Belde Düzleşme Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Belde Düzleşme Tedavisi

Belde düzleşme tedavisi, Omurgada, vücudumuzun en sağlam bölgelerinden biri olmasına karşılık aynı zamanda oldukça da hassas olabilir. Üst üste dizilmiş olan kemiklerden oluşan omurgalar çevresinde bulunan güçlü kaslar sayesinde dışarıdan gelecek etkilerden, bel zorlamalarından ve darbelerden belimizi koruma görevine sahiptir. Vücudumuzun dik durmasını sağlayan ve oldukça önemli bir organ olan omurga, yan kısmından bakıldığı zaman boyundan kuyruk sokumuna kadar uzanmış S şeklinde esnek bir organdır. Omurganın esnek olmasından dolayı bu bölgede oluşacak olan hasar kişiyi oldukça etkiler. Eklemin şeklinin bozulması yani bel düzleşmesi alınan darbeler, yanlış oturma pozisyonları, yapılan yanlış egzersizler ve yanlış yatış tarzı gibi nedenlerden ortaya çıkar ve kişide ağrılara neden olabilir. Çoğunlukla doğuştan olmayan bu rahatsızlık kişide sonradan yavaş bir şekilde ortaya çıkar. Belde düzleşme eğer çok ilerlemiş durumda ise hareket kayıplarına ve bel ağrılarına neden olabilir. Bu nedenle bu rahatsızlığın erken teşhisi oldukça önemlidir. Bel düzleşmesi ne kadar erken teşhis edilirse hastalıktan kurtulmak bir o kadar kolaylaşır.

Belde düzleşme tedavi yöntemleri, erken dönemde tedavi edilmediği takdirde çok daha ciddi hastalıkların ortaya çıkmasına neden olan belde düzleşme basit bir röntgen ile rahatlıkla anlaşılabilen bir rahatsızlıktır. Bel düzleşmesinin derecesi belirlendikten sonra hastaya doktorun reçete edeceği kas gevşetici ilaçlar ve bununla beraber hastalığın durumuna göre 15-20 seans sürecek fizik tedavi uygulanır. İlaç ve fizik tedavisinden sonra kişi bel egzersizleri ne oldukça önem vermelidir.

Belde düzleşmeyi önlemek için iyi bir ilaç ve fizik tedavisinin yanı sıra;
  • Bel düzleşmesi olan kişilerin tedavi ile düzenli bir şekilde egzersiz yapması ve beslenmesine dikkat ederek aşırı kilo almaktan kaçınması gerekir.
  • Bu sorundan kurtulmak için kişi yatağını oldukça iyi seçmelidir. Sert olan yataklar tercih edilmelidir. Yani kişi üzerine yattığı zaman yatak şeklini değiştirmemeli sert kalmalıdır. Çünkü kişi şekli değişen yatakta yattığı zaman gece boyunca omurgalarının da şekli değişir ve omurganın yapısı bozularak bel düzleşmesi ortaya çıkar.
  • Bel düzleşmesi olan kişiye sandalye oturduğu zaman oturuşuna dikkat etmeli, bel kavisine uygun olan bir sandalye seçmelidir.
  • Kişi uzun süre ayakta duracaksa ağırlığı tek bir bacağına yüklemeli, sık sık ağırlığı bir bacakların diğer bacağına aktarılmalıdır.
  • Bel düzleşmesinin önüne geçmek için yük kaldırırken bel kavisi korunmalı ve yükü yere koyarken eğilerek değil çömelerek koymaya dikkat edilmelidir.

Belde Düzleşme Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Safra Kesesi Çamuru Tedavisi

Safra Kesesi Çamuru Tedavisi

Güncel

Buz Tedavisi Nasıl Yapılır?

Buz Tedavisi Nasıl Yapılır?