Saç Dökülmesi Tedavisi Saç Dökülmesi Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Saç Dökülmesi Tedavisi Saç Dökülmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Saç Dökülmesi Tedavisi: İnsanlar için zor bir süreçtir. Saç dökülmesi ile ilgili tedaviye başlamak için öncelikle saç dökülmesi sebebinin tespit edilmesi gerekiyor. Saç dökülmesi en fazla yıkama ve tarama esnasında görünür duruma gelir.

Saçınızın da dökülme olup, olmadığını anlamak için, bu işlemleri yaparken başınızı kontrol etmenizde yarar vardır. Eğer saçınızda dökülme tespit ettiyseniz: saçlarda normal bir seyrelme mi veya kelleşme mi olduğu tespit edilmelidir.

Saçlarda görülen bu dökülme günlük ortalama 100 ile 200 tel arasında ise bu dökülme uzmanlar tarafından, olması gereken normal dökülme olarak kabul edilir. Ancak bu sayının üzerindeki oluşan dökülmeler anormal bir dökülme sayılır. Mutlaka bir dermatoloji uzmanınca kontrol edilmelidir.


Saç Dökülmesi İçin Tedavi Gerektirmeyen Durumlar


Doğum, ateşli ve ağır hastalık, yaralanma veya cerrahi bir operasyon geçirme sonraki 2, 3 gün içerisinde yaşanan saç dökülmeside normaldir. Bundan ayrı biçimde; guatr tedavisi için alınan ilaçlar, bazı vitamin eksikliği için alınan ve kanser tedavisinin ilaçları da saç dökülmesine sebep olabilir. Bu tür dökülmelerde saç derisi sağlığını yitirmemiştir. Saç dökülmesi tedavisine gerek duyulmaz, bu sebeplerden kaynaklı dökülen saçlar bir zaman sonra kendiliğinden geri gelir.

Bazı saç dökülmesinin sebebi ise iç hastalıklarından kaynaklanmaktadır. Demir eksikliğine bağlı yaşanan kansızlık, guatr benzeri hastalıklar da saç dökülmelerine yol açabilmektedir. Bunun için hastalığın tedavisi gerekir.


Saçkıran Tedavisi Nasıl Yapılır?


Saç kıran sebebiyle de saç dökülmesi olabilir. Halk tarafından saç kıran olarak bilinen, alopesi areata hastalığının sebebi olarak saç derisi üzerinde, küçük yuvarlak boşluklar şeklinde saç dökülmesi olur. Saçkıranın Tedavisi için, kortizonlu krem veya saç dökülen bölgeye kortizon enjekte yapılabilir. Bazen sistemik kortizon tedavisi de yapılabilir.


Erkek Tipi Saç Dökülmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?


Bir başka saç dökülmesi tipi de erkek tipi saç dökülmesidir. Erkek tipi saç dökülmeleri, daha çok erkeklerde yaşanan, ancak son senelerde bayanlarda da görünmeye başlayıp, şakak ile tepe kısmındaki saçların tam olarak döküldüğü bir rahatsızlıktır. Böyle bir tip dökülmenin diğer bir adı da irsi saç dökülmedir. Erkeklerde bu tarz saç dökülmesi şakak ile tepede görülürken; kadınlarda kafa cildinin, üst kısmında seyrelme halinde görünür. Saçların seyrelme olduğu kısımların kenarlarında, olgunluğa ulaşmamış kısa, ince ve kıl ucuna doğru giderek zayıflayan saçlar bulunur.

Erkek tipi saç dökülmesi tedavisi için, 6 ay süresince günde 2 kez solüsyon tedavisi yapılır, erkeklerde %30 civarı, kadınlar da ise daha fazla fark edilir bir oranda saç artışı olur. Bu tedavi usulü, saçlarında seyrelme olan, ancak tam olarak kelleşmenin başlamadığı hastalar için çok daha uygun bir tarzdır. Böyle bir tedavi, yaşlı kadınların saç dökülmeleri için etkilidir. Diğer bir tedavi yöntemi ise erkek hastalar, günde 2 kez alınan hap tedavisidir. Doktorun tavsiye ettiği önereceği bu haplar, saç kökünü aktif hale getirip, saçın tekrar çıkmasını sağlar.

Saç Dökülmesi Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Rahim İltihabı Bitkisel Tedavi

Rahim İltihabı Bitkisel Tedavi

Haber Bülteni

Güncel

Bebeklerde Nezle Tedavisi

Bebeklerde Nezle Tedavisi

Güncel

Köpeklerde Uyuz Tedavisi ve Tedavi Yöntemleri

Köpeklerde Uyuz Tedavisi ve Tedavi Yöntemleri