Hamilelikte Mantar Tedavisi Mantar Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Hamilelikte Mantar Tedavisi Mantar Nasıl Tedavi Edilir?

Hamilelikte mantar tedavisi: Hamilelik döneminde birçok kişide sıklıkla görülen mantar hastalığı kadınlarda büyük problemlere yol açmaktadır. Kişinin günlük hayattaki aktivitelerini sınırlayan yaşam kalitesini düşüren ve mantarın bulunduğu yer dolayısı ile kaşıntı oluştuğunda sıkıntılı bir hal oluşturan bu hastalık doktor kontrolü altında tedavi edilebilmektedir. Hamilelikte mantar özellikle 2. Aydan sonra kişide oluşmaktadır ve hamilelik yaşayan birçok kişide sıkça görülen bir problemdir. Hamilelikte mantar kişide ince, beyaz bir akıntıya neden olmaktadır. Bu arada kaşıntıya ve vulvada yani cinsel organın dış kısmında kaşıntılar sonucu tahriş ve acıların oluşumuna da neden olmaktadır. Mantar tedavisi oldukça kolaydır. Fakat hastalığın tekrarlama ihtimalide bulunmaktadır. Gebelik döneminde mantar kişinin cinsel hayatına da olumsuz yönde etki etmektedir. Kişinin cinsel ilişki sırasında ağrı ve çeşitli rahatsızlıklar yaşaması ve bunun yanında idrar sırasında yanma ve acı hissetmesi mantar hastalığının neden olduğu belirtiler arasında yer almaktadır. Hamilelikte mantar tedavisi kesinlikle evde ilaç ve kremlerle yapılmamalıdır. Mutlaka doktor kontrolü gerektirir ve tüm tedavide kullanılacak olan ilaçlar ve kremler doktor kontrolünde olmalıdır. Hamilelik nedeni ile bebeğin sağlığı göz önünde bulundurularak gerekli olan tüm tahlil ve tetkikler yapıldıktan sonra tedavi sürecine karar verilmelidir. Gebelikte mantar tedavi kişide bulunan mantar enfeksiyonunun çeşidine göre yapılmaktadır. Bazen tedavi 3 günde tamamlanırken bazen 10 güne kadar uzamaktadır. Kişide bulunan mantar enfeksiyonu tedavinin süresini ve tedavide kullanılacak olan ilacı belirleyici bir unsurdur. Hamilelikte mantara sebep olan en sık mantar tipi kandidadır.


Hamilelikte mantar tedavisinde yer alan seçenekler

  • Hamilelikte mantar tedavisinde ilaç kullanımı: Hamilelikte ilaç tedavisi çoğu zaman uygun görülmemektedir. Buna rağmen doktorun uygun gördüğü bir durum var ise kişi ancak o zaman kullanmayı tercih etmelidir. Mantar hastalığında ağız yolu ile alınan ilaç kişide gebelik ve emzirme döneminde tercih edilmeyen bir durumdur. Hamile olan kadının ve karnındaki bebeğin durumu göz önünde bulundurularak tüm gerekli tetkikler yapıldıktan sonra doktor gözetimi atında kullanılabilir.
  • Hamilelikte mantar tedavisinde krem kullanımı: Krem kullanımı vajinanın dış kısmında bulunan mantar bölgesine uygulanabilmektedir. Mantar oluşan bölgeye kremi sürerek o bölgede mantar şikâyetlerinin azalmasına hatta yok olmasına fayda sağlayacaktır. Fakat krem mantar olan bölgede etkili olmuyor ve şikâyetler devam ediyorsa doktora başvurup tedavi hakkında bilgi vermenizde fayda vardır.
  • Hamilelikte mantar tedavisinde fitil kullanımı: Hamilelikte fitil kullanımı %80 derecede etkili olan ve hastalığı tedavi eden bir yöntemdir. Hamilelikte mantar tedavisinde oldukça etkili olan fitil doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır. Hamilelikte kullanılacak en hafif ilaçlar bile doktor tavsiyesi olmadan kullanılmaması gerekmektedir.

Hamilelikte Mantar Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Romatoid Artrit Tedavisi

Romatoid Artrit Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sık İdrara Çıkmanın Bitkisel Tedavisi

Sık İdrara Çıkmanın Bitkisel Tedavisi

Madde Bağımlılığı Tedavisi

Madde Bağımlılığı Tedavisi

Diyabet Tedavisi Diyabet Nasıl Tedavi Edilir?

Diyabet Tedavisi Diyabet Nasıl Tedavi Edilir?

Haşimato Tedavisi Haşimato Nasıl Tedavi Edilir?

Haşimato Tedavisi Haşimato Nasıl Tedavi Edilir?

Akciğer Enfeksiyonu Tedavisi ve Tedavi Yöntemleri

Akciğer Enfeksiyonu Tedavisi ve Tedavi Yöntemleri