Neurofeedback Tedavisi Neurofeedback Nasıl Tedavi Edilir?
12 Temmuz 2024

Neurofeedback Tedavisi Neurofeedback Nasıl Tedavi Edilir?

Neurofeedback Tedavisi

Neurofeedback tedavisi, beyin dalga aktivitelerini monitörize ederek ve bu aktiviteleri düzenleyerek gerçekleştirilen bir tedavi yöntemidir. Nasıl ki kalbin elektriksel aktivitelerini gözlemlemek için elektrokardiyografi (EKG) kullanılıyorsa, beyin dalga amplitüdlerindeki değişiklikleri tespit etmek ve düzenlemek amacıyla neurofeedback tedavisi uygulanmaktadır. Bu tedavi yöntemiyle, beynin elektriksel aktiviteleri ve beyin dalgaları artık bilgisayar ekranında gözlenebilir hale getirilmektedir.

Neurofeedback Tedavi Süreci

Neurofeedback tedavi uzmanı, hastanın beyin dalgalarını ekranda izleyerek ve normale göre sapmalar gösteren değerleri belirleyerek her seansa özel bir çalışma protokolü düzenler. Neurofeedback seansı esnasında, ses ve görüntülü uyaranlar ile hastaya geri bildirim verilerek kişinin tepkilerini kontrol etmeyi öğrenmesi sağlanır. Bu uygulamalar beynin bisiklete binmeyi öğrenmesine benzetilebilir. Neurofeedback tedavisi, hastanın dağınık ve kontrol dışı çalışan dikkat sistemini belirli protokollerle çok daha verimli çalışmasını sağlamaktadır.

Neurofeedback Tedavisinde İlaç Kullanımı

Neurofeedback tedavisi ilaçsız bir uygulama biçimidir. Hastaya dışarıdan ilaç, elektrik veya başka herhangi bir madde verilmez. Sadece saçlı deriye yerleştirilen elektrotlar aracılığıyla beyin dalgaları ve beynin elektriksel hareketlerinin ekranda görüntülenmesi sağlanır.

Neurofeedback Tedavisinin Uygulama Alanları

Neurofeedback tedavisi pek çok alanda kullanılabilen bir yöntemdir. En yaygın kullanım alanları arasında dikkat dağınıklığı, stres yönetimi ve özel öğrenme güçlüğü bulunmaktadır. Özellikle dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) tedavisinde sıklıkla tercih edilmektedir. İlaç tedavisinin tercih edilmediği veya çeşitli sebeplerle ilaç tedavisinin uygun olmadığı durumlarda DEHB'li çocuk ve ergenlerde neurofeedback tedavisi tercih edilmektedir.

Neurofeedback ve Beyin Dalgalarının Kontrolü

Neurofeedback tedavisi, beynin bir çeşit yeniden öğrenme yöntemidir. Hiperaktivite bozukluğu ve dikkat eksikliği olan bireylere beyin dalgaları konusunda gerçek zamanlı geri bildirimler verilerek, sürdürülebilir ve odaklanmış dikkatin nasıl sağlanacağı ve devam ettirileceği öğretilmektedir. Özellikle dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunda, beynin ön kısmı olan prefrontal kortekste, düşük frekanslı Theta dalgalarının amplitüdlerinde artış ve yüksek frekanslı Beta dalgalarının amplitüdlerinde düşüş gözlenmektedir. Neurofeedback tedavi seansları sırasında uygulanan protokoller, beyindeki Theta-Beta dalga amplitüdlerinin normal değerlere ulaşmasını sağlamaktadır.

Neurofeedback Tedavisi Kaç Yaşında Uygulanabilir?

Neurofeedback tedavisi, nöroterapistin yönlendirmesine uyum sağlayabilecek çocukluktan erişkinliğe kadar her yaştan bireyde uygulanabilir. Neurofeedback tedavi seansları her bireyde farklı sürede ve farklı oranda fayda sağlamaktadır. İlk olumlu etkinin gözlenmesi yaklaşık 10-12 seans sonrasında olmakla beraber, sağlanan bu fayda düzeyine göre seans sayıları düzenlenecektir. Neurofeedback tedavi seanslarının uygulanma sıklığı haftada 1-2 seans olarak önerilmektedir. Bu sıklık, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletlerinde yayımlanan klinik çalışmalar tarafından desteklenmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Uyuz Tedavisi Uyuz Nasıl Tedavi Edilir?

Uyuz Tedavisi Uyuz Nasıl Tedavi Edilir?

Güncel

Felç Tedavisi Felç Nasıl Tedavi Edilir?

Felç Tedavisi Felç Nasıl Tedavi Edilir?