İdrar Yolu İltihabı Bitkisel Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

İdrar Yolu İltihabı Bitkisel Tedavisi

İdrar yolu iltihabı bitkisel tedavi, toplumda en fazla kadınları etkileyen idrar yolu iltihabı öncelikle tıbbi tedavilerle kontrol altına alınarak tedavi edilmelidir. Bunun yanında bitkisel kürlerle tedaviyi desteklemekte faydalı etkiler yapacağından, doktora danışarak bitkisel tedavi yöntemleri de kullanılabilir. Kış aylarında daha sık etkili olan idrar yolu iltihabı için genellikle antibiyotik tedavisi önerilir. Bu rahatsızlık sürekli tekrarlama eğilimde olduğu içinde, bitkisel tedavi önerileri doğal bir seçenek olabilir. Hem idrar yolu iltihabından korunmak için hem de rahatsızlığın daha kolay tedavi edilmesinde yardımcı olması nedeniyle şifalı bitkilerde destek alınabilir. Bu tedavilerin faydası idrar miktarının artmasını sağlamak ve iltihaba neden olan enfeksiyonun daha kolay tedavi edilmesini sağlamaktır. Bu tür tedavileri uygularken bol miktarda su içmeyi de ihmal etmemelisiniz. Her türlü rahatsızlıkta kullanılan bitkisel kürlerin kullanımında mutlaka doktora danışılmalıdır. Özellikle hamile olanlar, emzirenler ve çocuklar bitkileri danışmadan kullanmamalıdır.


İdrar yolu iltihabı bitkisel tedavi önerileri


Kızılcık meyvesi: İdrar yolu iltihabında kızılcık meyvesinin suyunu her gün 3-4 bardak olarak tüketebilirsiniz. İçeriğinde bulunan hipürik asit sayesinde idrardaki asitliği arttıran kızılcık suyunun çok faydasını görebilirsiniz. Bu etkisi iltihaba neden olan bakterilerin mesaneye yapışarak bu alanda birikmesine engel olur. Hem iltihabın yayılmasını engeller hem de ilerlemesini azaltır. Ayrıca idrar yolu iltihabı nedeniyle ortaya çıkan şikâyetlerde azalır.

Karnabahar: İdrar yolu iltihabı kışın daha fazla etkili olur. Bu nedenle kolayca bulabileceğiniz karnabahar sebzesini bitkisel tedavide kullanmanızı tavsiye ederiz. Kürü hazırlamak için orta boyda bir karnabaharı bir litreden az suyun içinde haşlayın. Bunu süzerek kenarda soğutun. Karışımın yarısını ılık olarak sabah aç karnına ya da tok karnına, kalan yarısını da aynı şekilde akşamları için. Bu uygulamayı her gün taze olarak hazırlamalısınız. Buna 7 gün boyunca devam edin. Daha sonra tedaviye 3 gün ara vererek, yeniden 7 gün boyunca tekrarlayın. Aynı tertibe 3 gün ara verip, 7 gün yine tekrarlayın. Böylece toplamda 3 kür uygulayacaksınız, 21 gün karnabahar suyu içmiş olacaksınız. İdrar yolu iltihabı için oldukça faydalı olduğu göreceğiniz karnabaharı taze olarak kullanmalısınız. Bunu uygularken mutlaka C vitamini de almalısınız. Özellikle kronikleşmiş olan idrar yolu iltihabına karşı faydalı olacak bir kürdür. İçeriğindeki anti bakteriyel maddelerle karnabahar mucize bir sebzedir.

Altınbaşak otu: İdrar söktürücü ve mikropları öldüren etkisiyle, idrar yolundaki iltihaplanmaya engel olur. Aynı zamanda krampları da azaltır. Yemek aralarında 1 su bardağı kaynamış sıcak suda demlediğiniz 2 çay kaşığı altınbaşak otunu süzerek ılık ılık için. Her defasında çayı taze olarak demleyin. Bol su içerek bitkisel tedaviyi mutlaka destekleyin.

Ardıç meyvesi: İdrar yolu iltihabı bitkisel tedavi seçeneklerinden olan ardıç meyvesi tedavi için 4-6 hafta kullanılabilir. Hem idrar söktürür hem de iltihap nedeniyle oluşan krampların etkisini azaltır. Bunu çay gibi demleyerek hazırlayabilirsiniz. Gün içinde 2-3 fincan içebilirsiniz.

Bayır turbu: bu bitkiyi tekrarlayan idrar yolu iltihabı sorunu olanlar uygulayabilir. Mikropları öldüren etkisi bulunmaktadır. Bayır turbu günde 20 gram kadar taze olarak tüketilmelidir. Kullanım süresi 4-6 hafta olarak uygulanabilir.

Maydanoz: Enfeksiyonlarda oldukça yaralı etkileri olan maydanozun aynı zamanda idrarı arttıran bir etkisi vardır. Günde 3 kez kaynar suda maydanozu demleyerek içebilirsiniz.

Limon: Mikropları kıran etkisiyle limon suyunu idrar yolu iltihabı olanlar içebilir. Arzu edenler biraz suyla seyrelterek içebilir. Kronik idrar yolu iltihabına çok iyi gelir.

Melisa oğul otu: 1 su bardağı sıcak suda biraz oğul otu koyarak demleyin. Dinlenmiş karışımı süzerek sabah ve akşam günde 2 kez içebilirsiniz. Bu bitkisel çayı idrar yolu iltihabı bitkisel tedavi tercihi olarak tedavide 25 bardak kadar içebilirsiniz.

İdrar Yolu İltihabı Bitkisel Tedavi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Apse Tedavisi Apse Nasıl Tedavi Edilir?

Apse Tedavisi Apse Nasıl Tedavi Edilir?

Tavuk Hastalıkları Bitkisel Tedavi

Tavuk Hastalıkları Bitkisel Tedavi

Boy Uzatma Tedavisi Boy Uzatma Yöntemleri

Boy Uzatma Tedavisi Boy Uzatma Yöntemleri

Sıtma Tedavisi Sıtma Nasıl Tedavi Edilir?

Sıtma Tedavisi Sıtma Nasıl Tedavi Edilir?

İlaç Alerjisi Tedavisi İlaç Alerjisi Nasıl Tedavi Edilir?

İlaç Alerjisi Tedavisi İlaç Alerjisi Nasıl Tedavi Edilir?

Güncel

İnsülin Direnci Tedavisi

İnsülin Direnci Tedavisi

Güncel

Aft Tedavisi Aft Nasıl Tedavi Edilir?

Aft Tedavisi Aft Nasıl Tedavi Edilir?