Obsesyon Tedavisi Obsesyon Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Obsesyon Tedavisi Obsesyon Nasıl Tedavi Edilir?

Obsesyon Nedir, Obsesyon hastalığı obsesif kompulsif bozukluk olarak bilinen, bireyleri tekrarlayıcı davranışlara ve düşüncelere itekleyen bir hastalıktır. Obsesyon hastaları, kontrol edemedikleri saplantılı fikir ve davranışlara sahiptirler. Haliyle bu düşünce ve davranışlar sebebiyle huzursuz olurlar.


Obsesyonun Tedavisi Var mıdır?


Obsesyon hastalığı kendi kendiliğine geçebilecek bir hastalık değildir. Bu nedenle obsesyonun tedavi edilmesi oldukça önemlidir, tedavi edilmedikçe daha ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Obsesyon tedavisindeki en iyi yöntem ilaç tedavisi ve bilişsel davranışçı terapidir.


Obsesyon Tedavisinde Bilişsel Davranışçı Terapi


Obsesyon tedavisinde genellikle maruz bırakma terapisi adı verilen tedavi yöntemi kullanılmaktadır. Bilişsel davranışçı terapinin obsesyon tedavisindeki hedefi, obsesif kompulsif bozukluğu hastalığında yer alan ritüellerin gerçeğe dönüştürülmeden, korkular ve davranışlar ile yüz yüze gelinmesi ve bu sayede de ritüel gerçekleşmediğinde ortaya çıkan anksiyetenin giderilmesinin sağlanmasıdır. Bu bilişsel davranışçı terapi yöntemi, obsesyon hastalığına sahip olan kişilerde sıklıkla görülmekte olan abartılı ve felaketler içeren düşünceleri azaltmaya odaklıdır.


Obsesyon Tedavisinde İlaç Kullanımı


Obsesyon tedavisinde çoğunlukla trisiklik adı verilen antidepresanlar, selektif serotonin geri alım inhibitörleri işe yarayan bir konumdadır. Obsesyon hastalığına sahip olan hastaların ilaç ve bilişsel davranışçı terapiye cevap verilmediği veya yetersiz yanıt alındığı ciddi obsesif kompulsif bozukluğu vakalarında Elektrokonvulsif tedavi yani Ekt veya beyin cerrahisi yöntemleri kullanılabilir. Ekt tedavisi sırasında obsesyon hastalığına sahip olan kişinin başına 2 adet elektrot takılır ve beyne nöbetlere neden olan birtakım elektrik şokları verilir. Bu nöbetler sayesinde beyinde nörotransmitterler salgılanmaya başlar.

Süreklilik devam ettiren obsesyon tedavisi sayesinde obsesyon hastalığına sahip olan kimseler normal veya normale yakın bir ömür sürerler. Erken teşhis hayat kurtarır.

Obsesyon Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Omuzda Kas Yırtılması Tedavisi

Omuzda Kas Yırtılması Tedavisi