Bursit Tedavisi Bursit Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bursit Tedavisi Bursit Nasıl Tedavi Edilir?

Bursit Tedavisi, Bursit belirtileri genel olarak birçok insanda, benzer yakınmalara sebep olmaktadır. Bu yakınmalar genellikle eklem çevresinde şişlik ve ağrı ile buna ilave olarak da eklemlerde hareket sınırlanması eklenebilir. Bunun belirtileri güçlü olabilir, herhangi bir faaliyet sonucu veya hiçbir sebebi olmadan gelip geçici de olabilmektedir.

Bursit hastalığı oransal olarak daha az bir komplikasyona sahiptir, fakat bedensel hareketi sınırlayabilir. Bunun için bursit tedavisi hareketi kısıtlamadığı sürece çok önemli değildir. Bursit şikâyeti kendi kendine geçebilir. Ama çoğunlukla anti inflamatuar ilaçlar ile biraz dinlenmek, bursit tedavisinin önemli bir parçasıdır. Ancak daha ciddi vakalarda ve kronik bursit vakalarda steroid enjeksiyonlar gerekebilir. Bursitte, bulgular başarılı bir tedaviden sonra dahi daha sonraki bir zamanda nüksedebilmektedir.

Bursit Genel Tedavileri: Bursit de meydana gelen vakalarının birçoğu istirahat, buz ve anti inflamatuar ilaçlarla kolayca tedavi edilebilir. En basit bir şekilde ve yaygın.

Bursit Tedavisi Şunlardan İbrettir: Ekleme buz koyma, şişliği azaltmaya yönelik önemli ve yaygın bir tedavidir. Bundan ayrı olarak bazı durumlar için ağrıyı azaltabilir.

İbuprofen (Advil, Motrin) benzeri steroid olmayan anti inflamatuar ilaç ağrı ve şişliğii eksiltebilir. Bu tür ilaçlar, belirtileri iyileştirerek, bursite sebep olan durumun altında yatan iltihabı azaltır. Fizik tedavisi de bursit tedavisinde önemli bir rol oynar. Fizik tedavi bir eklem çevresindeki güç ve esnekliği artırabilir ve hatta bursitin nüks etmesini engellemeye yarayabilir. İstirahatte de bursit için önemli ve de gereklidir. Dinlenme bursa kesesini çalıştırabilecek olayları sınırlandırması nedeniyle iyileşmeyi hızlandırabilir.

Bursitin Şiddetine Göre Tedavi şekli: Bursitin oluşmasında çok görülmeyen nedenleri arasında bakteriler de olabilmektedir. Bakterilerin sebep olduğu bu durumlar için özel tedavi şekli gerekir. Bursitin şiddetli olma durumları ve bunun yanı sıra kronik durumları içinde özel tedavi gerekebilmektir.

Bu Özel Tedavi Şekilleri: Kortikosteroid enjeksiyonlar, bursa inflamasyonu azaltabilir. Ağrıyı yok etmek ve bursanın daha hızlı iyileşmesi için bir iğneyle bursadaki aşırı sıvının alınması size yardım edebilir. Enfeksiyon nedenli bursit vakalarında, bursa kesesinin drenajıyla tedavi yapılır. Bursit alanını, Uzman bir hekim, bir iğne ve antibiyotik uygulayarak tedavi eder. Burada kullanılan spesifik antibiyotik bursite sebep olan enfeksiyon türüne bağlıdır. Cerrahi müdahale şiddetli bursitin ender durumlarında ve kronik bursit gerekebilir. Mesela, etkilenen bölgede inflamasyona sebep olan bir kemik çıkıntısı varlığında gerekli olabilir.

Bursit Tedavisi İçin Yapılabilecekler: Hafif bursit sık sık tedavi edilebilir. Anti inflamatuar ilaç, buz kullanma ve acı dinene kadar eklem kullanımının azaltılması bursiti iyileştirilebilir. Bursit genellikle ciddi komplikasyona sebep olmaz. Ciddi bir bursit ve kronik bursit vakasında bazı ender komplikasyon oluşabilir. Bursit tedavisi hemen yapılmazsa, bursitin en sık görülen komplikasyonu tekrar etmesidir. Doktorun kişiye özel tasarlanan tedavi planını uygulayıp, ciddi komplikasyon tehlikesini en aza indirmeye yardım edebilir.

Bursit Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Safra Kesesi Çamuru Tedavisi

Safra Kesesi Çamuru Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Orta Kulak İltihabı Bitkisel Tedavi

Orta Kulak İltihabı Bitkisel Tedavi

Alkol Tedavisi Alkol Bırakma Seansları

Alkol Tedavisi Alkol Bırakma Seansları

Bebeklerde Makat Çatlağı Tedavisi

Bebeklerde Makat Çatlağı Tedavisi

İmplant Diş Tedavisi İmplant Diş Nasıl Tedavi Edilir?

İmplant Diş Tedavisi İmplant Diş Nasıl Tedavi Edilir?

Kılcal Damar Tedavisi Kılcal Damar Nasıl Tedavi Edilir?

Kılcal Damar Tedavisi Kılcal Damar Nasıl Tedavi Edilir?