Menopoz Tedavisi Menopoz Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Menopoz Tedavisi Menopoz Nasıl Tedavi Edilir?

Menopoz tedavisi, kadınlarda doğal biyolojik bir süreç olarak yaşanan menopoz, âdet kanamasının tamamen kesildiği ve doğurganlık özelliğinin yitirildiği bir dönemdir. Menopoz döneminde âdet kanamaları tamamen kesilse ve doğurganlık özelliği yitirilse de cinsel yaşam devam eder. Bu süreçte vücutta yaşanan hormon değişimleri sebebiyle kadınlarda bazı fiziksel ve ruhsal değişimler gözlemlenir. Özellikle ataklar şeklinde sıcak basması, gece terlemesi, kalp çarpıntısı, sinirlilik hali görülen en yaygın şikâyetlerdir. Menopoz 40-51 yaş arası normal olarak kabul edilir. Bazen bu sure birkaç yıl geriye gidebileceği gibi önceden de olabilir. 35 yaş altı ortaya çıkan menopoz erken menopoz olarak tanımlanır. Menopoz döneminde yaşanan birçok şikâyet başka rahatsızlıkların da belirtisi olabileceğinden mutlaka doktora başvurularak gerekli araştırmaların yapılması gerekir.


Menopoz tedavisi nasıl yapılır?


Menopoz dönemine ulaşmış kadınların yaşam tarzlarında bazı ayrıntılara dikkat etmesi gerekir. Menopoz dönemde beslenme alışkanlıklarına oldukça önem verilmelidir. Ayrıca fiziksel aktivitelerin arttırılması sürecin kolay atlatılması için önemlidir. Kemik problemleriyle sık karşılaşılabileceği için özellikle kalsiyum ağırlıklı beslenmeye özen gösterilmelidir. Menopoz tedavisinde genellikle hormon içerikli ilaçlar kullanılır. Tedavi kişiden kişiye farklı şekillerde uygulanabilir.

Tek başına östrojen kullanımı: Daha çok herhangi bir problemden dolayı rahmi alınan kadınlar için kullanılan bir tedavi seçeneğidir. Ciltten verilebileceği gibi ağız yoluyla da alınabilir.

Progesteron ve östrojen: Kanser riski olan ya da rahim iç tabakası kalınlaşan kadınlar için uygulanan bir tedavi seçeneğidir. Östrojene ek olarak progesteron kullanılır. Menopoz dönemi başlayalı 1 yılı geçmişse östrojen ve progesteron hormonu aralıksız olarak verilir. Progesteron hormonu rahim içi araç, ağız yoluyla, vajinal yolla verilebilir.

Östrojen tedavisinde androjen kullanımı: Menopoz döneminde kadınlarda cinsel isteksizlik problemine sık rastlanır. Yumurtalıklarda erkeklik hormonu tükenmişse veya hormonda azalma yaşanmışsa cinsel isteksizliğe karşı östrojene ek olarak androjen tedavisi uygulanır. Eğer yüksek dozlarda kullanıldığında kadınlarda tüylenmeye ya da cilt sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle dikkatli kullanılması gerekir.

Hormon etkisi yaratan ilaçlar: Tibolon östrojen, androjen ve progesteron hormonlarına eklenen bir maddedir. Hastanın devamlı kullanması gerekir. Östrojen hormonun yol açabileceği birçok etkeni ortadan kaldırır. Östrojen hormonunun kullanımı kadında meme kanseri olasılığına yol açabilir. Tibolon adlı madde bu olasılığı minimuma indirir.

Bitkisel içerikli östrojen: Kullanıldığında vücutta çok hafif östrojen etki oluşturur. Riskli durumlarda ve östrojen tedavisi almak istemeyen hastalarda bu tür ilaçlar kullanılır.


Menopoz tedavisi bitkisel


Adaçayı: Çeşitli sağlık problemlerine karşı kullanılabilen adaçayı, ateş basması, kalp çarpıntısı, terleme gibi menopoz sıkıntılarına karşı iyi gelir. Metabolizmayı hızlandırıcı etkisi vardır. 40 yaşını dolduran kadınların düzenli kullanması menopoz dönemini birkaç yıl geriye atabilir. 1 fincan sıcak suyun içine 5 adet adaçayı yaprağı eklenip 10 dakika demlendikten sonra içilebilir.

Civanperçemi: Doğal bir östrojen olan civanperçemi, rahim spazmı, düzensiz âdet kanamaları için kullanılabilir. Sinirleri yatıştırır ve bu dönemde yaşanan şikâyetlerin hafiflemesini sağlar. 1 fincan kaynamış suya 1 tatlı kaşığı civanperçemi ilave edilerek 8 dakika demlenir. Ardından içilebilir.

Papatya: Sakinleştirici ve yatıştırıcı etkisi olan papatya çay şeklinde hazırlanarak menopoz şikâyetlerine karşı kullanılabilir. Aynı adaçayı gibi kaynatılmış suyun içine eklenerek demlenir.

Servi tohumu: Menopoz tedavisinde tıbbi tedaviye ek olarak kullanılan bir diğer bitki de servi tohumudur. 25 gram kadar bitki tohumu havanda iyice ezilir. Ezilen tohumlar 5 bardak suyun içine eklenip 5 dakika kadar kısık ateşte kaynatılır. Karışım 30 dakika demlendikten sonra içilebilir.

Çuha çiçeği yağı: Menopoz döneminde yaşanan birçok sıkıntı için kullanılabilir. Özellikle geceleri yatmadan önce kullanıldığında, ateş basması, uykusuzluk, gece terlemesi gibi şikâyetleri hafifletir.

Maydanoz: Doğal bir östrojen kaynağı olan maydanoz, menopoz şikâyetleri için kullanılabilir.

Ökseotu: Çarpıntı, hazımsızlık, kalp problemleri, sinir sistemi bozuklukları için kullanılabilen bir bitkidir. 1 su bardağı kaynar suyun içine 1 şeker kaşığı bitki eklenerek 10 dakika demlenip, içilebilir.

Menopoz Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni