Kronik Sinüzit Tedavisi Kronik Sinüzit Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kronik Sinüzit Tedavisi Kronik Sinüzit Nasıl Tedavi Edilir?

Kronik Sinüzit Tedavisi, Sinüslerin iltihaplanması sonucu oluşan sinüzit, ülkemizde görülen oldukça önemli bir sağlık problemidir. Sinüs deliklerinin tıkanması ile ortaya çıkan hastalık kronik hale geldiğinde kişinin hayat kalitesini olumsuz anlamda etkilemektedir. 12 haftadan daha fazla süren ve hastalığın seyri esnasında akut ataklar ortaya çıkan kronik sinüzit sinüslerin havalanmasını engelleyen burun içindeki et büyümesi ve kıkırdak eğriliği gibi neden nedenlerden kronik hale gelir ve bu sağlık problemi tedavi edilmediği zaman akciğer, göz ve beyin gibi organlar için oldukça büyük bir risk oluşturur. Akut olan sinüzit medikal olarak yani ilaçlarla hızlı bir şekilde tedavi edilebilir, bazı durumlarda ise tedavi edilmeden düzelebilir. Ancak kronik sinüzittte sinüslerin deliğini tıkayan problem ilaçlarla tedavi edilemez. Kronik sinüzitte sinüs delikleri genişletilir ve sinüslerin içine hava girişi sağlamak üzere bir cerrahi yöntem uygulanır. Cerrahi tedavide tedavinin amacı öncelikle sinüslerde bulunan iltihabı gidermekten çok sinüzite neden olan sorunları ortadan kaldırmak ve sinüslerin gerektiği gibi hava almasına yardımcı olmaktır.

Endoskopik kronik sinüzit tedavisi, endoskopik sinüs cerrahisi tüm dünyada 1990 yılından itibaren oldukça yüksek kaliteye sahip görüntü sağlayan endoskopların ile yapılan cerrahi yöntemlerden biridir. Burun endoskopları hastaya bir kesi yapılmadan burun boşluğunun ulaşmayı sağlayan karanlık ve dar yerlere kolaylıkla ulaşabilen optik aletlerdir. Endoskopik cerrahide, endoskopik yolla sinüs dediğine ulaşılır ve bu delik genişletilir. Endoskoplara kamera bağlanıp yapılan ameliyat aynı zamanda video olarak kaydedebilir ve tekrar izlenebilir. Kronik sinüzitte endoskopik sinüs cerrahisi hasta için konfor sağlamakla beraber ameliyattan sonra hasta hemen evine taburcu edilebilir ve bu cerrahi yöntemden 48 saat sonra kişi işine dönerek normal hayatına devam edebilir. Bu cerrahi yöntemde dışarıda hiçbir kesi izi olmaz ve yüzde morarma ya da şişme gibi durumlar ortaya çıkmaz. Hasta ameliyattan sonra ağrı hissetmez, bazı hastalarda ise hafif olabilen ağrılar ağrı kesici ilaçlarla kesilebilir.

Balon sinüsoplasti tedavisi, balon sinüsoplasti tedavisi kronik sinüzitte uygulanan diğer bir tedavi yöntemidir. Bu yöntem kalp damarlarının açılmasında başvurulan yöntemler ile aynıdır. Balon sinüsoplasti yönteminde, kapalı olan sinüs deliği bulunur ve sönmüş durumdaki balon bu deliye yerleştirilir. Daha sonra ise röntgen ile balonun doğru yere yerleştirilip yerleştirilmediği gözlenir ve ardından balona basınç verilerek balon şişirilir. Bu şekilde genişlemesi gereken sinüs deliği genişletilmiş olur. Bu yöntem, kanamaya neden olmadan burun içinde hiçbir dokuya zarar vermemesi ve tampona gerek kalmadan hızlı olarak iyileşme sağlanması bakımından oldukça önemli bir yöntemdir. Ayrıca cerrahi yöntemde ortaya çıkabilecek bazı komplikasyonlar bakımından oldukça güvenilir bir yöntemdir. Kronik sinüzit hastaları yalnızca 20 dakika süren bu tedaviden sonra rahatsızlığından oldukça kolaylıkla kurtulur ve bu tedavi yönteminden sonra iyileşme süresi hastanede kalış süresi çok kısadır.

Kronik Sinüzit Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni