Ms Tedavisi Ms Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ms Tedavisi Ms Nasıl Tedavi Edilir?

Ms Tedavisi, ne kadar erken teşhis edilir ise o kadar tedavi edilebilirliği artmaktadır. Aynı şekilde Ms tedavisi ne kadar erken başlarsa, ileride ortaya çıkabilecek olan sorunlar o kadar erken engellenebilmektedir.


Peki Ms Tedavisi Var mıdır?


Günümüze dek MS hastalığını tam olarak tedavi edici bir yöntem bulunmamaktadır. Ancak sadece hastalığın ilerleyişini engelleyecek veya yavaşlatacak olan bazı ilaçlar ve koruyucu tedaviler bulunmaktadır. Ms tedavisi esasen 4 aşamada özetlenebilmektedir.

Atak Tedavisi: Akut MS atakları sırasında uygulanan tedavi yöntemidir. MS atağının kısa sürmesi ve tam anlamıyla iyileşebilmesi amacıyla yüksek miktarlarda kortizon içeren ilaçlar kullanılmaktadır. Atağı geçirmek amaçlı olan Ms tedavisinde çoğunlukla intravenöz yani damar içerisine prednol etken maddeli ilaç günde 1000 mglık dozlar halinde uygulanır. Tedaviler arasında farklı yöntemler olmakla birlikte genellikle kişiye göre bu Ms tedavisi 3-10 gün süresince hastalara uygulanmaktadır. Atağın ciddiyetine ve hastanın yanıtına göre tedavi yöntemi, ilerleyen zamanlarda tekrarlanmalıdır. Bazı hastalarda ise oral yollar ile kortizon tedavisi de kullanılmaktadır.

Koruyucu Tedavi: Koruyucu Ms tedavisinde kullanılan ilaçlar, MS ataklarının tekrar ortaya çıkmasını engellemek ve beyin MR'ında yeni plak oluşumlarını önlemek ile görevlidirler. Koruyucu Ms tedavisi sayesinde MS hastası kimseler, uzun yıllar boyunca atak olmaksızın yaşayabilmektelerdir. Koruyucu Ms tedavileri, ms hastalığında özellikle birince ve ikinci basamak MS tedavisi olarak söylenebilir. Birinci basamak Ms tedavisi, hastalığın erken dönem tedavisinde kullanılması gereken yöntemlerdir. İkinci basamak Ms tedavisi ise birinci basamakta kontrol altına alınamayan nöbetler için kullanılmaktadır. Türkiye'de Sağlık Bakanlığınca onaylanmış 4 adet birini basamakta kullanılabilecek ilaç bulunmaktadır:
  • İnterferon ß-1a (Avonex)
  • İnterferon ß-1a (Rebif)
  • İnterferon ß-1b (Betaferon)
  • Glatiramer Asetat (Copaxone)
Birinci basamak tedaviler, Ms tedavileri aralarında oldukça güvenilir yöntemlerdendir. Uzun yıllardan beridir kullanılan tek yöntemlerdendir.

Belirti Giderici Tedavi: Belirti giderici olan Ms tedavisinde kullanılan ilaçlar, MS hastalığının düzeni için herhangi bir faydası ya da zararı bulunmamaktadır. Kullanılan bu ilaçlar ancak MS hastalığının belirtilerinin giderilmesini sağlamaktadır. Hastada görülen belirtilere göre ağrı kesici, anti-depresan, kas gevşeticiler, yorgunluk giderici ilaçlar, idrar sökücüler, antiepileptik ilaçlar verilebilmektedir.

Fizyoterapi: Fizik tedavi, MS hastalığında ilaçlar kadar önemli yer tutmaktadır. Hastalarda sıklıkla gözlemlenen his kayıpları, güçsüzlükler, denge bozuklukları, sakarlıklar gibi birçok problemlerin iyileşebilmesi amacıyla fizyoterapiler MS hastalığının tedavisinde önemlidir. Düzenli egzersizler, bütün insanlar için önemli olsa da MS hastaları için çok daha önemli bir konumdadır.


MS Tedavisinde Ne Gibi Yenilikler Vardır?

  • Teriflunamid
  • Alemtuzumad isimli ilaçlar Ms tedavisinde gerçekleşen yenilikler olarak sayılabilmektedir.

Ms Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Yüzde Kılcal Damar Tedavisi

Yüzde Kılcal Damar Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Zona Hastalığı Bitkisel Tedavi

Zona Hastalığı Bitkisel Tedavi

Sivilce İzi Tedavisi Sivilce İzi Nasıl Tedavi Edilir?

Sivilce İzi Tedavisi Sivilce İzi Nasıl Tedavi Edilir?

Mide Ülseri Tedavisi Mide Ülseri Nasıl Tedavi Edilir?

Mide Ülseri Tedavisi Mide Ülseri Nasıl Tedavi Edilir?

Diş Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş Tedavisi Nasıl Yapılır?

Alt Islatma Tedavisi Alt Islatma Nasıl Tedavi Edilir?

Alt Islatma Tedavisi Alt Islatma Nasıl Tedavi Edilir?