Artrit Tedavisi Artrit Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Artrit Tedavisi Artrit Nasıl Tedavi Edilir?

Artrit tedavisi: Artrit eklemlerdeki iltihaplanmaya verilen addır. Romatoid artrit, el eklemleri, el bileği, dirsekler ve ayak eklemlerinin öncelikle tutulduğu, altı haftadan uzun süreli seyir gösteren ve görülen eklemde hasara sebep olan; birçok organ ve sistemi de tutabilen otoimmün eklem iltihabı hastalığıdır. Hastalığın görüldüğü eklemde hasar oluşturarak sakatlığa sebep olur. Romatoid artrit, çokça görülen hastalık olup, her yüz bireyden birinde, yaşamının bir bölümünde görülür. Her yaşta gelişebilir, çoğunlukla 40-60 yaşlarında başlar. Kadınlarda erkeklerden üç kat daha fazlaca görülür.


Artrit hastalığında erken tedavi nasıl yapılır?


Artrit tamamen iyileştirilemezse de erken tedavi hastalığın ilerlemesini engeller ve şikâyetlerini azaltır. Artrit tedavisinde kullanılan ilaçlar şikâyetleri (Semptom) rahatlatan ilaçlar ve eklemlerdeki hasarı durdurarak, bu durumun devam etmesini sağlayan ilaçlar olarak ikiye ayrılırlar. Doktor aynı anda iki veya daha fazla ilaç kullanmanı önerebilir. Bunlar artrit tedavisinde belirli amaçlara hizmet eden ilaçlardır. Bu ilaçların bazılarının yan etkilerinden dolayı tedavi sırasında dikkatli takibi gereklidir. Ancak artrit mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Bundan dolayı hasta tedavi seçeneklerinde, tedavinin yararlarına karşı riskleri konusunda da mümkün olduğunca bilgilendirilmelidir. Artrit tedavisinde kullanılan ilaçlara bağlı yan etkiden şüpheleniyorsa doktora bildirilmelidir. Tedaviye rağmen, her şey yolunda giderken arı sıra küçük de olsa yakınmalar olabilir.

Yıllarca artrit hastaların eklemlerini korumak için dinlenmeleri gerektiği tavsiye edilmiştir. Günümüzde, doktorlar ve fizyoterapistler zarar vermeden egzersiz yaparak sağlıklı olmanın mümkün olabileceğini biliyorlar.


Artrit tedavisi düzenli fiziksel aktivite

  • Kasları ve kemikleri güçlendirir,
  • Yorgunluğu azaltır,
  • Esnekliği ve dayanıklılığı artırır
  • Genel olarak iyi olma hissini geliştirir.
Artrit hastalığında kasları güçlü tutmak, eklemleri esnek tutmak, kalp ve akciğerleri sağlıklı tutmak için egzersiz yapılmalıdır. Egzersizler eklem hareketlerinin yapılmasını kolaylaştıracaktır. Hastalığa bağlı olarak değişik oranlarda aktivite, egzersize ve dinlenmeye ihtiyaç duyulur. Egzersizlerin ve istirahatlerin nasıl ayarlanacağı uzmanlardan öğrenilmelidir. Eklem şiş, ağrılı ve sıcak olduğunda dinlenme eklem iltihabının azalmasına yardım edecektir. Dinlenme yatakta uzanma gibi genel olabilir.

Artrit Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Prostat Tedavisi Prostat Nasıl Tedavi Edilir?

Prostat Tedavisi Prostat Nasıl Tedavi Edilir?

Güncel

Horlama Tedavisi Horlama Nasıl Tedavi Edilir?

Horlama Tedavisi Horlama Nasıl Tedavi Edilir?