Fıtık Tedavisi Fıtık Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Fıtık Tedavisi Fıtık Nasıl Tedavi Edilir?

Fıtık Tedavisi: Fıtık, karın duvarında bilindiği anlamda bir yırtıktır; tedavisi bu yırtık yerin fiziki olarak onarılması işidir. Geçmiş yıllarda fıtık tedavisi, yırtık olan yerin dikilmesi şeklinde yapılırdı. Ortamda bulunan yumuşak dokuların dikilmesi esnasında yırtığın çevresinde ya da karşı tarafta meydana gelen gerginlik veya dikişin geçtiği yerlerde oluşan küçük iğne delikleri, karın duvarında yeni zayıf noktalar meydana getirirdi. Dikişle onarılan hastadaki bu zayıf nokta, zaman içerisinde zorlanmalardan dolayı ya aynı yerde nüks ya da karşı tarafta yeni fıtıklar olarak tekrar karşımıza çıkardı.

Fıtık Tedavisinde Yama Yöntemi: Fıtıkta uygulanan yama ile gerdirmesiz onarım bu türden oluşan bütün bu sorunları ortadan kaldırmış, yama ile gerdirmesiz onarım tedavisi yapılmaya başladıktan sonra nüks oranları çok azalmıştır.

Aslında yamaların fıtık tedavisinde kullanılması çok yeni bir yöntem değildir. Bu tedavi yöntemi ilk defa 1950'li yıllarda Dr Francis Usher tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Önceki senelerde yamalı onarım, daha önceden 4-5 defa nüks eden ve başka ameliyat şansı kalmayan hastalarda kullanılırdı. O dönemlerde, yamalar teknolojik olarak yeteri kadar güvenli olmadığı için, fıtık tedavisinde son seçenek olarak düşünülürdü. Günümüzde ise yama teknolojisi çok gelişmiştir. Son 10 senedir fıtık tedavisinde, öncelik yama ile gerdirmesiz onarım verildi. Bunun sebebi, son teknolojiyle üretilen yamalarda komplikasyon sıklığının düşük olmasındandır.
Modern fıtık cerrahisinin gayesi, rahat ve güvenli bir şekilde hastanın fıtığını onarıp en kısa zamanda hastayı normal yaşantısına döndürmektir. Yamayla yapılan gerdirmesiz bir onarımın avantajı, ameliyat sonrası yaşanan dönemin ağrısız olması, nüks ve diğer komplikasyonların oluşma riskinin çok az olmasıdır. Bu avantajlar sonucu hastanın ile toplumun iş gücü kaybı çok az olur. Bugün dünyada en fazla yapılan ameliyatların fıtık tedavisi için yapılan ameliyatlar olduğunu düşünülünce, buradan kolayca, işgücü kaybının önemi anlaşılır.

Fıtık Tedavisi Uygulaması: “Tension free” “gerdirmesiz” fıtık ameliyatlarında fıtığın çıktığı yer biyosentetik yamayla onarım yapılır. Gerdirmesiz yama onarımları, yüksek teknoloji ürünü yamaların üretilmesi sonucu ile hızla gelişti. Bu yamalara hastanın ihtiyacına bakarak ameliyathanede şekil verilebilir ya da farklı boyut veya şekillerde hazır biçimde alınıp kullanılabilir. Fıtık tedavisinde uygulanacak gerdirmesiz onarım yönteminde yama fıtığın oluştuğu bölgeye açık veya kapalı yöntemle yerleştirilir.

Fıtık Tedavisinde Katmanlara Göre Yamaların yerleştirilmesi: Yamalar yerleştirilen katmana göre onlay, sublay ve inlay diye adlandırılır. Onlay adale üstüne, sublay, kas arkasına ve inlay da karın içine yamanın direk yerleştirilmesidir. Yama; özelliği ve hasta ihtiyacına göre farklı katmanlara konulabilir. Doğru bir yama seçimi başarılı bir fıtık tedavisi ameliyatı için yeterli olmamaktadır, yamanın doğru yere de yerleştirilmesi önemlidir. Yamanın sağlam katmanların arkasına konması Pascal kanununa göre, yani sublay ve inlay yerleştirme, iç basınç değişikliğine daha dayanıklı şekilde olmasını sağlar. Yamayı mümkün olduğu kadar kasların arkasına koymak gerekir. Kapalı ameliyatların diğer önemli bir avantajı da yama en iç katmanlara konur. Yamalar hiç tespit edilmeden söz konusu katmanların arasına bırakılır, dikilebilir, vidalanabilir ya da özel kimyasal ile yapıştırma yapılabilir.
Fıtık cerrahisinin üç önemli sorusu şu olmalıdır. Hangi yamanın kullanılıp, hangi katmanlar arasına konulacağı ve yamanın ne şekilde tutturulması gerektiğidir. Her hasta için uygulanacak bir yama, cerrahi tarz ve anestezi seçimi, fıtık tedavisinin başarısı için son derece önem arz eder.

Fıtık Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kıl Kurdu Bitkisel Tedavi

Kıl Kurdu Bitkisel Tedavi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Amip Tedavisi Amip Nasıl Tedavi Edilir?

Amip Tedavisi Amip Nasıl Tedavi Edilir?

Bel Fıtığı Ozon Tedavisi

Bel Fıtığı Ozon Tedavisi

Diş Teli Tedavisi Diş Teli Nasıl Tedavi Edilir?

Diş Teli Tedavisi Diş Teli Nasıl Tedavi Edilir?

Menopoz Tedavisi Menopoz Nasıl Tedavi Edilir?

Menopoz Tedavisi Menopoz Nasıl Tedavi Edilir?

Madde Bağımlılığı Tedavisi

Madde Bağımlılığı Tedavisi

Güncel

Belde Düzleşme Tedavisi

Belde Düzleşme Tedavisi

Güncel

Romatoid Artrit Bitkisel Tedavi

Romatoid Artrit Bitkisel Tedavi