Hamilelikte Grip Tedavisi ve Tedavi Yöntemleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Hamilelikte Grip Tedavisi ve Tedavi Yöntemleri

Hamilelikte grip tedavisi; hamilelikte en çok karşılaşılan grip, anne adayları için oldukça zor bir hastalıktır. Hamilelikte vücut direnci daha düşük olduğu için bağışıklık sistemi oldukça düşüktür. Bu yüzden anne adayları grip ile oldukça karşı karşıya kalır. Anne bebek sağlığı için ile alımı oldukça zor olan bu süreçte yapılacak en son tedavi yöntemi ilaç kullanmak olmalıdır. Hamilelikte grip, halsizlik, baş dönmesi, iştahsızlık ve nefes darlığı gibi sıkı tıkar ile karşı karşıya kalınır. Bu durumda öncelikle en çok tercih edilen tedavi yöntemi, vücut direncini yerine getirecek olan besinler ve vitamin grupları tüketimi yapmak gerekir. Hamilelikte bebek beslenmesi anneye bağlı olduğu için her ilaç kullanılamaz. Bu yüzden anne ve bebek sağlığını tehlikeye uğratmayacak hafif ilaçlar doktor tavsiyesi ile kullanılabilir.


Hamilelikte grip tedavisi için yapılması gerekenler


Anne adayının bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek vücuda bol bol vitamin alması gerekir bu süreç içerisinde. Hamilelikte grip tedavisini en kolay atlatma şekli bol bol dinlenmektir. Vücuda alınacak sıvı en az 2 litre olması gerekir. Hamilelikte oluşan grip, Anne iştahını kapatır. Annenin yemek yememesi bebek sağlığı ve gelişimini tehlikeye atar. Bu yüzden anne vücut direncini kaybetmeden bol bol sebze ve meyve tüketimi yapması gerekir. Hamilelikte grip tedavisinde vücuda en çok C vitamini depolanması Uzman doktorlar tarafından tavsiye edilir. C vitamini sayesinde annenin vücut direnci yerine gelerek kısa sürede toparlanmasına yardımcı olur. Hamilelikte grip tedavisi için yapılması gereken en önemli husus dengeli beslenme ve düzenli uykudur. Hamilelikte hormonsal değişimlere bağlı olarak yaşanılan vücuttaki değişimler anne adayını psikolojik anlamda etkiler. Anne adayının kendini bırakması durumunda vücut fonksiyonlarına hassaslaşma ve bağışıklık sisteminde düşüş yaşanır. Oluşan bu fonksiyonlara hastalığa yakalanma daha kolay olur. Vücudu ayakta tutabilmek için bu süreçte protein bakımından zengin gıdalar tüketilmesi gerekir.


Hamilelikte grip önlemek için yapılması gerekenler


Grip ile karşılaşan anne adayında burun tıkanıklığı ve öksürük oluşur. Bu oluşum bebeği son derece etkiler. Yapılacak tedavi başında serum fizyolojik burun damlası kullanmak gerekir. Hamilelikte oluşan grip için en uygun ve etkili doğal tedavi ballı zencefilli süt içmektir. Kullanılacak ilaçlar başında minoset, parol, tylot, katarin ve aferin tablet kapsül hamilelikte grip tedavisinde kullanılan ilaçlar arasında yer alır.

Hamilelikte Grip Tedavisi Yorumları

soru

Ekvan

03 Eylül 2018 Pazartesi

Merhabalar ben de hamileyim ve grip enfeksiyonu var burun akıntısı baş ağrısı ve hafif öksürük var. Ama o kadar meyve yememe dikkat ettiğim halde hala toparlayamadım. Hiç yemek yemek istemiyorum bu da karnımdaki bebeği olumsuz etkileyecek diye tedirgin oluyorum. Ne yapmalıyım bilgi verir misiniz

Cevap yaz
cevap

Salih

18 Eylül 2018 Salı

Hamilelikte grip sorununa bağlı olarak hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı açısından mutlaka tükettiğiniz gıdalara dikkat etmeniz gerekmektedir. Ayrıca bu süreçte alacağınız ilaçları mutlaka doktor kontrolünde ve düzenli bir şekilde almanız gerekmektedir. Geçmiş olsun.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni