Diş Kırılması Tedavisi Diş Kırılması Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Diş Kırılması Tedavisi Diş Kırılması Nasıl Tedavi Edilir?

Diş Kırılması Tedavisi, teşhis koymak için bir diş hekimini gerektirmeyecek şekilde bariz bir diş parçasının kaybını ifade eden kırılmaların tedavisini kapsar. Dişin kırılması, dişten bir parça kopması şeklinde olabileceği gibi, komple diş kaybı ile de ortaya çıkabilir.

Sinsi bir şekilde içten içe çürüyen ve özü koflaşan dişlerde görülen ya da daha önce dişte oluşmuş minik bir çatlağın zamanla ilerleyip diş içine sirayet etmesiyle dişin yapısal bütünlüğünün bozulması şeklinde görüldüğü gibi, farklı patolojik süreçlere bağlı oluşabilen kırıklar yanında, dişlerde görülen kırılmaların çoğunlukla sebebi travmalardır.

Travmalarda en sık zarar görme eğiliminde olan dişler, dışarıya çıkık pozisyonları dolayısı ile ön 1 numaralı kesici dişlerdir. Ön dişler kesme işlevleri yanı sıra yüzün estetik görünümünde de önem taşıdığından, kayıpları diğer dişlerden çok daha önemli görülmektedir.


Dişin tamamen kaybedilmesi


Dişin tamamen kaybıyla, tedavi için çok fazla bir seçenek kalmamıştır. Kırılmanın şekline ve dişe verdiği hasara bağlı olarak kopan diş, parçalanmamış ve bütünlüğünü muhafaza ediyorsa, doğal dişin diş hekimi tarafından tekrar yerine oturtularak çene kemiği ile doku bütünleşmesi denenebilir. Splint ile yerine tekrar sabitlenen dişin işlevini tekrar kazanma ihtimali vardır. Diş hekiminin görevi, sabitlenme işlemini uygulaması sonrasında, olası yara yeri enfeksiyonunu önlemek için antibiyotik tedavisine başlayarak dişin eski yerine tekrar uyum sağlama sürecinin enfeksiyon nedeniyle başarısız olmasını engellemek ve şiddetli oral bölge ağrılarının analjezikler ile giderilmesine çalışmaktır. Bundan sonra tedavinin olumlu olup olmadığını anlamak için, beklemek ve düzenli kontrollere giderek sonucu görmek dışında yapacak bir şey yoktur.

Total diş kaybında, reimplantasyon başarısız olursa ya zaten geride reimplante edecek bir diş kalmamış ya da diş kaybı bir çürük nedeni ile diş anatomik ve fizyolojik işlevin bozulmasına bağlı olarak orijinal dişi tekrar kullanma imkânı yok ise tedavi seçenekleri iyice daralır.

Dişin yerine konmasının mümkün olmadığı hallerde en iyi tedavi; çene kemiğinde diş vidası üzerine yapılan kron kaplama dental diş implantı protezidir. İmplant tedavisi olarak adlandırılan bu tedavi, günümüzde en olumlu sonuç veren diş kırılması tedavisidir.

İmplant dışında, yitirilen diş çevresindeki sağlam dişlerin de kesilerek üzerlerine geçirilecek bir köprü protez uygulaması ve aradaki kayıp dişin destek alarak yerinde durabileceği bir muadilinin yapılması da diğer bir tedavidir. Ancak hem sağlam dişlerin bilinçli bir şekilde kesilerek deformasyonunu gerektirmesi hem de olası komplikasyonlar ile diğer problemlere yol açabilen bu seçenek, implant tedavisi yanında artık çok tercih edilmeyen bir yöntemdir.


Kısmi Diş Kırılması


Kısmi diş kaybında, tedavi seçeneklerinin; kırığın yapısına, diş parçasının büyüklüğüne, dişin ağız içerisindeki yeri ve işlevine, genel ağız yapısı ve hatta hastanın yaşına göre belirlenmesi, tedavinin başarılı sonuç vermesi için çok önemlidir. Diş kırığını değerlendirecek hekimin bu konudaki tecrübe ve birikimi, tedavinin gidişatını birebir etkileyecek en büyük değişkendir.

Diş Kırılması Tedavisi, diş hekimliği pratiğinde oldukça efektif çözümleri olan bir olgudur. Bu çözümler insan vücudundaki diğer organlar için genellikle pek olası olmayan, organ kaybını takiben yerine tamamen işlevsel olan bir yenisinin konabilmesi seçeneklerininde olabildiği güzide tıp başarılarındandır.

Diş Kırılması Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Tedavisi Olmayan Hastalıklar

Tedavisi Olmayan Hastalıklar

İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi

İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi

Haber Bülteni