İyontoforez Tedavisi İyontoforez Nasıl Tedavi Edilir?
21 Haziran 2024

İyontoforez Tedavisi İyontoforez Nasıl Tedavi Edilir?

İyontoforez tedavisi, ellerin ve ayakların aşırı şekilde terlemesini basit bir yöntem ile gidermek için kullanılan etkili bir yöntemdir. Daha önce reçeteli güçlü ter kesici ilaçları denemiş fakat daha güçlü bir tedaviye ihtiyaç duyan kişiler için uygulanır. İyontoforez tedavi yöntemi doğru şekilde kullanıldığında ve kişiye göre ayarlandığında, avuç içleri ve ayakları aşırı şekilde terleyen kişiler için yüzde 83'lük başarı oranına sahip olduğu ispatlanmıştır. Koltuk altı terlemeleri için de iyontoforez yöntemi geliştirilmiştir. Bu yöntemde cilt düzeyine yumuşak bir elektrik akımı uygulanır ve bu işlem su ile gerçekleştirilir. İyontoforez yöntemi nasıl gerçekleştiği tam olarak anlaşılamamakla birlikte, su ile elektriğin birleşiminde mineral parçacıklarının terleme noktalarına kapak görevi görerek terlemeyi engellediği düşünülmektedir. Bu engelleme, iyontoforez yöntemi ile ayak terlemelerini genellikle hızlı ve ani olarak azaltmaktadır.

İyontoforez Tedavisi Nasıl Kullanılır?

İyontoforez tedavisi sırasında hastalar, ellerini, ayaklarını veya her ikisini suyla dolu bir kaba daldırarak kısa bir süre otururlar. Bu esnada cihaz, suyun içine çok düşük seviyede elektrik akımı uygular. Bu yöntem, terleme rahat bir düzeye erişinceye kadar, yani beş ya da on gün boyunca günde iki kez tekrarlanır. Gerekirse kuruluk elde edildikten sonra, hastaların durumlarına bağlı olarak haftada birden ayda bire kadar değişebilen yöntemlerle bir bakım programına alınır. Terleme oluşur oluşmaz iyontoforez tekrarlanmalıdır. Bir musluk suyun içerisine sodyum bikarbonat ilave edilerek yapılan iyontoforez yöntemi, istenilen reçeteli bir antikolinerjik ilaç ile tedavi edilebilir. Hastalığın çoğunluğunda bu yöntem işe yarar ve avuç içleri ile ayak tabanlarının terlemesi kesilir. Bu şekilde gerçekleştirilen iyontoforez, bilgiye dayanan bir teknik ile yapılmaktadır. Bu sebeple, hastaya ofiste yoğun iyontoforez yönteminin doğru kullanımı konusunda eğitim verebilecek bir uzmanın bulunması çok önemlidir. Eğer hasta için doktor, durumuna göre iyi bir tedavi seçeneği olduğuna karar verirse, evde kullanmaya uygun iyontoforez makinesi için reçete yazılabilir. Bazı coğrafi bölgelerin musluk suyu yöntemde su gerekenden fazla yumuşak olabilir ya da fazla sert olabilir. Suyun yumuşak ya da çok sert olmaması için suyun içerisine yaklaşık bir çay kaşığı kadar sodyum bikarbonat ilave edilmesi bu eksikliği giderir.

İyontoforez Tedavisi Hangi Hastalara Uygulanmaz?

  • Hamile kadınlarda
  • Kalp cihazı veya metal implantlar taşıyan kişilerde
  • Epilepsi hastalarında
  • Kalp rahatsızlıklarında

İyontoforez işleminde önce tüm metal maddeler çıkarılmalıdır. Bu işlemde aşırı kuruluk oluşursa, nemlendirici kremler tavsiye edilir. Ciltteki sıyrıklar, kırılmış tırnaklar ya da kesikler, iritasyonu engellemek için iyontoforez yöntemi uygulamadan önce bir nemlendirici ya da benzer bir madde ile kapatılmalıdır. İyontoforez tedavisi yöntemi uygulanırken tahriş olmuş bir bölge bulunursa, yöntem uygulamadan önce bu bölgeye vazelin kullanılmalıdır. Oluşan iritasyonu düzene sokmak için yüzde 1'lik hidrokortizon kremi kullanılabilir. Hasta, genellikle iyontoforez yöntemi sırasında elektrik çarpmasından korkar. Fakat kullanılan elektrik akımı çarpacak kadar etkili değildir. Sadece elektrik akımı biraz irkiltebilir. Dolayısıyla doktor, hastaya bu etkilerden nasıl uzak durabileceğini öğretecektir. Koltuk altı terlemeleri için geliştirilen yöntemler sayesinde, eller ve ayak terlemesinde elde edilen iyileşme düzeyi daha da artmaktadır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Romatoid Artrit Tedavisi

Romatoid Artrit Tedavisi

Haber Bülteni

Güncel

Bebeklerde Grip Tedavisi

Bebeklerde Grip Tedavisi

Güncel

Fistül Tedavisi Fistül Nasıl Tedavi Edilir?

Fistül Tedavisi Fistül Nasıl Tedavi Edilir?