Bit Tedavisi Bit Nasıl Tedavi Edilir?
08 Temmuz 2024

Bit Tedavisi Bit Nasıl Tedavi Edilir?

Bit Tedavisi

Bitler, saçta yaşayan ve hızla çoğalan, küçük, kanatsız, kan emerek beslenen böceklerdir. Genellikle kulak arkası, başın arka kısmı ve saç diplerinde bulunurlar. Saçlara sirke adı verilen yumurtalarını bırakırlar. Bu yumurtalar birkaç gün içinde bitlere dönüşür ve bitlerden daha kolay fark edilirler. Sirkeler, kepek veya saç kiri gibi yıkanarak saçtan arındırılamaz. Saçtaki bitleri temizlemek için etkili bir ürün kullanılmalıdır. Bu ürün sirkeleri veya bitleri öldürmelidir. Eczanelerde bit ilacı olarak satılan çeşitli ürünler mevcuttur. İlacın uygulanmasından sonra, özel bir tarakla saçlar taranarak bitler temizlenir. Bitlenme, hijyenle alakalı bir durum değildir; temiz ve sağlıklı saçlara sahip kişiler de bitlenebilir. Bulaşıcı bir durum olan bitlenme, yastık, tarak, şapka gibi eşyaların ortak kullanımı nedeniyle bulaşabilir. Ayrıca bit, uçma veya zıplama yeteneği olmayan bir böcek olduğundan yakın temasla bile kişiden kişiye geçiş yapabilir. Okullar ve ortak kullanım alanları, özellikle kış aylarında bit bulaşma olasılığının yüksek olduğu yerlerdir. Bitlenmenin en önemli belirtisi kafa kaşıntısıdır.

Bit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bit tedavisi için öncelikli olarak saçlarda bitin tespit edilmesi gerekir. Bit tespit edilmişse hemen eczaneden bit ilacı alınarak tedaviye başlanmalıdır.

Alınan ilacın kullanma talimatı dikkatli bir şekilde okunarak ilaç saçlara uygulanmalıdır.

Bit ilacı uygulanmadan önce saçların mutlaka temizlenmesi gerekir. Saçlar yıkanıp, yağ ve kirden arındırıldıktan sonra kurutularak ilaç uygulanmalıdır.

Bit ilacı uygun şekilde kullanıldığında bit tedavisi başarılı olur. Saçlar ilaç sayesinde bitten temizlenir. Ancak bit yavrusu olarak tanımlanan sirkeden kurtulmak bit kadar kolay değildir. Saçlara bit ilacı uygulandıktan sonra, eşit ölçülerde elma veya üzüm sirkesi suyla karıştırılır ve saçlar bu karışımla yıkanır. Yıkama işlemi bittikten sonra bit ilacı kutusundan çıkan sık dişlere sahip tarakla saçlar taranır. Etkili bir bit tedavisi için ilaç işlemi bir hafta sonra aynı şekilde tekrarlanmalıdır.

Bitkisel Bit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Zeytinyağı: Bit tedavisinde kullanılabilecek bir diğer tedavi seçeneği de zeytinyağı kullanmaktır. Saçlar zeytinyağıyla masaj yapılarak ovulur. Yağ saçlara iyice yedirilir ve saçlar streç filmle sıkıca sarılır. Bu şekilde bir gece beklendikten sonra ertesi gün saçlar bol su ve şampuanla yıkanır. Durulama suyuna sirke ilave edilerek saçlar durulanır.

Sarımsak: Sarımsağın güçlü kokusu bitlerin boğulmasını ve ölmesini sağlar. 10 diş kadar sarımsak havanda iyice dövülür. Sarımsağın püre haline gelmesi gerekir. Püre kıvamı alan sarımsağın üzerine 3 yemek kaşığı limon suyu ilave edilir. Homojen bir şekilde karıştırıldıktan sonra karışım kafa derisine masaj yapılarak sürülerek iyice yedirilir. Karışım saçlarda 30 dakika bekletildikten sonra sıcak su yardımıyla yıkanır.

Bebek Yağı: Bit tedavisinde uygulanan doğal tedavi yöntemlerinden biri de bebek yağı kullanmaktır. Bebek yağı saçlara tamamen yedirilerek sürülür. Saçlar sık bir tarakla taranır ve 15 dakika bekletilerek saçlar sıcak su yardımı ve şampuanla yıkanır. Gece yatmadan önce saçlar beyaz sirkeyle yıkanır ve bir havluyla sarılarak sabaha kadar bekletilir. Sabah saçlar sıcak su ve şampuanla yıkanır. Tedavinin etkili olabilmesi için 5 gün boyunca tekrarlanmalıdır.

Ekstra Bilgiler ve Önlemler

Bit tedavisinin etkili olabilmesi için şu önlemler alınmalıdır:

  • Tüm aile bireylerinin saçları kontrol edilmeli ve gerekirse tedavi edilmelidir.
  • Saç fırçaları, taraklar, şapkalar ve yastık kılıfları dezenfekte edilmelidir.
  • Yatak takımları ve kıyafetler yüksek sıcaklıkta yıkanmalıdır.
  • Okul ve ortak kullanım alanlarında bitlenme durumları hakkında bilgilendirme yapılmalıdır.

Bu tedavi ve önlemler sayesinde bitlerden kurtulmak mümkündür. Ancak, bit tedavisinin süreklilik ve dikkat gerektirdiği unutulmamalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Gut Hastalığı Bitkisel Tedavi

Gut Hastalığı Bitkisel Tedavi

Haber Bülteni

Güncel

Fibromiyalji Bitkisel Tedavi

Fibromiyalji Bitkisel Tedavi

Güncel

Alerjik Rinit Bitkisel Tedavi

Alerjik Rinit Bitkisel Tedavi