatuar özellikleri sayesinde ciltteki tahrişi azaltabileceği düşünülüyor. Kaynatıp suyunu cilde uygulamak, birçok kişi tarafından denenen ve faydalı bulunan bir yöntem. Ancak, herkesin cilt yapısı farklı olduğu için bu yöntemi denemeden önce küçük bir alanda test yapmanız ve herhangi bir olumsuz reaksiyon olup olmadığını gözlemlemeniz faydalı olabilir. Ayrıca, ciddi bir durumda mutlaka bir dermatologdan veya sağlık profesyonelinden tavsiye almanızı öneririm.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Rahim Ağzı Kanseri Tedavisi

Rahim Ağzı Kanseri Tedavisi

Haber Bülteni

Güncel

Okb Tedavisi Okb Nasıl Tedavi Edilir?

Okb Tedavisi Okb Nasıl Tedavi Edilir?

Güncel

Kist Tedavisi Kist Nasıl Tedavi Edilir?

Kist Tedavisi Kist Nasıl Tedavi Edilir?

Güncel

Diş Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?