Fibromiyalji Tedavisi Fibromiyalji Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Fibromiyalji Tedavisi Fibromiyalji Nasıl Tedavi Edilir?

Fibromiyalji tedavisi, Fibromiyalji erkeklere oranla kadınlarda daha fazla görülen bir hastalıktır. Fibromiyalji yaygın kas ağrıları olmak üzere kişide çeşitli problemlere neden olan bir hastalıktır. Vücutta sabahları tutukluklar yaşanması yorgunluk gibi kişide yakınmalara neden olan kişinin genel hayatını da engelleyecek problemlerle karşılaşma gözlemlenir. Fibromiyalji hastalığının teşhisi oldukça zordur. Bu durumdan ötürü hastalar birçok doktora gittikten sonra fibromiyalji teşhisi ile karşılaşırlar. Fibromiyalji yaygın kas ve iskelet sistemi ağrısı, uyku bozukluğu ve yorgunluğun birlikte kişide baş gösterdiği bir hastalıktır. Ayrıca kişide hafıza problemleri, düşünce bozuklukları, ellerde ve ayaklarda uyuşukluk ve karıncalanma hissi, kalpte çarpıntı, bağırsak şikâyetleri, devamlı olarak üzgün ve depresif bir durum, tansiyon ve migren ağrıları, gün boyunca yorgunluk hissi, dinlenmeden uyanmış olmak, gece uyku düzensizliği gibi hastalığın belirtileri kişide bulunmaktadır. Hastalığın bu belirtilerinin genelde tümünün veya büyük bir bölümünün kişide var olması gerekmektedir. Fibromiyalji hastalığı yaşayan kişilerin tedavisinde kişinin istekli olması ve tedaviye yaklaşımı oldukça önemlidir. Fibromiyalji tedavisi kişiye özel olarak uygulanmaktadır. Fibromiyalji tedavisinde ilaç kullanımına kişinin sığınmaması gerekmektedir.


Fibromiyalji tedavisi 3 aşama ile yapılmaktadır


Fibromiyalji tedavisi 1. Aşama: Fibromiyalji hastalığında ilk aşama olarak ilaç kullanımı önerilmektedir. Doktorun tavsiye ettiği ilaçlar ihmal edilmeden kullanılmalıdır. Bu arada kişi ruhen rahat olmalı ve stresten uzak durmalıdır.

Fibromiyalji tedavisi 2. Aşama: Kişi ilaç eşliğinde egzersiz tedavilerine de başlamaktadır. Vücutta tutulmaların yaşanmaması için ve ağrıların düzelmesine yönelik olarak doktor tavsiyesi altında egzersizler yapılmaya başlar.

Fibromiyalji tedavisi 3. Aşama: bu aşamada kişinin ilaç ve egzersiz tedavileri ardından psikolojik tedavisi başlamaktadır. Seanslar halinde kişinin bu hastalıkla nasıl başa çıkacağı anlatılmaktadır. Fibromiyalji hastalığında kişinin psikolojik hali oldukça büyük önem taşımaktadır. Kişi tedavilerle hastalığından kurtulsa bile stres anlarında hastalığın tekrarlaması ihtimali yüksektir. Bu konuda kişinin neler yapması gerektiği ve hastalığın tedavisinde hangi yolu izleyeceği kişiye anlatılmaktadır.

Fibromiyalji Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Gıda Zehirlenmesi Tedavisi

Gıda Zehirlenmesi Tedavisi

Haber Bülteni

Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı

Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı

Alkol Tedavisi Alkol Bırakma Seansları

Alkol Tedavisi Alkol Bırakma Seansları

Alerjik Rinit Bitkisel Tedavi

Alerjik Rinit Bitkisel Tedavi

İşitme Kaybı Tedavisi İşitme Kaybı Nasıl Tedavi Edilir?

İşitme Kaybı Tedavisi İşitme Kaybı Nasıl Tedavi Edilir?

Çocuklarda Grip Tedavisi

Çocuklarda Grip Tedavisi

Kolesterol Tedavisi Kolesterol Nasıl Tedavi Edilir?

Kolesterol Tedavisi Kolesterol Nasıl Tedavi Edilir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6