Hamilelikte Öksürük Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Hamilelikte Öksürük Tedavisi

Hamilelikte Öksürük Tedavisi, sebebe yönelik yapılmaktadır. Hamilelikte öksürüğe yakalanmak bayağı rahatsız edici olmaktadır. Hamilelikte olan öksürük tedavisinde herhangi bir ilaç kullanmama durumu bu rahatsızlığı daha da zorlaştırmaktadır. Hamilelik evresinde evde uygulanabilecek doğal tedavi yöntemleri tercih edilmesi gerekir. Bu sebeple herhangi bir ilaç kullanmadan öncesinde hamile kişinin doktoruna başvurması, danışması önemlidir.

Hamilelikte kuru öksürüğün en sık sebebi soğuk alma, grip veya alerjik durumlardır. Öksürüğe neden olan faktör tedavi edildiğinde öksürüğün geçmesini sağlamaktadır. Hamilelik zamanında soğuk algınlığı benzeri bir rahatsızlık geçirildiğinde mutlaka bol sıvı alınmalı ve dinlenilmesi gerekmektedir. Bununla beraber dengeli ve düzenli beslenilmeli, aşırı soğuktan ve terlemekten kaçınılmalıdır. Düzenli egzersiz yapılması hastalıklardan korunmada yardımcı olacaktır. Öksürük alerjisi olanların daha dikkat etmesi gerekir ve alerji yapacak durumlardan sakınılmalıdır. Hamilelik sürecinde öksürük bir hafta kadar sürede geçmez ve ateş, baş ağrısı bu duruma eşlik ederse anne adayının mutlaka bu durumu doktoruna söylemesi gerekir. Hamilelik zamanında şiddetli öksürük bebeğe zarar vermemektedir çünkü, rahim içinde bulunan sıvı bebeği korumaktadır.

Hamilelikte Öksürük Tedavisi, nedenine göre yapılır ve çok gerekmedikçe medikal tedavi uygulanmaması önemlidir. Alınması gereken ilaçlar doktor tarafından belirlenmektedir. Öksürük şikâyeti olan gebe kişinin hekimi tarafından güzel bir muayene edilmesi gerekir. Hamilelikte öksürük için ilk önce evde yapılabilecek tedavi şekilleri tercih edilmelidir. Mesela; bol ılık su ya da sıvı alımı balgamı incelterek sökülmesinde fayda sağlamaktadır. Sıcak tavuk çorbası içmekte faydalı olacaktır. Geceleyin evdeki havayı nemlendirmek için soğuk buhar makinesi kullanılması öksürüğün kuvvetini azaltabilir. Sıcak bir duş almak ya da banyoda oturarak akan sıcak suyun buharını solumak çok aşırıya kaçmadıkça faydalı olacaktır.

Bol bol dinlenmek, burun tıkanıklığı için tuzlu su solüsyonu kullanılması (1 litre, hazır içme suyunu kaynatın ve soğuduktan sonra 1 tatlı kaşığı deniz tuzu ekleyin karıştırın) bu solüsyon ile günde iki kere burnun yıkanması ve ağızda gargara yapılması geniz akıntısını, burun tıkanıklığını ve boğaz ağrısını geçirmekte yardımcı olacaktır. Hamile kişinin uykusunda burun tıkanması güçlük veriyorsa başının altını yükselmek işe yarayacaktır. Ilık bir bardak limonlu su ya da portakal suyuna bir kaşık kadar bal koyarak içmekte fayda gösterir. Bir kabuk tarçın, çiçek ıhlamur, 2 adet karanfil ve 1 elma kabuğunu bir taşım kaynatın ve demlendirdikten sonra ılık ılık için, bu da fayda sağlar.

Başka bir yöntem ise; bir çay kaşığı kadar taze toz zencefil ile bir kaşık balı macun durumuna getirip günde bir ya da iki defa tüketmek öksürük sorununda yararlı olur. Ayva kabuğunu bir tavada az pişirip ılık hale getirdikten sonra bir beze kabukları dizip üstüne az miktar zeytinyağı gezdirdikten sonra bu bez boğaza sarılır. Sonra üzerinden bir tülbent sarıp gece bu şekilde uyunması sabaha kadar boğazı yumuşatacaktır. Bu yöntemi iki üç gün uygulamak kişiye daha da yarar sağlayacaktır. Hamilelik zamanında bitkisel çayların ölçülü şekilde tüketilmesi gerekir. Bitki çaylarının çok tüketilmesi bebeğe ve anneye zarar verebilme durumu gösterebilir. Hekimin tavsiye ettiği bitki çaylarının tüketilmesi doğru olacaktır. Hamilelikte geçmeyen öksürük şikâyetleri olduğunda mutlaka doktora gitmek, muayene olmak sağlık açısından gereklidir.

Hamilelikte Öksürük Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Uçuk Bitkisel Tedavi Uçuk Nasıl Tedavi Edilir?

Uçuk Bitkisel Tedavi Uçuk Nasıl Tedavi Edilir?

Hipertiroidizm için Atom Tedavisi

Hipertiroidizm için Atom Tedavisi

Hpv Tedavisi Hpv Nasıl Tedavi Edilir?

Hpv Tedavisi Hpv Nasıl Tedavi Edilir?

Arı Sokması Tedavisi Arı Sokması Nasıl Tedavi Edilir?

Arı Sokması Tedavisi Arı Sokması Nasıl Tedavi Edilir?

Çatlak Tedavisi Çatlak Nasıl Tedavi Edilir?

Çatlak Tedavisi Çatlak Nasıl Tedavi Edilir?