Kan Kanseri Tedavisi Kan Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kan Kanseri Tedavisi Kan Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Kan Kanseri Tedavisi: Bir hastalık grubu olarak isimlendirilen kan kanseri diğeri ismi lösemidir. Çünkü bu hastalıklar, vücuttaki bütün büyük kemiklerin iç bölümü döşeyen ve kan yapımını sağlayan kemik iliğinde gelişmiştir. Diğer kanser türleri ile benzer özellikler göstermektedirler. Kan kanseri bir hastalık grubu olduğu için birçok farklı tipi vardır. Ancak bütün kan kanseri ortak özelliği vücudu mikroplara karşı koruyan lökositlerin (Akyuvarlar) kontrol edilemeyecek miktarda çoğalmasıdır. Bu lökositlerin kontrolsüz bir şekilde çoğalması sonucu bunlar vücudu savunamayacak bir hale gelir ve eritrosit (Alyuvar) ve trombosit gibi öteki kan hücrelerinin görevini aksatmasına sebep olur. Normalde 1 mm3 kanda 5 milyon kadar eritrosit ve 4-11 bin arasında lökosit bulunmaktadır. Kan kanserinde ise lökosit sayısı 1 mm3 kanda 1 milyona kadar çıkabilir.


Kan Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır?


Kan kanseri tedavi edilebilecek hastalıklar grubuna katılmıştır. Artık, kan kanseri olan çocukların yarısından fazlası iyileşebilmektedir. Aslında çocuklarda kanser türü hastalıklar pek görülmez; çocuklarda görülen her üç kanserden birisi kan kanseridir ve tedavi edilmezse ölüme sebep olur. Kan kanseri tanısı oldukça kolaydır. Yapılacak olan kan sayımı ile akyuvarlarda anormal artış olup olmadığı kolaylıkla anlaşılmaktadır. Ayrıca kemik iliği başta olmak üzere kan yapıcı dokulardan alınan örnekler ile daha ayrınıtılı olarak inceleme yapılabilir. Böylece kan kanserinin tipi belirlenebilir. Kan kanserinin tedavisindeki amaç, kanda mevcut olan akyuvarların sayısını azaltmaktır. Bunun için cerrahi uygulanamayacağından dolayı tedavinin temeli kanser ilaçlarının kullanılmasıdır. Yapılan bu tedavi ile kanser hücreleri azaltılmaya çalışılır. Bu tedavi, ışın tedavisi (Radyoterapi) ile uygulanır. Kanserli hücreleri öldürmek ve çoğalmasını engellemek için hastalıklı dokulara belli ölçüde X ışınları uygulanır. İlacın ölçüsünün muntazam olması, kan kanseri tipine uygun ilaç seçimi ve tedavi süresinin doğru ayarlanması iyileşme sürecini oldukça arttırır. Oldukça yoğun bir tedavi uygulandığından dolayı hasta oldukça sarsılır. Eğer tedavinin sonunda hastalık tekrar nüksederse tedavi tekrarlanır. Kan kanseri hastalarda görülen saç dökülmesi, bulantı, kusma ve enfeksiyonlara eğilimin artması kemoterapinin yan etkilerindendir.

Kemoterapi sonrası kemik iliği nakli ile tamamen iyileşme ihtimali ise oldukça yüksektir. Ölümcül ve akut kan kanseri tiplerine uygulanır. Eğer ilaç tedavisi yeterli olmaz ise kemik iliği nakli yapılmaktadır. Bu işlem yapılırken kemik iliğinde bulunan kanserli hücreler parçalanarak yok edilir. Daha sonra ise hastanın yakın akrabasından alınacak olan kemik iliği vücuda şırınga edilir. Alınan bu yeni ilik, doku uyuşmazlığı olmaz ise sağlıklı akyuvar hücrelerini üretir. Bütün organ nakillerindeki (Veya doku nakli) gibi hasta ve kemik iliği veren arasında kemik iliği hücreleri mutlaka uyuşması gerekir. Eğer uyuşmazsa kan kanseri hastasının vücudu bunu yabancı madde olarak algılar ve yok etmek ister. Yani reddetmiş (Doku-organ reddi) olur. Bu sorun, özellikle yaşlılarda çok sık görüldüğünden 50 yaşından sonra kemik iliği nakli pek yapılmaz. Günümüzde her 3 kan kanserinden birine uygun bir verici bulunur. Kan kanseri olan hastalarda bağışıklık sistemi yeni hücrelere çok şiddetli tepki verdiğinden dolayı, bunu önlemeye yönelik çalışmalar devam etmektedir. Bilim adamları kemik iliği verecek kişilerin hücrelerini ayırarak bağışıklık sisteminin tepkisini engelleyebileceğini düşünüyorlar. Fakat bu araştırmalar daha çok uzun zaman alacağını göstermektedir.

Kan Kanseri Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kılcal Damar Çatlaması Tedavisi

Kılcal Damar Çatlaması Tedavisi

Güncel

Yağlı Egzama Nasıl Tedavi Edilir?

Yağlı Egzama Nasıl Tedavi Edilir?

Güncel

Bebeklerde Reflü Tedavisi ve Tedavi Yöntemleri

Bebeklerde Reflü Tedavisi ve Tedavi Yöntemleri

Hemofili Tedavisi Hemofili Nasıl Tedavi Edilir?

Hemofili Tedavisi Hemofili Nasıl Tedavi Edilir?

Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı

Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı

Aids Tedavisi Aids Nasıl Tedavi Edilir?

Aids Tedavisi Aids Nasıl Tedavi Edilir?

Parkinson Tedavisi Parkinson Nasıl Tedavi Edilir?

Parkinson Tedavisi Parkinson Nasıl Tedavi Edilir?

Kalın Bağırsak Kanseri Tedavisi

Kalın Bağırsak Kanseri Tedavisi

Ses Tellerinde Nodül Tedavisi

Ses Tellerinde Nodül Tedavisi