Kısırlık Tedavisi Kısırlık Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kısırlık Tedavisi Kısırlık Nasıl Tedavi Edilir?

Kısırlık tedavisi, biri yılı aşkın süredir korunması cinsel birlikteliğe rağmen gebelik sağlanamıyorsa kısırlık için bir doktora başvurulmalıdır. Kısırlık, kadında hiç gebeliğin oluşmaması veya daha önceden gebelik olmasına rağmen tekrar gebeliğin oluşmaması olarak tanımlanabilir. Kadının doğurganlık açısından en verimli olduğu dönem 20-35 yaş arasıdır. 35 yaşından sonra kadından doğurganlık özelliği yavaş yavaş azalmaya başlar. Evli bir çiftin ilk üç aylık dönemde gebelik sağlama şansı %57, ilk altı ayda %72, ilk bir sene içinde ise %85'tir. Bir seneyi geçtikten sonra gebelik şansı oldukça düşer. Yeni evli ve genç çiftlerin bebek sahibi olmak için çok acele etmemeleri gerekir. 25 yaşını geçmemiş çiftlerde kısırlık tedavisi için doktora başvurmak adına en az 1 yıl beklenmelidir. Fakat ileri yaşlarda ise 6 ay süre ile düzenli ilişkiye rağmen gebelik sağlanamamışsa kısırlık teşhisi için doktora başvurulmalıdır.

Kısırlık tedavisi başladıktan sonra en az 6 ay boyunca düzenli devam ettirilmelidir. Kısırlık tedavisi hem anne hem de baba adayının sabırlı ve istikrarlı olması gerekir. Kısırlık kadın, erkek ya da her iki tarafta birden görülebilir. Erkelerde kadınlar gibi yaş aralığı önemli değildir. Erkek 80'li yaşlarında bile baba olabilir. Kısırlık birçok nedene bağlı olarak gelişebilir. Erkeklerde gelişen kısırlık nedenleri, aşırı sıcağa maruz kalmak, devamlı oturmak, kimyasal maddelere maruz kalmak ya da aşırı alkol tüketmek, varikosel gibi pek çok etken sayılabilir. Kadınlarda ise endometriozis, alerjenler, rahim ağzına bağlı gelişen problemler, tüplerde tıkanıklık, yumurtlama bozuklukları olarak sıralanabilir.


Kısırlık tedavisi nasıl yapılır?


Yumurtlama tedavisi: Kadınlarda çok sık rastlanılan yumurtlama bozukluğu ve yumurtlama bozukluğuna bağlı olarak gelişen adet düzensizlikleri için uygulanan kısırlık tedavi yöntemidir. Sebebi tam olarak açıklanamayan kısırlık içinde yumurtlama tedavisine başvurulabilir. Tedavide kadının hangi gün yumurtlama günü olduğu takip edilir. Yumurtlama günü tespit edildiğinde çiftlere cinsel birliktelik önerilir. Bazı durumlarda klomen tablet, serophene tablet, gonaphone tarzı ağız yoluyla kullanılan ilaçlar reçete edilir. Bu ilaçlar kadında yumurtlamayı sağlar. Tedavi 3-6 ay boyunca sürebilir. Şayet tedavi boyunca gebelik sağlanamamışsa yumurtlama tedavisine ek olarak aşılama tedavisine geçilebilir.

Yumurtlama ve aşılama tedavisi: Adet döneminin 3. Gününden sonra kadında yumurtaları geliştiren ilaçlara başlanır. İlaçlar ağız yoluyla ya da enjekte yoluyla verilebilir. Yumurtalıklar ultrason yardımıyla takip edilir ve yumurta 18 mm kadar olduğunda çatlatma iğnesi yapılır. Çatlatma iğnesinde 36 saat sonra aşılama tedavisi gerçekleştirilir. Aşılama tedavisi oldukça basit bir kısırlık tedavi yöntemidir. Erkekten elde edilen sperm hücresinin kadının rahmine enjekte edilmesini kapsar. Erkekten elde edilen sperm geliştirilmiş özel iğneler yardımıyla anne rahmine transfer edilir.

