Skolyoz Tedavisi Skolyoz Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Skolyoz Tedavisi Skolyoz Nasıl Tedavi Edilir?

Skolyoz Tedavisi, Skolyoz omurganın bel ve göğüs bölgelerinde görülen, yana doğru eğriliktir. Normal bir kişide omurlar arkadan bakıldığı zaman sırasıyla boyun, sırt ve bel bölgelerinde dümdüzdür. Skolyoz da omurlar sağa ve sol tarafa doğru yön değiştirirler. Omurgaya bakıldığında normalde bu eğrilik hemen fark edilebildiği gibi röntgen filmlerinde ve doktor kontrollerinde anlaşılır. Skolyoz büyüme çağındaki çocukların geleceklerini etkileyen bir hastalıktır. Erken teşhis çok, çok önemlidir. Erken teşhiste %100 tedavi edilebiliyor. Zamanında teşhis edilemeyen omurga eğrilikleri çocukların gelişimini de etkilemektedir. Büyüdükleri zaman sırt ve bel ağrıları, akciğer ve kalpte fonksiyon bozuklukları ortaya çıkmaktadır.


Skolyoz tedavisi yöntemleri nelerdir?


Öncelikle skolyozun derecesi ve hangi aşamada olduğu belirlenir. Tedaviler sırt kuşağı kullanarak, düzenli egzersiz ve ameliyat şeklinde olabilmektedir.
  • Skolyoz derecesi 20'nin altında olan ve iskelet gelişimini tamamlamak üzere olan hastalarda sadece belli aralıklarla kontrol ve gözlem yapılır.
  • Korse 30 derece civarındaki eğimlerde ve büyümenin hala aktif olarak devam ettiği çocuklar da kullanılır. Korse eğimin artışını engeller.
  • Eğim 40 derecenin üzerinde ve çocuk büyümeye devam ediyorsa mutlaka cerrahi müdahale yapılacak duruma gelinmiş demektir. 40 derece üzerindeki eğrilikler büyüme dursa bile az da olsa devam eder.
Eğriliğin yeri ve büyüklüğü tedavi için önem arz eden bir durumdur. Eğriliğin derecesi ne kadar fazla ise büyüme durduktan sonra eğrilik o kadar artmaya devam eder. Tedavi edilmeyen aşırı derece skolyozlar akciğer kapasitesini daraltarak ileride akciğer ve kalp ile ilgili rahatsızlıklara zemin hazırlamaktadır. 30 derecenin altındaki skolyozda belirli aralıklarla tedavi önerilir. 30 derece üzerinde korse kullanılarak omurga basınçlara karşı desteklenerek ve hastanın büyümesine paralel olacak şekilde korse değişikliği yapılarak tedaviye devam edilir. Kız çocuklarda adet dönemine girildikten sonra 1,5 yıl daha korse kullanımı devam eder. Tedavi sona erdiğinde ilk eğrilik derecesinin 1-2 derece altına düşen bir eğrilik derecesi varsa tedavinin başarılı olduğu kabul edilir.


Skolyoz hastalığında Cerrahi tedavi yöntemleri nelerdir?

  • Hemivertebrektomi, anormal omur çıkartılmak sureti ile eğrilik ortadan kaldırılmaktadır. Ameliyattan sonra 3-6 ay gibi bir süre gövde alçısı uygulanmaktadır.
  • Büyüyen çubuklarla eğrilik kontrolü, yaş küçükken eğriliğin derecesi uygun ise eğriliğin alt ve üstüne koyulan ve vidalarla sabitlenen çubuklarla düzeltme yapılabilmektedir. Erişkin yaşa adar 6 ayda bir düzenli kontrolü yapılır. Amaç küçük çocuklarda büyümenin devam ettirilmesi ve gövdenin kısa kalmasını önleyerek akciğer ve göğüs kafesinin daralmasını engellemektir.
  • Göğüs kafesini genişletme operasyonu, bazı hastalarda yetersiz göğüs gelişimi gözlemlenmektedir. Göğüs kafesine yerleştirilen çubuklar ile hem göğüs kafesindeki anormallikler düzeltilmekte hem de eğriliğin kontrolü sağlanmaktadır. 6 ayda bir yapılan kontroller neticesinde büyümeye bağlı olarak bu çubuklarda uzatma yapılabilmektedir.
  • Enstrümantasyon ve füzyon, osteotomiler, tedavisi en güç skolyozdur. Eğrilik derecesi 70-80 dereceye ulaşmış olduğu ve ihmal edilmiş olduğu durumdur. Deforme omurga direk cerrahi yöntem ile çıkarılarak ya da hiç çıkarılmadan omurların titanyum vida ve çubuklarla tespiti ile başarılı bir şekilde modern teknikler sayesinde yapılabilmektedir.

Skolyoz Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Seboreik Dermatit Tedavisi

Seboreik Dermatit Tedavisi

Haber Bülteni

Güncel

Yetişkinlerde Dikkat Eksikliği Tedavisi

Yetişkinlerde Dikkat Eksikliği Tedavisi

Güncel

Kalın Bağırsak Kanseri Tedavisi

Kalın Bağırsak Kanseri Tedavisi