Kalp Yetmezliği Tedavisi Kalp Yetmezliği Nasıl Tedavi Edilir
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kalp Yetmezliği Tedavisi Kalp Yetmezliği Nasıl Tedavi Edilir

Kalp yetmezliği tedavisi, kalp yetmezliği hastalarda nefes alma zorluğu, ayaklarda şişlik, adım atmakta bile zorlanma gibi yakınmalarla kendini gösterir. Toplumda giderek yaygınlaşan bir sağlık sorunu haline gelen kalp yetmezliği erkene aşamada tespit edilirse, tedavisi daha kolay olabiliyor. Ancak bu rahatsızlığın yakınmaları genellikle başka nedenlere bağlandığından ya da fazla önemsenmediğinden tanı ve tedavi aşamaları uzuyor. Kalp yetmezliği kalbin kan pompalama gücündeki zayıflamadan ya da kalp duvarlarındaki sertleşmeden dolayı ortaya çıkabilir. Daha önceden kalp krizi geçiren hastalarda da bunun şiddetine bağlı olarak kalp yetmezliği gelişebilir. Bu sorun hastalarda yaşam kalitesini düşürdüğü gibi, yaşam süresini de azaltır. Rahatsızlığın erken teşhis edilmesi, ölüm oranını azaltmada oldukça önemlidir.


Kalp yetmezliği tedavisi nasıl yapılır?


Bu rahatsızlığın tedavisinde farklı tedavi aşamaları vardır. Bunlardan biri bazı ilaçlar kullanılarak kalbe düşen iş yükünün azaltılması ve hastanın yakınmalarına yol açan bulguların ortadan kaldırılmasını hedefler. Bu tedavi yolu kalp yetmezliğinin çok ileri aşamada olmadığı hallerde hasta açısından faydalı olur. Hastanın tedavi sırasında sigara içmemesi, yürüyüş gibi aktiviteler yapması ve beslenmesine dikkat etmesi gerekir.

Kalp yetmezliği tedavisi için kullanılan başka bir yöntemde, kardiyak resenkronizasyon tedavisidir. Bu tedavi kalp dokusunda bozulmuş olan senkronizasyonun yeniden sağlanmasını hedefler. Vücuda ihtiyacı olan kanı kalp yeteri miktarda pompalayamadığı zaman ortaya çıkan kalp yetmezliği, kalbin kan pompalama gücünü azalttığı gibi, elektriksel sisteminde bozulmasına neden olur. Kalp yetmezliği hastası olan kişilerin pek çoğunda, kalpteki elektriksel sistemde zayıflama sorunu vardır. Bu zayıflık nedeniyle hastanın kalp duvarlarının eş zamanlı kasılması gerçekleşmez. Bu yetersiz çalışan kalbin sahip olduğu enerjiyi boş yere kullanmasına neden olur. Kalp kasılır ancak yeteri kadar kan pompalanamaz. Bu tür durumlarda hastalarda kalp duvarlarının eş zamanlı şekilde kasılmasını sağlayabilmek için kardiyak resenkronizasyon tedavisi uygulanır. Bu tedavide üç kablolu kalp pilleri kullanılır.


Kalp yetmezliği tedavisi (Kardiyak resenkronizasyon tedavisi)


Bu tedavide kullanılan kalp pilleri bir bataryadan, elektronik devrelerden ve bunu kalbe bağlamaya yarayan kablolardan oluşmaktadır. Kablolar yardımıyla kalpte olan elektriksel sinyaller pildeki elektronik devreler aracılığıyla algılanır. Bu şekilde normal sağlıklı bir kalpte olan elektriksel mekanizma taklit edilmeye çalışılır. Kalpteki geç kasılan bölgelerde pilin yardımıyla uyarılır. Tüm karıncık dokusu aynı zamanda uyarılarak, kasılması sağlanır.

