Ayak Mantarı Tedavisi Ayak Mantarı Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ayak Mantarı Tedavisi Ayak Mantarı Nasıl Tedavi Edilir?

Ayak Mantarı Tedavisi, Ayak mantarı ayakta deri altında oluşan mikrobun büyüyüp çoğalması ile oluşan bir tür enfeksiyondur. Daha çok nemli ve karanlık ortamlarda oluşur ve çoğalır. Ayak mantarı, ayakta ve parmak aralarında oluşan kaşıntı, kızarıklık, yara gibi kabuk kaldırma, yanma ve ayak kokusu olarak kendini gösterir. Erken teşhis edilip tedavi edilmediği sürece ayak dışına yayılarak ciddi sıkıntılara ve kötü bir görüntüye neden olabilmektedir.

Özellikle bulaşıcı olması nedeniyle sıklıkla bir başkasına geçebilir. En çok genç ergenlerde görülen ayak mantarı, aynı zamanda erkeklerde daha sonra kadınlarda görüldüğü gibi, nadirde olsa 12 yaşından daha küçük çocuklarda bile görülmektedir. Ayak mantarı kısa bir süre içinde tedavi edilebilir ve hasta çok çabuk iyileşebilir. Ancak buna rağmen gerekli ortam bulduğu zaman tekrar ortaya çıkarak rahatsızlık devam edebilir. Daha çok nemli, ılık ve karanlık ortamlarda yenilenen bu rahatsızlığın bu ortamlardan ayağın uzak tutulması ile tekrar yenilenmesinin önüne geçilebilir. Tıp dalında ayak mantarına Tinea Pedis adı verilir. Ayak mantarına sebep olan mikroplar, ufak bitki organizmaları şeklindedir.


Ayak Mantarı Evde Tedavi Nasıl Yapılır?

  • Ayaklarınızı sürekli kurulayın ve nemden uzak tutun.
  • Ayakkabı seçimine dikkat edin. Hava alan delikli açık ayakkabılar kullanmak veya ayakkabı yerine terlik seçmek ayak mantarını önlemeye yardımcı olur.
  • Banyodan çıktıktan sonra çorap giymeyin ve parmak aralarına doğal nemlendirici yağlar sürerek kurumasını bekleyin.
  • Ayak mantarı çok hızlıca bulaşan bir hastalıktır. Özellikle ayak mantarı olan birinin ayakkabısını ya da çorabını giymek, ayak mantarının bulaşmasına neden olur. Ayrıca abdest alınan toplu yerler (Cami gibi) spor salonlarındaki duşa kabinler, havuzlar, jimnastik salonları, yatılı okullar, güzellik merkezleri, plajlar ve başkasının havlusunu ve terliğini kullanmak gibi nedenler ayak mantarının bulaşmasına ortam hazırlayan ve hızlıca bulaşan ortamlardır. Ayrıca kuaföre giderek pedikür yaptırmakta ayak mantarına sebep olur. Bu nedenle bu ortamlardan uzak durulmalı ve dikkat edilmelidir.

Ayak Mantarı Tedavisi Nasıl Olur?

  • Enfeksiyon şeklinde olan ve henüz yayılmamış olan ayak mantarları için en iyi çözüm ayak mantarı kremidir. Doktor tavsiyesi ile antibiyotik içeren kremler kullanılmalıdır.
  • Ayak sürekli yıkanmalıdır. Ayrıca sürekli kurutulup, sık sık çorap değiştirilmelidir.
  • Bazı ayak mantarları mokasen mantarı olduğu için tedavisi de çok zordur. Bu nedenle ayak mantarı kremi tek başına fayda sağlamaz. Bu nedenle doktor denetiminde ilaç tedavisi şarttır. Klinik ortamda yapılan patolojik testler sonucu hastaya en uygun ilaç tedavisi uygulanır.
  • Mantar enfeksiyonlarında ilaç tedavisi şart olduğu için, ilaçların doğru zamanda doğru şartlarda ve doğru dozda alınması çok önemlidir. Özellikle ilaçların aynı saatlerde alınması tedavi sürecinin kısalmasına ve erken tedavi imkânı oluşmasını sağlar
  • Ayak mantarında erken teşhis tedavi süreci için son derece önemlidir. Bu nedenle kaşıntı, yanma, sızlama, sulanma, dökülme, tırnakta kızarıklık ve inflamasyon görülebilir. Bu gibi durumlarda vakit kaybetmeden doktora başvurulmalı ve hasta için en doğru tedavi uygulamasına geçilir.

Ayak Mantarı Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bağırsak Enfeksiyonu Tedavisi

Bağırsak Enfeksiyonu Tedavisi

Haber Bülteni

Güncel

Karaciğer Kanseri Tedavisi

Karaciğer Kanseri Tedavisi

Güncel

Çil Tedavisi Çil Nasıl Tedavi Edilir?

Çil Tedavisi Çil Nasıl Tedavi Edilir?

Güncel

Ülser Tedavisi Ülser Nasıl Tedavi Edilir?

Ülser Tedavisi Ülser Nasıl Tedavi Edilir?