Astigmat Tedavisi Astigmat Nasıl Tedavi Edilir?
12 Temmuz 2024

Astigmat Tedavisi Astigmat Nasıl Tedavi Edilir?

Astigmat Tedavisi: Astigmat Nasıl Tedavi Edilir?

Astigmat, günümüzde oldukça yaygın bir göz hastalığıdır. Bu hastalık, gözün kornea veya lensinde meydana gelen düzensizlikler nedeniyle ışığın retinaya düzgün bir şekilde odaklanamaması sonucu oluşur. Astigmat hastalığından bahsederken miyop ve hipermetrop hastalıklarından da söz etmek konunun daha iyi anlaşılmasını sağlar. Miyop, yakını iyi görür fakat uzağı net göremez; hipermetrop ise tam tersi, uzağı iyi görür fakat yakını net göremez. Astigmat ise hem uzağı hem de yakını net göremez. Işık korneadan geçerken yatay ve dikey olarak kırılır. Normal bir kornea göze dışarıdan bakıldığında yuvarlak şekilde görünürken, astigmat hastalarında bir yumurta gibi bombeli görünür. Bu nedenle ışık farklı bir şekilde kırıldığı için nesneler astigmat hastasına normalden daha büyük, daha küçük veya şekli bozuk görünür. Uzmanların bir kısmı astigmat hastalığının genetik bir hastalık olduğunu, uzun süre bilgisayar kullanımı, yoğun ışık ve çok yakın mesafeden televizyon izlemek gibi gözü tahrip eden davranışların hastalığı tetiklediğini düşünmektedir. Uzmanların belli bir bölümü de bu davranışları sergileyen tüm bireylerin aynı oranda risk taşıdığını söylemektedir. Astigmat tedavi edilebilen bir hastalıktır fakat lazer operasyonu haricinde tam bir iyileşme söz konusu değildir.

Astigmat Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Gözlük Tedavisi:

En yaygın tedavi yöntemi, muayene olduğunuz göz doktorunun belirlediği gözlüğün sürekli olarak kullanılmasıdır. Gözlüğün kullanılmaması hastalığın zaman geçtikçe ilerlemesine sebep olur, bu nedenle gözlüğü vücudunuzun bir parçası gibi görmeli ve ona alışmalısınız.

Lens Tedavisi:

Astigmat tedavisinde lens kullanımı, gözlük kullanmak istemeyen hastalar için bir seçenek olsa da zahmetli ve hijyen açısından riskler taşıyan bir seçenektir. Lensleri takmadan önce mutlaka eller yıkanmalıdır. Lens öncelikle kontrol edilmeli, üzerinde çizik, yırtık veya çatlak bulunan lensler kullanılmamalıdır. Lensler asla kuru olmamalıdır, nemli ve temiz olmalıdır.

Lazer Tedavisi:

Lazer teknolojisindeki gelişmeler, astigmatı da artık miyopi ve hipermetropiye yakın değerlerde düzeltilmesine olanak sağlamaya başlamıştır. Fakat her astigmat hastası için bu yöntem uygulanamamaktadır. Bu oran astigmat hastalarının %50'sini kapsadığı söylenmektedir. Lazer operasyonlarında en iyi sonuç alınan grup sadece miyop olanlardır. Lazer operasyonuna karar verilmeden önce mutlaka detaylı bir muayeneden geçilmeli; kornea kalınlığı, astigmatın tipi, hastanın yaşı gibi etkenler göz önünde bulundurulmalıdır.

Astigmat Hastası Olmamak İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Astigmat hastası olma riskini en aza indirmek için bazı önlemler almak gereklidir. Yazı okuma mesafesi 30-40 cm olmalı, televizyon izleme uzaklığının ise 3-4 metrenin altında olmamasına dikkat edilmelidir. Güneşe doğrudan bakmamalı ve güneş gözlüğü kullanmalıyız. Ayrıca, bilgisayar ve diğer ekranların karşısında uzun süre vakit geçirmemek, düzenli göz kontrolleri yaptırmak da önemlidir.

Ekstra Bilgiler:
  • Astigmatın belirtileri arasında bulanık görme, baş ağrısı, göz yorgunluğu ve gece görüşünde zorluk bulunur.
  • Astigmat, çocuklarda da görülebilir ve erken teşhis edilmesi önemlidir.
  • Astigmatın derecesine göre tedavi yöntemleri değişiklik gösterebilir.
  • Astigmat, genellikle doğuştan gelir ancak yaşla birlikte de gelişebilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Zeheb

12 Temmuz 2024 Cuma

Astigmat hastası olduğumu yeni öğrendim. Gözlük kullanmaya başlayınca tam bir iyileşme sağlanmıyor mu? Lens kullanmak hijyen açısından gerçekten riskli mi, nelere dikkat etmeliyim? Lazer tedavisi yaptırsam tamamen kurtulma şansım nedir?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Astigmat hastalığı ile ilgili endişelerini anlıyorum, Zeheb. Gözlük kullanmak astigmatın etkilerini düzeltir, ancak tamamen iyileştirmez. Gözlük, görmeni netleştirir ve gözlerinin daha rahat olmasını sağlar. Lens kullanmak hijyen açısından daha dikkatli olmanı gerektirir. Ellerin temiz olmalı, lensleri uygun şekilde saklamalı ve lens solüsyonlarını düzenli olarak değiştirmelisin. Lazer tedavisi ile ilgili olarak, bu tedavi astigmatını tamamen düzeltme şansına sahip olabilir, ancak bu kişiden kişiye değişebilir. Bir göz doktoruna danışarak senin için en uygun tedavi yöntemini belirleyebilirsin.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Tükenmişlik Sendromu Tedavisi

Tükenmişlik Sendromu Tedavisi

Karaciğerde Kist Tedavisi

Karaciğerde Kist Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Tavuk Karası Tedavisi Tavuk Karası Nasıl Tedavi Edilir?

Tavuk Karası Tedavisi Tavuk Karası Nasıl Tedavi Edilir?

Karaciğer Yağlanması Bitkisel Tedavi

Karaciğer Yağlanması Bitkisel Tedavi

Kaygı Bozukluğu Tedavisi

Kaygı Bozukluğu Tedavisi

Diz Kireçlenmesi Tedavisi

Diz Kireçlenmesi Tedavisi

Dehb Tedavisi Dehb Nasıl Tedavi Edilir?

Dehb Tedavisi Dehb Nasıl Tedavi Edilir?