Gut Hastalığı Tedavisi Gut Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Gut Hastalığı Tedavisi Gut Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Gut hastalığının tedavisi: Sağlık sisteminde dikkate alınması gereken hastalıkların başında gelir. Gut hastalığı vücudumuzdaki üre asidi fazla olmasından kaynaklanan hastalık olarak yer alır. Vücudumuzdaki organların da şişlik aşırı hassasiyet ısı artışıyla kendini gösterir. Özellikle baş parmağındaki bu belirtiler sıklıkla ortaya çıkar. Bundan başka elleriniz ve ayaklarınız dirseklerinizi üzerinizde de en çok etkilenen bölgelerimiz olmaktadır. Gut hastalığının belirtileri genellikle gece ortaya çıkar.


Gut hastalığı neden olur?

 • Hayvansal Gıdalara ağırlık vermek
 • Aşırı ya da aşırı aç kalmak
 • Ameliyat gibi bazı cerrahi muayenelerden geçmiş olmak
 • Çok şiddetli hastalık geçirmek
 • Dişte oluşan hastalıklar ve bununla ilgili operasyonlar geçirmek
 • Aşırı yorgunluk ve halsizlik
 • Psikolojik travmalar
 • Kemoterapi ya da Tansiyon ilaçları
Bütün bu sebepler kandaki ürik asidin artmasına neden olmaktadır. Gut hastalığının ileri safhalarında böbrek taşlarını oluşmasına olanak verir. Bununla birlikte aşırı kilo ve şeker hastalığı ve kurt hastalığın verdiği işaretlerdendir. Gut hastalığı kan tahlillerinde ortaya çıkar. Eğer tahlilden ürik asit miktarı fazla ise riski oluşturmaktadır. Sağlıklı bir tanı koyabilmek için enjeksiyonlar vasıtası ile ağır olan eklemlerimizi sıvı çekilerek tahlil yaptırma olanağınız da mevcuttur ve bunlar doğru sonuçlar verir. Bazı hallerde ise doktorlar ağrılı bölgelerde röntgen çekimi ile gösterebilir.


Gut hastalığının tedavisi nasıl yapılır?


Hastalığın tedavisi için Sağlıklı bir diyet önermektedir. Alkol kullanılıyorsa derhal bırakılması gerek ilaçlı ve gerek ilaçsız tedavi yöntemleri bu hastalıkta kullanılması gereken olmazsa olmazlarıdır. Alkol gut hastalığının sebebi olmasa da haftalık sürecin başlamasında etkili bir faktördür. Bu hastalıktan kurtulmak için aşırı kilolarınızdan kurtulmalı ve bol tüketmelisiniz. Gut tedavisinde hastalığın evrelerine göre farklı gösterilen bazı dönemlerde sadece kanda asit yüksektir ve kanda atak yoktur. Bu durumlarda asit miktarını azaltıcı ilaçlar kullanılır. Böylelikle ürik asit yapımı azalır ve atama arttırılır. Bu ilaç tedavisi hasta için uyumludur. Atak geçiren ya da şiddetli Gut hastası olanlar için uzun tedavi yöntemleri uygun görülür. Gut hastalığı tedavisinde su çok önemlidir. Tuz kristallerinin çözülmesine yarayan en önemli şeydir ve böylece böbrek taşını oluşmasını da engellemiş olursunuz.

Gut hastalığının diyeti: Pürinden fakir yiyecekleri tercih etmelisiniz. Çünkü ürünler ürik asit yapımını hızlandırılmasına sebebiyet verir. Belli ölçüde pürin alınmalıdır.


Gut hastalığı için uygun yiyecekler

 • Sebzeler
 • Meyveler
 • Tahıl
 • Pirinç, bulgur
 • Tüm peynir çeşitleri
 • Hububat ve hububat ürünleri
 • Beyaz ekmek, kraker, çerez, fındık, fıstık gibi
Bu diyeti tüketilmeyecek ya da çok az tüketilecek yiyecekler: Sakatatlar, beyaz ve aşırı kırmızı etler, balık ve diğer deniz ürünleri, mantar, hamur işi mayalı yiyecekler, alkol alımı, kuşkonmaz, bezelye, fasulye, ıspanak, baklagil gibi yiyecekleri dikkatli tüketmek gerekmektedir. Gut hastalığı tedavisinde gerekli şekilde özeni gösterirsek ve bu diyeti sporla desteklerseniz hastalığı çok daha kısa sürede yenmiş oluruz.

Gut Hastalığı Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ameliyatsız Miyom Tedavisi

Ameliyatsız Miyom Tedavisi

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Psikolojik Tedavi Psikolojik Nasıl Tedavi Edilir?

Psikolojik Tedavi Psikolojik Nasıl Tedavi Edilir?

Gül Hastalığı Tedavisi Gül Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Gül Hastalığı Tedavisi Gül Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Dikkat Eksikliği Tedavisi

Dikkat Eksikliği Tedavisi

Hpv Tedavisi Hpv Nasıl Tedavi Edilir?

Hpv Tedavisi Hpv Nasıl Tedavi Edilir?

Kalın Bağırsak Kanseri Tedavisi

Kalın Bağırsak Kanseri Tedavisi

Güncel

Hemofili Tedavisi Hemofili Nasıl Tedavi Edilir?

Hemofili Tedavisi Hemofili Nasıl Tedavi Edilir?

Güncel

Bebeklerde Nezle Tedavisi

Bebeklerde Nezle Tedavisi