3 kablolu olan bu kalp pilleri ortalama üç parmak kalınlığında ve aynı uzunlukta olan metalik yapılardır. Piller hastaların genellikle köprücük kemiğinin 1-2 parmak kadar altına, bölgesel anestezi yapılara açılan kesikten yerleştirilir. Ardından buradan geçen toplardamar ile kalbin farklı bölgelerine çoğunlukla 3 tane kablo yerleştirilir. Bu kablolar kesinin yapıldığı yere yerleştirilmiş olan bataryaya bağlanarak, cihazın programlanması yapılarak çalıştırılır. Kalp pillerinin çoğunluğunda şoklama özelliği de bulunur. Bu sayede kalpte hastanın yaşamını tehdit edecek ritmik bir sorun olduğunda pil devreye girer. Ani kalp durmasında pil devreye girerek, kalbi şok vererek çalıştırır. Bu türdeki özel kalp pilleri hem hastalardaki ani ölümleri önlemede hem de hastaların yaşam kalitesini arttırmada önemli bir rolleri vardır. Kardiyak resenkronizasyon kalp yetmezliği tedavisinde hastaların hastaneye yatışlarını azaltan, yaşam sürelerini uzatan bir yöntemdir.

Bu 3 kablolu kalp pilleri bütün kalp yetmezliği hastalarına uygulanamaz. Bu tedavi yönteminin uygulanması ve kalp pilinin takılması için, öncelikle kalpteki kasılma fonksiyonlarının önemli oranda azalmış olması, kalp içindeki elektriksel işlevin bozulması ve bunu gösteren önemli bulguların çekilen kap grafilerinde yani EKG çekimlerinde izlenmesi gerekir. Bu tedavinin uygulandığı kalp yetmezliği hastaların sürekli doktor kontrolünde olması da gerekir. Başlangıçta ilk ayda, sonradan 3. Ayda, ardından 6 ayda bir rutin kontroller yapılacağından, hastaların buna uyması gerekir. Kontrollerde pillerin belirlenen ayarda çalışıp çalışmadığı kontrol edilir. Bu şekilde kalp pili takılan hastaların manyetik cihazların, elektriksel cihazların bazılarından uzak durması gerekir. Kendilerine verilen kartları sürekli yanlarında bulundurmaları, sağlık kurumlarına gittiklerinde kalp pili takılı olduğunu belirtmeleri gerekir.

Kalp Yetmezliği Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Diş Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş Tedavisi Nasıl Yapılır?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Uyku Bozukluğu Tedavisi

Uyku Bozukluğu Tedavisi

Lenf Bezi Şişmesi Tedavisi

Lenf Bezi Şişmesi Tedavisi

Yumurtalık Kisti Tedavisi Yumurtalık Kisti Tedavi Yöntemleri

Yumurtalık Kisti Tedavisi Yumurtalık Kisti Tedavi Yöntemleri

Tik Tedavisi Tik Nasıl Tedavi Edilir?

Tik Tedavisi Tik Nasıl Tedavi Edilir?

Bağırsak Paraziti Tedavisi ve Tedavi Yöntemleri

Bağırsak Paraziti Tedavisi ve Tedavi Yöntemleri

Güncel

Böbrek Yetmezliği Tedavisi Tedavi Yöntemleri

Böbrek Yetmezliği Tedavisi Tedavi Yöntemleri

Güncel

Epilepsi Bitkisel Tedavi

Epilepsi Bitkisel Tedavi

Kaygı Bozukluğu Tedavisi

Kaygı Bozukluğu Tedavisi

6 Aylık Sivilce Tedavisi 6 Aylık Sivilce Nasıl Tedavi Edilir?

6 Aylık Sivilce Tedavisi 6 Aylık Sivilce Nasıl Tedavi Edilir?

Karpal Tünel Sendromu Tedavisi

Karpal Tünel Sendromu Tedavisi

Göz Kayması Tedavisi ve Tedavi Yöntemleri

Göz Kayması Tedavisi ve Tedavi Yöntemleri

Diz Kapağı Kayması Tedavisi

Diz Kapağı Kayması Tedavisi

Gastrit Tedavisi Gastrit Nasıl Tedavi Edilir?

Gastrit Tedavisi Gastrit Nasıl Tedavi Edilir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6