Tiroid Kanseri Tedavisi Tiroid Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?
26 Haziran 2024

Tiroid Kanseri Tedavisi Tiroid Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Tiroid Kanseri Tedavisi

Tiroid kanseri, tiroid bezinde bulunan hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalması sonucunda meydana gelen bir kanser türüdür. Genellikle boyunda bir kist veya tiroid bezi içinde bir nodül olarak kendini gösterir. Tiroid kanserlerinin tedavisi genellikle mümkündür ve hastaların yaşam süresini kısaltmaz. Tiroid kanserleri dört ana grupta sınıflandırılmaktadır: papiller, foliküler, medüller ve anaplastik tiroid kanserleri.

Papiller Tiroid Kanseri Tedavisi

Papiller tiroid kanseri, en sık rastlanan tiroid kanseri türüdür. Bu kanser türünde temel tedavi yöntemi cerrahidir. İnce iğne biyopsisi sonrasında, papiller tiroid kanseri teşhisi konulursa, tiroid bezinin tümör içeren kısmının veya tümünün cerrahi olarak çıkarılması yaygın bir uygulamadır. Cerrahi müdahalenin detayları, örneğin tiroid bezinin tamamının mı yoksa yarısının mı çıkarılacağı, boyundaki lenf bezlerinin temizlenip temizlenmeyeceği gibi kararlar, hastalığın özelliklerine göre uzman doktorlar tarafından verilir. Cerrahi tedavi sonrasında, radyoaktif iyot tedavisi de uygulanabilir.

Foliküler Tiroid Kanseri Tedavisi

Foliküler tiroid kanseri de cerrahi tedavi gerektiren bir kanser türüdür. İnce iğne biyopsisi sonrasında foliküler tiroid kanseri teşhisi konulursa, tiroid bezinin parazit içeren lobu ya da tamamı cerrahi müdahale ile çıkarılır. Bu kanser türünde boyundaki lenf bezlerine yayılma olasılığı papiller tiroid kanserine göre daha azdır, bu nedenle boyun lenf bezlerinin çıkarılması nadiren gereklidir. Cerrahi müdahale sonrasında, patoloji incelemesi yapılır ve gerekirse ek cerrahi müdahaleler planlanır. Radyoaktif iyot tedavisi de uzman doktorların tercihine göre uygulanabilir.

Medüller Tiroid Kanseri Tedavisi

Medüller tiroid kanserinde de tedavi cerrahidir. Tiroid bezinin tamamının çıkarılması, boyun orta hat ve göğüs kemiği arkasında bulunan lenf bezlerinin çıkarılması ve bazen de boyun yan taraflarındaki lenf bezlerinin temizlenmesi gerekebilir. Cerrahi tedavi sonrasında, ışın tedavisi de uygulanabilir. Medüller tiroid kanserinde radyoaktif iyot tedavisinin yeri yoktur. Bu kanser türünde en faydalı tedaviyi seçmek için ciddi bir tecrübe ve tıbbi bilgi gereklidir.

Anaplastik Tiroid Kanseri Tedavisi

Anaplastik tiroid kanseri, diğer tiroid kanserlerine göre çok daha hızlı ilerleyen ve genellikle ileri yaşlarda görülen nadir bir kanser türüdür. Bu kanser türü çok hızlı yayılır ve ameliyat veya diğer tedavi yöntemleri ile tümörün tamamen yok edilmesi oldukça zordur. Anaplastik tiroid kanseri tedavisinde cerrahi, kemoterapi ve radyoterapi gibi çeşitli yöntemler bir arada kullanılabilir, ancak tedavi genellikle zor ve karmaşıktır.

Ek Bilgiler

Tiroid kanseri tedavisinde kullanılan diğer yöntemler arasında hormon tedavisi, hedefe yönelik tedaviler ve immünoterapi bulunabilir. Bu tedavi yöntemleri, hastanın genel sağlık durumu, kanserin evresi ve türüne göre uzman doktorlar tarafından belirlenir. Tedavi sürecinde multidisipliner bir yaklaşım benimsenir ve endokrinologlar, cerrahlar, radyologlar ve onkologlar gibi farklı uzmanlık alanlarından doktorlar işbirliği içinde çalışır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Dikkat Eksikliği Tedavisi

Dikkat Eksikliği Tedavisi

Haber Bülteni