Guatr Bitkisel Tedavi Guatr Nasıl Tedavi Edilir?
05 Temmuz 2024

Guatr Bitkisel Tedavi Guatr Nasıl Tedavi Edilir?

Guatr Bitkisel Tedavi

Guatr, tiroit bezi ile ilgili bir rahatsızlıktır. Bu durumda, tiroit bezinde büyüme meydana gelir. Bu büyüme genellikle hipotiroidi veya hipertiroidi nedeniyle oluşur. Guatr hastalığında, nedensiz öksürük, ses kısıklığı, hırıltı, boğazda daralma hissi, yutkunma sırasında ağrı, boyun bölgesinde şişlik gibi belirtiler görülmektedir. Guatr tedavisinde bitkisel tedavi yöntemleri de kullanılmaktadır.

Guatr Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Karahindiba:

Karahindiba yaprakları ezilerek hamur haline getirilir ve ılık oluncaya kadar tereyağı ile karıştırılır. Hazırlanan karışım boyun bölgesine uygulanır ve yaklaşık 15-20 dakika bekletilir. Bu kürü 2 hafta boyunca her gün uygulamakta sakınca yoktur. Bir süre sonra boyundaki şişliklerde azalma görülebilir.

Keten Tohumu:

Keten tohumu ezilerek suyla karıştırılır ve hamur haline getirilir. Hazırlanan hamur boyun bölgesine yapıştırılır ve yaklaşık 20-25 dakika bekletilir. Ardından bölge yıkanır ve durulanır. Keten tohumunun içeriğinde bulunan anti-inflamatuvar özellikler sayesinde şişliği azaltması beklenir.

Arpa Suyu:

Günde bir bardak arpa suyu içmek, şişlikleri azaltmada yardımcı olabilir. Ayrıca diğer tiroit semptomlarını da hafifletebilir. Arpanın içeriğinde bulunan phytonutrients maddesi, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklarla mücadelede faydalı olan antioksidanlar içerir. Ayrıca vücuttaki zararlı toksinlerin atılmasını sağlar.

Su Teresi:

İyot bakımından zengin olan su teresi, çeşitli yararlı vitamin ve mineraller içerir. Guatr tedavisinde yardımcı olabilecek antioksidanlar içerir. Su teresi hamur haline getirilip boyun bölgesine uygulanır ve yaklaşık 15-20 dakika bekletilir, ardından ılık suyla durulanır. Ayrıca su teresi yaprakları ezilerek elde edilen suyu günde 3 defa içebilirsiniz.

Kuzukulağı Yaprakları:

Kuzukulağı yaprakları biraz zeytinyağı ile karıştırılarak hamur haline getirilir ve boyun bölgesine uygulanır. Yaklaşık 15-20 dakika bekletilir ve ardından ılık su ile durulanır.

Yeşil Çay:

Antioksidanlar içeren yeşil çay, guatrı önlemede yardımcı olabilir. Yeşil çayın içeriğinde doğal florür bulunur, bu da tiroidin sağlıklı işlemesini destekleyici etkiye sahiptir. Bal ile karıştırılarak gün içinde 1-2 bardak tüketilebilir. Ancak alerjisi olan kişilerin dikkatli kullanması gerekir.

Melisa:

Melisa bitkisi, guatr tedavisinde hipofiz bezi ve TSH düzeylerini yavaşlatarak veya düşürerek tedaviye yardımcı olabilir. Melisa bitkisi çay olarak günde 3 defa tüketilebilir.

Kil:

Kil, guatr tedavisinde kullanılabilir. Kil, biraz su ile karıştırılarak hamur haline getirilir ve boyun bölgesine yapıştırılır. Kuruması beklendikten sonra ılık su ile durulanır. Bu uygulama, zararlı toksinlerin dışarı atılmasını sağlarken, şişlikleri de azaltmaya yardımcı olur.

Meşe Kabuğu:

Meşe kabuğu, biraz su ile karıştırılarak hamur haline getirilir ve boyun bölgesine uygulanır. Bu şekilde bir gece bekletilir ve ertesi sabah ılık su ile durulanır. Bu uygulama, guatrdan kaynaklanan şişlikleri küçültür ve diğer belirtileri hafifletir.

Hindistan Cevizi Yağı:

Hindistan cevizi yağı, içeriğinde yüksek miktarda laurik asit bulunur. Bu asit, anti-viral, anti-bakteriyel ve anti-paraziter özelliklere sahip monolaurine dönüştürülür. Yemekler Hindistan cevizi yağı ile pişirilebilir ve her gün bir miktar tüketilebilir.

Ananas:

Ananas, vitamin ve mineraller bakımından zengin bir besin kaynağıdır. Guatr belirtilerinin, özellikle de öksürüğün hafiflemesine yardımcı olabilir. Her gün bir miktar ananas tüketilebilir.

Yaprak Güzeli Bitkisi:

Özellikle salatalarda kullanılan bu bitki, guatr lezyonlarının boyutunu küçültmede etkili bir çözüm sunar. Aynı zamanda öksürük ve nefes darlığı gibi belirtileri de azaltır.

Bu bitkisel tedavi yöntemlerinin yanında, guatr hastalarının dikkatli tüketmesi ya da hiç tüketmemesi gereken bazı besinler vardır. Bunun nedeni, goitrogenic içeren besinlerin tiroit bezinin normal işlevine engel olmasıdır. Kaçınılması gereken besinler şunlardır:
 • Şalgam
 • Karnabahar
 • Brokoli
 • Ispanak
 • Soya fasulyesi
 • Hardal yeşilliği
 • Turp
 • Fıstık
 • Çilek
 • Tatlı patates
 • Brüksel lahanası

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Boğmaca Tedavisi Boğmaca Nasıl Tedavi Edilir?

Boğmaca Tedavisi Boğmaca Nasıl Tedavi Edilir?

Bağırsak Enfeksiyonu Tedavisi

Bağırsak Enfeksiyonu Tedavisi

Eroin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Eroin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Doğum Lekesi Tedavisi Doğum Lekesi Nasıl Tedavi Edilir?

Doğum Lekesi Tedavisi Doğum Lekesi Nasıl Tedavi Edilir?

Pamukçuk Tedavisi Pamukçuk Nasıl Tedavi Edilir?

Pamukçuk Tedavisi Pamukçuk Nasıl Tedavi Edilir?

Güncel

Horlama Tedavisi Horlama Nasıl Tedavi Edilir?

Horlama Tedavisi Horlama Nasıl Tedavi Edilir?

Güncel

Ameliyatsız Miyom Tedavisi

Ameliyatsız Miyom Tedavisi