Sistit Tedavisi Sistit Nasıl Tedavi Edilir?
22 Haziran 2024

Sistit Tedavisi Sistit Nasıl Tedavi Edilir?

Sistit Nedir?

Sistit, idrar yolu enfeksiyonunun mesanede görülen iltihaplanmasıdır. İdrar yolları ve üreme sisteminde daha sık rastlanan bir hastalıktır. Sistit hastalığı, kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülür. Bunun nedeni, kadınlarda idrarı mesaneden dışarı taşıyan kanalın erkeklere göre daha kısa olmasıdır. Kadınlardaki bu farklı durum, menopoz ile birlikte değişikliğe uğrar ve bakterilere karşı hassaslaşır. Sistit zamanında tedavi edilmezse böbreklerde ve mesanede kalıcı hasarlara yol açabilir.

Sistit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sistitin hem teşhisi hem de tedavisi genellikle kolaydır. Önemli olan, doktora gitmekte gecikmemek ve tedaviye uygun davranmaktır. Tedavi zamanında yapılmazsa böbreklerin de iltihaplanmasına yol açabilir. Sistitin oluşmasında bakteriyel enfeksiyonların rolü büyüktür. Yetersiz tuvalet ve el temizliği, sistitin nedenlerinden biridir. Erkeklere göre daha çok kadınlarda rastlanan sistit, menopoz ve gebelik dönemlerinde daha sık görülür.

Sistitten Korunma Yolları

Sistite yakalanmamak için dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır:

  • Bol su tüketmek: Vücuttaki iltihabın dışarıya atılmasında önemli bir rol oynar.
  • İdrar kesesinin dolduğu hissedildiğinde tuvalete gitmek ve idrar kesesini tam olarak boşaltmak.
  • Pamuklu iç çamaşırı tercih etmek ve dar pantolon giymekten kaçınmak.
  • Tuvalete gidildiğinde önden arkaya doğru temizlik yapmak.
  • Kahve, meyve suyu, asitli içecekler ve acı gıdalardan uzak durmak.

Sistit Belirtileri ve Tanı

Sistitin belirtileri olan kişiler, uzman bir doktora gidip şikayetlerini anlattıklarında, doktorun vereceği basit bir idrar tahlili ile uygun tedavi yöntemi uygulanır. Bakterilerden kaynaklanan sistitin genellikle tedavisi antibiyotiktir. Eğer antibiyotik tedavisinden sonra bir rahatlama görülmezse, mutlaka doktora tekrar gidilmeli ve sebebi araştırılmalıdır. Sistit zamanında tedavi edilmezse daha ciddi sorunlara yol açabilir.

Sistit Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sistit tedavisinde en önemli şey bol bol su içmektir. Bununla birlikte, evde yapabileceğiniz bazı doğal yöntemler de tedaviye yardımcı olabilir. Örneğin, yarım su bardağı suyun içerisine bir çay kaşığı soda ekleyip içmek, idrar asitlerinin azalmasına yardımcı olabilir. Ayrıca, bitkisel tedavi yöntemleri de bulunmaktadır, ancak bunları uygularken mutlaka doktora danışılmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Romatoid Artrit Bitkisel Tedavi

Romatoid Artrit Bitkisel Tedavi

Haber Bülteni

Güncel

Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı

Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı

Güncel

Akciğer Kanseri Bitkisel Tedavi

Akciğer Kanseri Bitkisel Tedavi

Güncel

Huzursuz Bacak Sendromu Tedavisi

Huzursuz Bacak Sendromu Tedavisi