Diş Sıkma Tedavisi Diş Sıkma Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024

Diş Sıkma Tedavisi Diş Sıkma Nasıl Tedavi Edilir?

Diş Sıkma Tedavisi, diş sıkma yapan kişinin farkında olmadığı bir davranış şeklidir. Bilinçsizce yapılır. Alt ve üst çenedeki uyum bozukluğundan da meydana gelebilmektedir. Özellikle gece uyurken daha sık yapıldığı gözlemlenmiştir. Çünkü gün içinde kişi kendisinin farkında olduğundan bu eylemi çok fazla gerçekleştirmez. Diş sıkmanın temel nedeni psikolojiktir. Özellikle günümüzde artan stres katsayısı nedeni ile yapılan bu durum bilinç altının baskıya alınması ile ilgilidir. Kişinin bu davranışı özellikle gece uyurken aile bireyleri tarafından hissedilir. Tabi ki bu durumun fazlasıyla zararları bulunmaktadır. Dişlerde zamanla aşınma oluşması nedeni ile sıcak ve soğuğa karşı bir hassasiyet meydana gelmesi kaçınılmazdır. Şiddetli diş sıkmaları dişlerin kırılmasına bile neden olabilmektedir. Diş sıkma eylemi özellikle çene bölgesinde ağrı ve çene eklemlerinde kıkırdakları etkileyecek kadar zorlar. Çene kasları sırt ve boyun kasları ile bağlantılı olduğu için sırt ve boyunda ağrılar meydana gelmektedir.

Diş sıkma tedavisi nasıl yapılır?
  • Gece plağı, diş plağı diş sıkma eylemini durdurmaz fakat sıkmadan meydana gelebilecek zararları engeller. Dişlerdeki hasar büyük oranda azalır.
  • Psikolojik yardım, günümüz koşullarında aşırı derecede strese maruz kaldığımızdan dolayı (İş hayatı, trafik, yaşam koşulları, ailevi nedenler ya da özel nedenler gibi) bunların psikolojik yardım alarak giderilmesi kişide rahatlama meydana getireceğinden diş sıkmayı büyük ölçüde engellemesi beklenir.
  • Asıl tedavi, çene kaslarını yönlendiren bir cihazla yapılmaktadır. Bu cihaz gece uyumadan önce çene kaslarına yerleştirilir. Böylece bu cihaz ölçüm yaparak gece boyunca kaç kez diş sıkıldığını belirler. Bu yöntem sayesinde diş sıkmanın şiddeti belirlenip kesin tanı koyulur. Sonraki aşamada ise bu cihaz çene kaslarını yönetecek, idaresi altına alacak bir şeklide çalışmaya devam eder. Beyinden diş sıkma ile ilgili sinyal geldiği zaman cihaz sayesinde sinyaller durdurulur. Böylece zamanla bu bir alışkanlık haline gelip kişi farkında olmadan yaptığı bu alışkanlığı terk eder. Bu yöntem sayesinde %80'lere ulaşılan bir başarı elde edilmektedir.
  • Diş sıkma tedavisi olarak botoks uygulaması da yapılmaktadır. Çene kaslarına yapılan botoks içerikli bir enjeksiyon ile kaslar kontrol altına alınarak diş sıkma eyleminin yapılmasına müsaade edilmemektedir. Botoks kasın dokusuna hiçbir şekilde zarar vermez. Sadece beyinden gelen sinyalin o bölgeye ulaşmasını engelleyerek durdurur.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Miyop Tedavisi Miyop Nasıl Tedavi Edilir?

Miyop Tedavisi Miyop Nasıl Tedavi Edilir?

Klomen Tedavisi Klomen Nasıl Tedavi Edilir?

Klomen Tedavisi Klomen Nasıl Tedavi Edilir?

Lezyon Tedavisi Lezyon Nasıl Tedavi Edilir?

Lezyon Tedavisi Lezyon Nasıl Tedavi Edilir?

Epilepsi Hastalığı Tedavisi ve Tedavi Yöntemleri

Epilepsi Hastalığı Tedavisi ve Tedavi Yöntemleri

Parkinson Tedavisi Parkinson Nasıl Tedavi Edilir?

Parkinson Tedavisi Parkinson Nasıl Tedavi Edilir?