Manuel Tedavinin Tarihçesi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Manuel Tedavinin Tarihçesi

Manuel tedavi, Elle yapıldığı için manuel tedavi adını almıştır. Vücutta hareket sistemi elemanlarından kas, bağ ve eklem bölümlerinin tesiri ile ortaya çıkan ağrı ve fonksiyon kayıplarının özel tedavi yöntemleri ile tedavi edilmesi yöntemine Manuel tedavi (Terapi) yöntemi denir. Genellikle kemik, kas, bağ ve eklem dokusu ile ilgili iskelet ve kas sistemi sorunlarını tedavi etmek için kullanılan bir tıp tedavisidir. Bu tedavi de manuel terapist hastanın şikâyetlerini dinler ve bu şikâyetleri yerinde tetkik eder. Bu tetkikte eklem ve çevresini anatomik yapıları çeşitli özel testlerle kontrol edilir ve eklem çevresindeki dokularda ağrı oluşmasına sebep olan mekanizmaları ortaya çıkarılır.

Manuel tedavinin tarihçesi: Manuel tedavi çok eski bir tedavidir. Geçmişi M. Ö 400'lere kadar dayanır. Antik Mısır'da, Hindistan'da, Mezopotamya'da uygulandığı yazılı kaynaklarla bugüne aktarılmıştır. Hipokrat bu tedaviyi şu sözlerle açıklamıştır: 'medicus curat, natura sanat' yani; 'tıbbi bakım, doğal iyileşme' anlamına gelir. Hipokrat manuel terapiyle birçok hastalığın tedavi edilebileceğini yazmıştır. Amerika'da cerrah ve anatomist Andrew Still 1874'te ilk özel osteopati tıp okulunu açmış, 2 yıllık eğitimle osteopat yetiştirmeye başlamıştır. Daha sonra 10. Yy. 'da İbn-i Sina traksiyon yöntemi üzerine çalışmalar yapmıştır. Bu yöntem yüzyılı aşkın bir süredir başta Amerika ve Avrupa olmak üzere dünyanın birçok yerinde başarıyla uygulanmaktadır.

Manuel Tedavinin etkili olduğu hastalıklar: Bel rahatsızlıkları; bel fıtığı, faset eklem blokajları, bel kayması, kanal daralması. Boyun rahatsızlıkları; boyun fıtığı, boyun düzleşmesi, boyunla ilişkin baş ağrısı, faset eklem problemleri. Omuz problemleri; donuk omuz, kas yırtılması, impingement (Sıkışma) sendromu. Dirsek problemleri; fleksör tendinit (Golfçü dirseği), ekstansör tendinit (Tenisçi dirseği), ulnar sinir tuzak nöropatisi. El bileği problemleri; karpal tünel sendromu, dupuytren kontraktürü, dequervain. Kalça problemleri; priformis sendromu, kalça çıkığı, kalça protezi sonrası, koksartroz. Diz rahatsızlıkları; ön-yan-arka çapraz bağ yırtıkları, menisküs yırtıkları, diz protezi sonrası rehabilitasyon, genu varum, kondormalazi patella, valgum, rekurvatum problemleri. Ayak bileği rahatsızlıkları; halluks valgus, tarsal tünel sendromu, topuk dikeni, morton sendromu-nöroması. Kırık sonrası rehabilitasyon; özel limitasyon açma teknikleri.

Manuel Tedavinin diğer tedavilere göre avantajı: Diğer tedavilere göre daha kısa sürede iyileşme imkânı sağlar, kısa sürede bile ağrıların büyük bölümü giderilebilir, başarı oranı yüksektir, problemli bölgeye direk uygulandığı için etkili ve hızlı çözüm sağlar, uygulamalarda kanıtlanmış ve klinik bilgiler uygulanır, herhangi bir ilaç kullanımı gerektirmez ve yan etkisi de yoktur.

Çeşitli manuel tedavi yöntemleri; Manipülasyon tedavisi, özel germe teknikleri, mobilizasyon, postizometrik relaksasyon teknikleri, klinik bantlama teknikleridir.

Manuel Tedavi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Uzağı Görememe Tedavisi

Uzağı Görememe Tedavisi

Yüzde Kılcal Damar Tedavisi

Yüzde Kılcal Damar Tedavisi

Haber Bülteni