Kısırlık için ameliyat tedavisi: Rahim bozuklukları, polipler, miyomlar ve daha pek çok sorun kısırlığa yol açabilir. Bu gibi durumlarda kısırlığa ameliyatla müdahale edilerek kısırlık tedavi edilmeye çalışılır. Ameliyat laparoskopik cerrahi ya da histereskopi kullanılarak gerçekleştirilebilir. Hastada polistik over sendromu varsa laparoskopik ovarian driling tedavisi uygulanabilir. Tedavide hastanın kistleşmiş yumurtaları alınarak yumurtlama olması hedeflenir.

Tüp bebek tedavisi: Günümüzde kısırlık için uygulanan altın niteliğinde olan ve çiftlerde yüz güldürücü sonuçlar sağlayan bir kısırlık tedavisidir. Kısırlık teşhisi konulan kişilerde, tüplerde tıkanıklık olan hastalarda, menide sperm bulunamayan hastalarda, hormon bozukluğu olanlarda, sperm ve yumurta sayısı yetersiz olanlarda, cinsel birliktelikte sorun yaşayanlarda, spermlerde şekil bozukluğu olanlarda, tekrarlayan gebelik kayıplarında ve ileri yaş anne adaylarında uygulanabilir. Çiftler detaylı bir şekilde inceleme yapıldıktan sonra tedaviye karar verilir. Anne adayına yumurta geliştirici ilaçlar uygulanarak yumurta geliştirilir. Gelişen yumurtalar belirlenen günde toplanır. Toplanan yumurtalar laboratuvar ortamında döllenmesi için uygun koşullarda muhafaza edilir. Bu arada erkek hastadan sperm alınır. Sperm mastürbasyon yoluyla alınır. Eğer erkek sperm veremiyorsa Mikro TESE yöntemi kullanılarak sperm alınır. Erkeğin sperm verebilmesi için 2-4 gün cinsel perhiz uygulaması gerekir. Anne adayından elde edilen yumurta ve baba adayından alınan sperm uygun koşullarda buluşturularak yumurtanın döllenmesi sağlanır. Döllenen yumurta yine uygun koşullarda 2-3 gün saklanır. Süre tamamlandıktan sonra döllenen yumurta anne adayının rahmine transfer edilir. Transfer işlemi ağrısız ve oldukça basit bir işlemdir. Yaklaşık olarak 10 dakika içinde tamamlanır. Gebelik testi yapılana kadar cinsel birliktelik yasaklanır. Transfer işleminden 12 gün sonra gebelik testi ile gebeliğin oluşup oluşmadığı kontrol edilir.

Kısırlık Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Menisküs Yırtılması Tedavisi

Menisküs Yırtılması Tedavisi

Geniz Eti Bitkisel Tedavisi

Geniz Eti Bitkisel Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Genital Bölgede Siğil Tedavisi

Genital Bölgede Siğil Tedavisi

Fibromiyalji Bitkisel Tedavi

Fibromiyalji Bitkisel Tedavi

Bebeklerde Geniz Akıntısı Tedavisi

Bebeklerde Geniz Akıntısı Tedavisi

Çil Tedavisi Çil Nasıl Tedavi Edilir?

Çil Tedavisi Çil Nasıl Tedavi Edilir?

Kireçlenme Tedavisi Kireçlenme Nasıl Tedavi Edilir?

Kireçlenme Tedavisi Kireçlenme Nasıl Tedavi Edilir?

Güncel

Tükenmişlik Sendromu Tedavisi

Tükenmişlik Sendromu Tedavisi

Güncel

Bacaklarda Varis Tedavisi ve Tedavi Yöntemleri

Bacaklarda Varis Tedavisi ve Tedavi Yöntemleri

Güncel

Sjögren Sendromu Tedavisi

Sjögren Sendromu Tedavisi